14 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Kawiarenki Obywatelskiej NGO, prezentującej sylwetki ciekawych ludzi, działających w organizacjach pozarządowych. Kwietniowymi gośćmi byli Zbigniew Sas oraz Piotr Sudoł, założyciele stowarzyszenia Afryka Nowaka, popularyzującego postać polskiego podróżnika. Obaj panowie są również zapalonymi rowerzystami, uczestnikami sztafety po Afryce.
Zbigniew Sas – jeden z inicjatorów projektu i uczestnik pierwszego etapu sztafety. Poeta życia, miłośnik podróży i ekstremalnej jazdy na rowerze, zapalony kajakarz i żeglarz, uosobienie radykalnego hasła „głowa zawsze umiera ostatnia”. Zdobył wyróżnienie na rozdaniu Kolosów (polskie nagrody podróżniczo-eksploracyjne) w kategorii Podróż Roku 2008 za wyprawę rowerem do Ambinanitelo, stolicy Madagaskaru. Jest Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia Afryka Nowaka, organizującego sztafetę rowerową po Afryce, wg trasy przedwojennego podróżnika.
Piotr Sudoł – pomysłodawca sztafety i lider pierwszego etapu. Zapalony rowerzysta, zafascynowany romantyczną poetyką postaci Kazimierza Nowaka. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest instruktorem fitness cyclingu, nawigatorem i mechanikiem ekspedycji rowerowej na Madagaskar, wyróżnionej w Kolosach w kategorii Podróż Roku 2008. Wielokrotnie startował w maratonach MTB i ekstremalnych wyścigach na orientację „adventure race”. Jest Prezesem Stowarzyszenia Afryka Nowaka.
Na spotkaniu uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez członków stowarzyszenia Afryka Nowaka.
Goście opowiedzieli o ideach, przyświecających im przy zakładaniu stowarzyszenia. Zaprezentowali również wielu uczestników wypraw rowerowych śladami Nowaka. Opowieści ilustrowane były ciekawymi zdjęciami z Czarnego Lądu. Słuchacze mieli okazję prześledzić trasę sztafety oraz obejrzeć kadry z życia codziennego ludzi Afryki. Dowiedzieli się również, czym jest pałeczka-książeczka (która przejechała wraz z uczestnikami sztafety przez wszystkie etapy wyprawy) oraz gdzie rozwieszone są tabliczki pamiątkowe, będące fizycznym znakiem działalności Afryki Nowaka.
Dodatkowym elementem prezentacji było przybliżenie historii polskich wypraw po Afryce oraz opowiedzenie o postaci wspaniałego, choć mało jeszcze znanego, przedwojennego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka.
Po obejrzeniu prezentacji słuchacze wykorzystali czas na zadawanie pytań – pytali o szczegóły wyprawy i dzielili się własnymi refleksjami na tematy związane z Afryką oraz turystyką rowerową.
Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w maju, będzie można porozmawiać z członkami instytucji wspierających działania organizacji pozarządowych w całej Polsce.