Mały Kontrapunkt

Kontrapunkt

Od 20 do 25 kwietnia w zapraszamy na Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. To już 45 edycja festiwalu, na którym w tym roku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.

 

 

„Mały Kontrapunkt” to cykl spektakli i warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i rodziców. 

Program imprezy:

1. Der Kinderschafe
 
„Der Kinderschafe” jest etiudą zrealizowaną na podstawie krótkich wierszy dla dzieci ze zbioru „Złota Różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci” Heinricha Hoffmana. W roku 1844 lekarz Heinrich Hoffmann szukał książki z obrazkami jako prezentu gwiazdkowego dla swojego wówczas trzyletniego syna Carla. Nie znalazł jednak nic, co wydawało mu się odpowiednie dla dziecka w tym wieku. Postanowił więc napisać i zilustrować taką książkę sam…
Spektakl na podstawie „Złotej Różdżki” jest naszym wspólnym i samodzielnym projektem zrealizowanym na trzecim roku studiów, w ramach zajęć gra aktora lalką, pod opieką dr. Artura Dwulita. To utrzymana w klimacie XIX-wiecznej makabreski opowieść o urwisach, których spotyka zasłużona kara wymierzona przez niepozorną szafę i jej nierozgarniętych, mrocznych właścicieli. Pojawia się też czwarty mieszkaniec starego mebla, który najwyraźniej próbuje się wydostać z tego mrocznego świata. W spektaklu rozmaite lalki przeplatają się z żywym planem. Pomimo pewnej dozy czarnego humoru spektakl mogą oglądać zarówno dzieci, jak i dorośli.

 
Termin: 18 kwietnia 2010, godz. 14.00 i 16.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga, scena kameralna

 

2. Niewidzialni 
Scenariusz tego spektaklu był pisany z myślą o dzieciach niewidomych. Ale tak naprawdę to sztuka uniwersalna. Każdy z nas kiedyś w życiu czuł się nieakceptowany, niezauważany, nieważny. Tak czuje się jeden z bohaterów – Maciek. Niewidzialny. Paradoksalnie to niewidzący chłopiec pokazuje Maćkowi prawdziwy świat i uczy go patrzeć. Pomaga mu odzyskać siebie.
Realizacja spektaklu z uczestnictwem osób niewidomych była dla nas wyzwaniem artystycznym i czysto ludzkim. Musiałyśmy się zmierzyć z naszym stereotypowym myśleniem i zdobyć się na maksymalną otwartość na drugiego człowieka, którego postrzeganie i nazywanie świata bywa inne niż nasze. Scenariusz „Niewidzialnych” dał szansę na stworzenie spektaklu, w którym widzowie mogą aktywnie uczestniczyć, wykorzystując zmysł dotyku i słuchu.

  
Termin: 19 kwietnia 2010, godz. 11.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga
 
 
3. Szpak Fryderyk

Dziwaczna pani Maier i pedantyczny pan Huber mieszkają w jednym domu i szczerze się nie znoszą. Mają bowiem zupełnie inne charaktery i przyzwyczajenia oraz zupełnie różnych ulubieńców: ona lubi szczury, a on ptaki. Pewnego dnia przypadkowe spotkanie na podwórku przeradza się w opowieść o słabowitym, ale dzielnym szpaku Fryderyku. Okazuje się, że budząca współczucie historia ptaka, któremu szczury pomogły powrócić do zdrowia i w rezultacie na wolność, łączy dwoje tak różnych sąsiadów. Być może odtąd będą mogli żyć w przyjaźni…                  Zbigniew Niecikowski

Termin: 18 kwietnia 2010, godz. 11.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga, plener przy Teatrze
 
 
4. Koncert Zespołu Lydland
 
Lydland to grupa muzyczna z Danii, która tworzy muzykę dla dzieci oraz ich rodziców. Utwory tej grupy są bardzo radosne. Charakteryzuje je energetyczna muzyka i rytm wydobywane z gitar, kontrabasu oraz instrumentów perkusyjnych. W czasie koncertów muzycy wchodzą w interakcję z publicznością, zachęcając ją do wspólnego tworzenia muzyki i umożliwiając dzieciom grę na instrumentach. Zostawiają dużo przestrzeni na spontaniczną ekspresję odbiorców. Grupa powstała dwa lata temu w Kopenhadze i dała wiele koncertów bardzo dobrze przyjętych zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców.
 
