Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać interesujące zajęcia pozaszkolne dla dziecka? Gdy oboje rodziców pracuje na pełny etat, zajęcia pozalekcyjne często bywają koniecznością – zapewniają pociechom opiekę, jednocześnie rozwijając ich zdolności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze zajęć oraz przedstawiamy propozycje placówek szczecińskich.
Zajęcia artystyczne (muzyczne, plastyczne, taneczne, teatralne)
Przy wyborze zajęć pozalekcyjnych rzede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czym interesuje się nasze dziecko – jakie zajęcia podejmuje z własnej woli, nieprzymuszone; do czego garnie się z radością, bez namawiania z naszej strony? Zaufajmy dziecku – ono najlepiej wie, co mu sprawia radość. Być może nie będzie to zgodne z naszymi oczekiwaniami – wszak wielu rodziców ma własną wizję tego, czym w przyszłości powinno zajmować się ich dziecko. Pamiętajmy jednak, że nasza wielka ochota na to, by pociecha rozwijała się np. w malarstwie, nie jest żadnym gwarantem dziecięcej satysfakcji z zajęć. Wręcz przeciwnie – dziecko nakłaniane wbrew swojej woli jeszcze bardziej się zniechęci, a udział w zajęciach będzie dla niego przykrym obowiązkiem, pozbawiającym radości. Nawet jeśli pod bacznym okiem opiekunów będzie odnosiło sukcesy w danej dziedzinie, to może mieć poczucie, że jest to tylko praca, za którą otrzymuje się zainteresowanie rodziców czy kieszonkowe. A przecież zajęcia pozaszkolne powinny służyć przede wszystkim temu, by dziecko miało przyjemność i satysfakcję z czasu spędzonego w miłej atmosferze i w zgodzie z własnymi zainteresowaniami. Nie zamieniajmy tego przywileju w obowiązek.
Jeśli dziecko nie ma sprecyzowanych pomysłów na to, co chciałoby robić poza szkołą, możemy je delikatnie pokierować. Wybadajmy, co sprawia mu przyjemność. Poświęćmy trochę czasu na to, by np. wspólnie malować, lepić z plasteliny, jeździć na rowerze czy tańczyć. Uczestniczenie wraz z dzieckiem w różnego rodzaju formach spędzania wolnego czasu jest najlepszym i nieodzownym sposobem na to, by poznać, co je szczególnie interesuje, a co nie wzbudza entuzjazmu.
Czasem bywa tak, że dziecko nie potrafi podjąć decyzji samo. Być może jest nieśmiałe i obawia się kontaktów z grupą. Wtedy może powiedzieć, że nie chce uczestniczyć w żadnych zajęciach. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z jakiejkolwiek aktywności. Porozmawiajmy z naszym dzieckiem o tym, czego się boi, jakie ma oczekiwania względem zajęć. Przedstawmy pozytywy uczestnictwa w zajęciach – zwróćmy uwagę nie tylko na sposobność do rozwijania zdolności, lecz również na możliwość poznania nowych przyjaciół, uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach i pokonania nudy. Zachęcajmy, nie zmuszajmy!
Pamiętajmy też o tym, żeby przy wyborze zajęć sprawdzić, czy dana placówka ma odpowiednie przygotowanie do tego, by organizować czas wolny dzieciom. Sprawdźmy kompetencje kadry, obejrzyjmy lokal, w którym będą odbywać się zajęcia (czy w lokalu znajduje się szatnia, przebieralnia, toaleta, możliwość umycia rąk itp.) Zwróćmy uwagę na stan i higienę pomieszczenia i używanych sprzętów. Większość klubów sportowych organizuje we wrześniu darmowe treningi dla dzieci, ośrodki kultury mają dni otwarte, a szkoły językowe – lekcje pokazowe. Warto skorzystać z tych propozycji, gdyż mamy okazję poznać nauczycieli prowadzących zajęcia, poznać otoczenie i miejsce, porozmawiać z innymi rodzicami. Często właśnie rodzice wymieniają się uwagami na temat zajęć i opiekunów. Łatwiej zapisać dziecko, mając już jakieś pojęcie o danym miejscu.
Planując grafik zajęć, weźmy pod uwagę własne godziny pracy, dojazd, lokalizację placówki, odległość od miejsca zamieszkania czy zakładu pracy. Dobrze jest zapisać dziecko na przykład z dzieckiem koleżanki, która blisko nas mieszka. Może się też zdarzyć, że już podczas uczęszczania na zajęcia poznamy kogoś, kto mieszka w pobliżu – wtedy warto się umówić na na to, by na zmianę przyprowadzać lub odbierać dzieci. Wzajemna współpraca między rodzicami ułatwi organizowanie czasu wolnego dzieciom, zwłaszcza tym mamom, które mają przy boku drugie maleństwo.
Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, zapisujmy je na dodatkowe zajęcia w te dni, kiedy mają mniej zajęć w szkole. Przy większej ilości godzin lekcyjnych dzieci są zmęczone, mają więcej zadane do domu. Dodatkowe zajęcia w te dni są dla nich naprawdę zbyt dużym wysiłkiem. Nie zabierajmy naszym dzieciom radosnego i beztroskiego dzieciństwa, wysyłając je na dziesiątki zajęć. Nasze pociechy muszą mieć również czas na wypoczynek i zabawę.
W Szczecinie mamy szereg różnych zajęć do wyboru – sportowych, tanecznych, artystycznych czy językowych. Przygotowaliśmy dla Państwa przewodnik po placówkach, oferujących najmłodszym ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu (u góry strony). Zachęcamy do regularnego zaglądania na nasz portal!