W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zapracowani na co dzień szczecinianie mieli okazję zapoznać się z licznymi zbiorami Muzeum Narodowego, obejrzeć ekspozycję projektów architektonicznych Muzeum Morskiego, wystawę Danuty Dąbrowskiej „Receptory – zanikanie obrazu” oraz wiele innych, ale to dopiero początek atrakcji.
Na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich zawitała Drużyna Grodu Trzygłowa, która przygotowała liczne pokazy historyczne, w tym pokaz walk rycerskich. Widowisko przyciągnęło całe rodziny z dziećmi, było na co popatrzeć.
Dorosłym, Kino Zamek zaproponowało projekcję filmów dokumentalnych, które popularyzowały wiedzę o Zamku. W tym samym czasie, tuż obok, odbywały się warsztaty dla dzieci. Na początku zajęć najmłodsi otrzymali papierowe okulary w kształcie duchów, następnie rozsiedli się wygodnie na dywanie i słuchali z zaciekawieniem opowieści czytanych przez Katarzynę Krawiec z książki Moniki Wilczyńskiej „Zamkowe opowieści Duszka Bogusia”. W drugiej części warsztatów dzieci próbowały swoich sił w malowaniu na papierze ściernym tego, co zapamiętały z wysłuchanej historii. Nietypowa metoda oraz ciekawe przedstawienie tematu sprawiło, że żadne z dzieci nie nudziło się. Każdy z uczestników wyszedł z rysunkiem, którym chwalił się rodzicom niezwłocznie po wyjściu z sali. Warsztaty nie tylko rozwijały wyobraźnię i zdolności manualne najmłodszych, ale wplecione były w nie również treści edukacyjne. Dużym plusem było także dostosowanie zajęć do możliwości dzieci w skupieniu uwagi.
Innym miejscem, gdzie każdy członek rodziny mógł znaleźć coś dla siebie było Muzeum Techniki i Komunikacji. Amatorzy muzyki mogli posłuchać koncertu w ramach festiwalu Born to Be Wild. Występ rozpoczął się o godz. 18, w tym samym czasie, co zajechała parada zabytkowych pojazdów. Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się pojazdy militarne, na które dzieci chętnie wsiadały. Jednak największą popularnością cieszyła się mieszcząca w muzeum interaktywna wystawa EUREKA poświęcona zjawisku ruchu, a w szczególności: wyścig kulek, piłka w strumieniu powietrza, zmienne równie pochyłe i koła zębate. Obecne tam eksponaty pozwalają w atrakcyjny sposób zapoznać dzieci z prawami fizyki. Jest to muzeum, do którego niewątpliwie warto przyprowadzić swoją pociechę.
Te i wiele innych atrakcji można było zobaczyć w sobotę 14 maja.
A jeżeli przegapiliście tegoroczną Noc Muzeów, nie martwcie się, następna już za rok!
Magdalena Kopka