Termin: 18 kwietnia 2010, godz. 12.00 
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga, sala konferencyjna
 
 
5. Okropny poranek – przedstawienie i warsztaty
 
Przedstawienie „Okropny poranek” [A Terrible Morning] jest stworzone na podstawie nordyckiego mitu „Tor i jego młotek”. To połączenie opowiadania, elementów aktorstwa i teatru cieni. Po przedstawieniu, które trwa 20 minut, Henriette Harbitz przeprowadza 60-minutowe warsztaty, podczas których pokazuje kilka metod wykorzystywanych w teatrze cieni. Poznane działania dzieci mogą dowolnie wybrać i przekształcić w dalszą opowieść.
„Okropny poranek” jest częścią norweskiego programu edukacyjnego „The cultural schoolbag”.
Henriette Harbitz pracuje jako asystentka wydziału teatralnego w Sogn og Fjordane University College w Sogndal w Norwegii. Projekt został stworzony we współpracy z aktorką Aldoną Jankowską.

 
Termin: 18 kwietnia 2010, godz. 12.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga, sala prób
 
 
6. Drzwi – dwóch klaunów w tarapatach
  
Założony w 1981 roku w Helsinkach Dance Theatre Hurjaruuth dał już ponad sto premier, występował w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Tanzanii, Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie. Współpracuje z artystami cyrkowymi, a stały zespół liczy dziesięciu aktorów. Jest teatrem wychodzącym do widza, grającym na ulicach, dworcach, w muzeach, bibliotekach, galeriach. Z myślą o prezentacji w objeździe powstał też spektakl „Drzwi – dwóch klaunów w tarapatach” [The Door – Two Clowns in Trouble]. Jest to pełen ciepła, humoru, inwencji pokaz dwojga klaunów, którzy dążą do spełnienia swych marzeń. Gdy świat snów wydaje się już prawie osiągalny, okazuje się, że jest on za kolejnymi drzwiami, przez które trzeba przejść. Duża sprawność fizyczna aktorów połączona z dziecięcą wręcz spontanicznością i kreatywnością tworzą barwny, radosny spektakl nie tylko dla dzieci.
 
Termin: 18 kwietnia 2010, godz. 10.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga
 
7. Wspinaczka Syzyfa
 
Współczesna opowieść o walce z monotonią powtarzania. Przedstawienie [ang. Sisyphus Ascending] jest poetycką, inteligentną i śmieszną interpretacją greckiego mitu o Syzyfie, który jest skazany na wieczne wtaczanie głazu na wierzchołek góry. U szczytu głaz spada, a Syzyf musi zacząć pracę od początku, po raz kolejny. 
Histora Syzyfa opowiedziana jest w uwspółcześnionej formie. Widzimy go w biurze pełnym półek z książkami, z biurkiem wydającym niepokojące dźwięki i z niesfornymi stertami papieru. Dziwna przestrzeń biurowa sprawia, że Syzyf wkłada garnitur i usilnie próbuje przełamać życiową sytuację ciągłego powtarzania. Co musi zdobyć, żeby uniknąć kary? Czy uda mu się gdziekolwiek odnaleźć wolność?
 
Termin: 18 kwietnia, godz. 18.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga
 
 
8. Warsztaty 
 
Twórczość plastyczna jest dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, sposobem na wyrażenie siebie. Daje możliwość rozwijania talentu, pobudza wyobraźnię i uczy kreatywności. Jest przy tym świetną zabawą, która zaspakaja naturalną w tym wieku potrzebę działania, przynosi radość i zadowolenie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Zajęcia, na których najmłodsi widzowie Pleciugi podejmują tego rodzaju aktywność artystyczną, odbywają się w teatrze cyklicznie. Inspiracją każdego działania są – czytane przez aktorów – najwybitniejsze dzieła światowej literatury dziecięcej. Widzów Małego Kontrapunktu zapraszamy na warsztaty, podczas których za pomocą różnorodnych technik plastycznych wyczarują własną interpretację „Najpiękniejszych baśni świata”.
 
Termin: 18 kwietnia 2010 godz. 12.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga, sale edukacyjne
 
Zapraszamy!!!
 
Informacje pochodzą ze strony: www.kontrapunkt.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: