Muzyka kształci, a piosenka jest dobra na wszystko – to wiadomo nie od dziś. Może zdecydujesz się spędzić tę sobotę przy jej dźwiękach? Przedstawiamy dwie propozycje sobotnie, które mogą być interesujące dla dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców.
W sobotę, 14 kwietnia, w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się Miejski Przegląd Piosenki Dziecięcej. Celem przeglądu jest prezentacja dorobku artystycznego solistów i dziecięcych zespołów wokalnych, popularyzacja śpiewania piosenek wśród dzieci w wieku szkoły podstawowej oraz wymiana doświadczeń wśród instruktorów.
W przeglądzie uczestniczyć mogą soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne w dwóch kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-12 lat.
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich, Piwnica przy Krypcie (wejście B, D)
Wstęp: bezpłatny
Co dzieje się wówczas, gdy dziecko zasypia? Śni, oczywiście. O tym, co zdarzyło się w ciągu dnia; o tym, co zdarzyć się może. Ale również do snów – jak najbardziej kolorowych – wkraczają postaci z przeczytanych baśni, zasłyszanych opowieści. To właśnie zdarzyło się bohaterce naszego przedstawienia, małej Ani. Dziewczynka nie tylko przypomina sobie znane postaci, wydarzenia, sytuacje, ale ożywają one i zapraszają ją do swego świata. Jej przewodnikiem po świecie baśni jest czarodziej. Dzięki jego niezwykłej mocy Ania ma możliwość wcielić się w bohaterów baśni i uczestniczyć w wydarzeniach, które składają się na baśniową akcję, a w ten sposób poznawać je od wewnątrz.
Ania najpierw stanie się Królewną Śnieżką z przedstawienia, do którego muzykę napisał Bohdan Pawłowski. Następnie pozna los Kopciuszka, zmagającego się z niedobrą macochą i jej córkami. Muzyka Dziecka i czarów Maurice’a Ravela prowokuje przygodę w klasie szkolnej, na lekcji języka polskiego. Wreszcie Ania uczestniczy w świecie dorosłych – zostaje zaproszona na wesele bohaterów Córki źle strzeżonej, Colina i Lisy, gdzie przygląda się tańcowi Simon oraz tańcowi z kuflami. Jej podróż po świecie wyobraźni i tańca byłaby jednak niepełna, gdyby nie podróż po Krainie Słodyczy z Dziadka do orzechów.
Jak będzie wyglądać przebudzenie Ani? Czy baśnie ją czegoś nauczą? Niewątpliwie opowieść ułożona z fragmentów znanych przedstawień baletowych stanie się wielką przygodą także dla dzieci, do których adresowane jest przedstawienie. Usłyszymy muzykę Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Prokofiewa, Maurice’a Ravela, Bohdana Pawłowskiego, Ferdinanda Herolda i Petera Ludwiga Hertla.
Miejsce: Hala Opery
Wstęp: 10 – 25zł