Pływanie dla najmłodszych

Nauka pływanie dla najmłodszych

23 grudnia na Floating Arena odbyła się konferencja dotycząca realizacji wśród najmłodszych szczecinian programu Powszechnej Nauki Pływania. 

 

 

Widać, że pływanie jest bardzo modne wśród naszych mieszkańców, to duża zasługa m.in. realizowanego od wielu lat w Szczecinie programu Powszechnej Nauki Pływania – mówił Piotr Krzystek prezydent Szczecina – Cieszę się, że teraz program obejmie najmłodsze dzieci, przedszkolaków.

Aktualnie w roku szkolnym 2010/2011 odbywa się X edycja programu, w którym uczestniczy 1962 uczniów z 31 szkół/placówek oświatowych.

Program „Powszechnej Nauki Pływania”, jest realizowany jako propozycja, zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych we ścisłej współpracy z rodzicami.

Uczestniczą uczniowie szkół – Szkoły Podstawowej Nr 1, 3, 5, 7, 11, 14, 16, 18, 35, 37, 42, 46, 51, 55, 59, 63, 64, 69, 74, Zespołu Szkół Nr 1, 7, 9, 10, 11, 12,13 Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących oraz Pałacu Młodzieży PCE, MOS Nr 1 i 2.

Przystąpienie do programu warunkowane było zebraniem grupy szkoleniowej 10-15 osobowej a następnie podpisanie umowy o wynajem pływalni, pierwszeństwo w rekrutacji miały dzieci będące pod opieką MOPR-u ze środowisk zagrożonych ubóstwem i patologią społeczną.

 

Program „Powszechnej Nauki Pływania”, jako program Wydziału Oświaty w sposób systemowy jest realizowany od 2007 roku. 
Program został przygotowany w oparciu o podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, pod względem merytorycznym koordynowany był przez trenerów 
i szkoleniowców Centrum Szkolenia Sportowego a realizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego, we współdziałaniu z Miejskim Klubem Pływackim.

 

Program nauczania pływania dzieci, został dostosowany do wieku, sprawności psychofizycznej i posiadanych umiejętności. W latach 2007 – 2010 w programie uczestniczyło prawie 9000 uczniów.

Realizacja odbywa się w trzech etapach:

 

I etap – 20 godzin ( nauka pływania poprzez zabawę w wodzie) adresowany do uczniów klas I,
II etap – 15 godzin ( nauka pływania, poznawanie technik pływackich) adresowany do uczniów klas II,
III etap -10 godzin ( doskonalenie pływania, nabytych umiejętności) adresowany do uczniów klas III i IV.

 

Realizatorzy i kooperanci: instytucje i osoby odpowiedzialne

Zajęcia realizowane są w oparciu o ramowe programy Powszechnej Nauki Pływania opracowane w 2007 roku przez nauczycieli ówczesnego ZSOMS ( aktualnie CKS) w Szczecinie, pod kierunkiem dr Jerzego Troszczyńskiego w oparciu o podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, przyjęty do realizacji przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin.

Realizacja programu odbywała się w oparciu o pływalnie szkół; Szkoły Podstawowej Nr 10, 51, ZSO-3, Gimnazjum Nr 3 i 9, Szczecińskiego Domu Sportu oraz basenu Szkoły Podstawowej w Policach i Centrum „Laguna” Gryfino, basen Akademii Morskiej, kompleksu basenów w Goleniowie.

 

Celem PNP jest popularyzacja pływania jako utylitarnej umiejętności dzieci (oswojenie 
z wodą, nauka podstawowych zachowań w kontakcie z wodą, wdrażanie do bezpiecznego wypoczynku nad wodą itp.), formy zdrowego spędzania czasu wolnego, hartowania ucznia na bodźce fizyczne i psychiczne, wszechstronnego rozwoju fizycznego oraz nauka podstawowych stylów pływackich i wiele innych.

 

Kwota wydatków: 400 000 zł rocznie.

Program Powszechna Nauka Pływania ( Przedszkola)

Celem jest upowszechnianie i nauka pływania wśród dzieci 4-6 latków, podniesienie sprawności fizycznej dzieci poprzez udział w zajęciach sportowych na basenie, nabycie umiejętności pływania i zachowania się na akwenach, promocja zdrowego stylu życia poprzez sport i rekreację, przeciwdziałanie wadom postawy wśród dzieci , kształtowanie nawyku bezpiecznego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego.

 

Organizacja zajęć nauki pływania odbędzie się zgodnie z programem pilotażowym, „Umiem pływać”, dla dzieci nauczania przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego.
Będzie to uzupełnienie realizowanego programu dla dzieci klas I – IV.

 

Planowane jest aby zajęcia dla dzieci odbywały się raz w tygodniu, czas trwania lekcji to 30 min. Program Nauki Pływania, ma objąć 300 dzieci.

Kwota wydatków: 105 000 zł rocznie

 
źródło: www.szczecin.eu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: