Dni Techniki Kolejowej

Już po raz piąty w czerwcowy weekend w 23 miastach na terenie całego kraju, w tym także w Szczecinie będzie można spotkać miłośników kolei i ciekawskich, chcących odwiedzić miejsca na co dzień zarezerwowanych dla kolejarzy na służbie. Chodzi o obchody Dni Techniki Kolejowej, które skupiają przyjaciół kolei pragnących, dzięki np. możliwości przyjrzenia się pracy nastawniczego, obejrzenia stanowiska pracy pani megafonistki oraz spojrzeniu na kolej oczami jej pracownika.

Przed zwiedzającymi stać będą otworem wszelkie maszyny kolejowe, począwszy od lokomotyw, gdzie będzie można usiąść za pulpitem maszynisty tłumaczącego zasady prowadzenia pociągu, poprzez wagony, np. konferencyjny lub kinowy, gdzie wyświetlane będą filmy przybliżające zwiedzającym działalność Spółek kolejowych organizujących Dni Techniki Kolejowej, urządzenie do pomiaru uszkodzeń powstałych w szynie, maszyny w trakcie pokazu cięcia szyn, „czołg” do zadań specjalnych i podnośnik koszowy używany do naprawy trakcji kolejowej, a skończywszy na drezynach ręcznych, przy prowadzeniu których będzie można sprawdzić swoją tężyznę fizyczną. Sił swoich będzie można również spróbować w trakcie konkursu wykręcania śrub z podkładu kolejowego.
Sprawność fizyczną, wyszkolenie i profesjonalizm w działaniu prezentować będą jak zawsze niezawodni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wraz ze swoimi, zachwycającymi uczestników pokazów posłuszeństwem , psami służbowymi.
Będzie to również niepowtarzalna okazja do udziału w wycieczce po zamkniętych na co dzień liniach kolejowych, na most zwodzony lub po prostu w celu podziwiania widoków rozciągających się z okien pociągu, których normalnie, w ciągu codziennych zaganianych podróży, nie dostrzegamy.
Bliższemu zapoznaniu się zwiedzających z koleją, jej historią, osiągnięciami i planami na przyszłość służyć będą liczne wystawy malarskie, fotograficzne oraz eksponaty, pamiątki i makiety z kolejkami znajdujące się w muzeach kolejowych, które będzie można dotknąć i uruchomić.
Organizatorzy zapewniają, że podczas tegorocznych obchodów Dni Techniki Kolejowej każdy zwiedzający znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie kącików zabaw i gier o tematyce kolejowej dla najmłodszych. Dodatkowo, w niektórych miastach, czas uczestnikom obchodów umilać będą koncerty orkiestr kolejowych, a chętni będą mogli wziąć udział w konkursach piosenki kolejowej. Nikt nie wróci do domu bez gadżetu przypominającego o milo spędzonych chwilach.
Z racji udziału tysięcy ludzi (w każdym przedziale wiekowym) w tym przedwakacyjnym, ogólnopolskim i jak dotąd obdarzonym zazwyczaj wspaniałą pogodą przedsięwzięciu, organizatorzy starają się wpleść w programy obchodów również elementy edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych (czemu również przez cały rok służy kampania społeczna organizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i Żyj”), często przy udziale funkcjonariuszy Policji i Straży Ochrony Kolei, a także zaprezentować techniki ratownictwa medycznego, z nauką i możliwością samodzielnej demonstracji udzielania pierwszej pomocy włącznie.

Program obchodów DNI TECHNIKI KOLEJOWEJ

10.00 otwarcie V Dni Techniki Kolejowej – zaproszenie do udziału i zwiedzania ekspozycji.
10.00 – 11.00 zwiedzanie zabytkowego, cywilnego schronu przeciwatomowego trasa „Okres II wojny światowej” (zapisy w tunelu pasażerskim przy wyjściu na peron trzeci – cena promocyjna 10 zł).
11.00 – konkurs dla dzieci z nagrodami – peron pierwszy.
11.32, 12.45 – Odjazd kolejnych pociągów do Szczecina Podjuch, połączony ze zwiedzaniem kolejowego mostu zwodzonego – bezpłatne bilety na stoisku PKP Informatyka (liczba miejsc ograniczona).
10.54, 13.04, 14.57 – Odjazd kolejnych pociągów „Wokół Szczecina” – bezpłatne bilety na stoisku PKP Informatyka (liczba miejsc ograniczona).
12.00 OFICJALNE OTWARCIE V DNI TECHNIKI KOLEJOWEJ – peron pierwszy dworca Szczecin Główny.
12.05 ogłoszenie wyników konkursów: plastycznego i fotograficznego.
12.15 koncert Chóru Hejnał – peron 1, schody na kładce.
12.40 pokaz grupy operacyjno-interwencyjnej Straży Ochrony Kolei – peron pierwszy.
13.00 – 14.00 zwiedzanie zabytkowego, cywilnego schronu przeciwatomowego trasa „Okres zimnej wojny” (zapisy w tunelu pasażerskim przy wyjściu na peron trzeci – cena promocyjna 10 zł).
13.00 – 14.00 zwiedzanie składu pociągu IC BOLESŁAW PRUS na peronie drugim.
14.00 pokaz grupy operacyjno-interwencyjnej Straży Ochrony Kolei – peron pierwszy.
14.30 konkurs dla dzieci z nagrodami – peron pierwszy.
14.30 ustawianie na szynach pojazdów drogowo- szynowych – koniec peronu pierwszego.
10.00 – 16.00 miasteczko zabaw dla dzieci na placu przy PKP Energetyka ul. Czarnieckiego 8 (za Lokomotywownią Szczecin Główny) – wstęp wolny.
10.00 – 16.00 prezentacja zakładów Grupy PKP oraz taboru – peron pierwszy.
10.00 – 16.00 prezentacja praktycznego wykorzystania nowoczesnego sprzętu do robót kolejowych na przykładzie pojazdów do utrzymania sieci trakcyjnej, pociągu ratownictwa technicznego i samochodu drogowo- szynowego UNISTAR.
10.00 – 16.00 prezentacja historycznych pojazdów szynowych – drezyny torowe wraz z wyścigami drezyn na wydzielonym torze – Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Kolei Drezynowych i Zabytków Kolejowych.
10.00 – 15.00 zwiedzanie Sali Tradycji oraz wystawa zdjęć do opisania przez zwiedzających w siedzibie Zakładu Linii Kolejowych przy ul. Korzeniowskiego 1 (parter, pokój nr 10).
10.30 – 14.30 zwiedzanie Lokomotywowni Szczecin Port Centralny, ul. Marynarska 1, w programie wystawa taboru trakcyjnego eksploatowanego przez Zakład, zwiedzanie obiektów i zaplecza technicznego, zwiedzanie „Sali Tradycji”, pokaz makiet modeli kolejowych.

 

Dni Techniki Kolejowej
Kiedy: 18 czerwca
Gdzie: Dworzec Główny PKP

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: