1 sierpnia przypada 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku wszyscy szczecinianie mogą aktywnie włączyć się w obchody tego wydarzenia. Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko” przygotowały inscenizację walk oraz happening. Przyjdź na Plac Lotników, by uczcić pamięć uczestników Powstania!
Obchody rozpoczną się ok. godz. 16.30 na Placu Lotników – stanie tam niemiecki posterunek, a patrol Wehrmachtu będzie patrolował ulice. Przed godziną „W” chętni otrzymają opaski na ramię w barwach narodowych. O godz. 17.00 wybrzmi syrena powstańcza, a następnie uczestnicy hapenningu układać będą barykadę powstańczą – Ty też możesz włączyć się do tej akcji! Przynieś karton i dołącz do barykady, upamiętniając w ten sposób działania Powstańców!
Po zbudowaniu barykady rekonstruktorzy z GRH Borujsko zainscenizują sceny walki z Powstania Warszawskiego – oddział powstańczy zaatakuje niemiecki posterunek i stoczy ciężką, lecz zwycięską walkę. Po opanowaniu niemieckich pozycji na placu zjawi się niemiecki samochód terenowy volkswagen kübelwagen i nastąpi ciąg dalszy walki. Bedzie okazja do zobaczenia strzelającej repliki niemieckiego uniwersalnego karabinu maszynowego MG42, konspiracyjnego pistoletu maszynowego „Błyskawica” i innej broni powstańczej.
Organizatorzy zapewniają, że nie będą używać petard, a obchody będą w pełni bezpieczne dla wszystkich widzów.
Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Termin: 1 sierpnia, godz. 17.00
Miejsce:Plac Lotników (przy pomniku Colleoniego)
Organizatorzy: IPN Oddział w Szczecinie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Borujsko”
A wszystkim młodym miłośnikom historii polecamy grę planszową „Mali Powstańcy”, pozwalającej na wcielenie się w członka harcerskiej poczty polowej, działającej w okresie Powstania Warszawskiego.
A jeśli będziecie mieli okazję być w stolicy – polecamy zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Byliśmy tam z wizytą i robi naprawdę wielkie wrażenie! Przygotowane z niebywałą starannością i dbałością o najdrobniejsze szczegóły z przedwojennego i wojennego życia mieszkańców okupowanej stolicy, Muzeum jest jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Europie. W dwupiętrowym budynku podziwać można nie tylko eksponaty z okresu II wojny światowej, ale i multimedialne prezentacje historyczne – chętni mogą posłuchać opowieści na temat Powstania Warszawskiego, czy to ukrytych w replikach starych aparatów telefonicznych czy też wyświetlanych na ekranach sal muzealnych. Dodatkową atrakcją jest obejrzenie trójwymiarowego filmu z widokiem z lotu ptaka na zmombardowaną Warszawę, przejście kanałem powstańczym, zajrzenie do zrekonstruowanej drukarni powstańczej czy podwieczorek w kawiarence z wystrojem z epoki. Dzieci na pewno zainteresuje Sala Małego Powstańca, w której będą mogły pobawić się replikami wojennych zabawek czy wysłać list z poczty powstańczej. Wszyscy zwiedzający mogą zabrać ze sobą do domu rozwieszane w róznych miejscach ekspozycji kartki z kalendarza, opisujące poszczególne wydarzenia Powstania Warszawskiego. Gorąco polecamy, jako żywą lekcję historii!