Szczecińska Olimpiada Podwórek już za nami! 14 września od godz. 16.00 na terenie placu minigolfa odbywały się zawody w gronie reprezentacji Szczecińskich Świetlic Środowiskowych. Nie zabrakło sportowych emocji i radosnej zabawy. W sobotnie popołudnie cały mini-golf rozbrzmiewał wesołym dziecięcym śmiechem. Medale wręczono zwycięzcom dziesięciu ciekawych, pomysłowych konkurencji. Zobaczcie relację z wydarzenia!
W Szczecińskiej Olimpiadzie Podwórek wzięło udział 16 reprezentacji Szczecińskich Świetlic Środowiskowych. Młodzi zawodnicy wraz z opiekunami tłumnie przybyli na plac mini-golfa, gdzie Organizatorzy zorganizowali ich zbiórkę oraz zapowiedzieli uczestnictwo w paradzie olimpijskiej. Ach, co to był za przemarsz – godny tegorocznych olimpijczyków z Londynu! Drużyny, wyposażone w tablicę z nazwą swojej świetlicy, znicz oraz kolorową flagę, wyróżniającą ich zespół, dumnie przemaszerowały przez teren placu zabaw, a następnie zgromadziły się wokół znicza oraz podium. Gdy odpalono znicz, każda z drużyn odpalała od niego swą pochodnię. Powitanie drużyn przez samą komendant Chorągwi Zachodniopomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego, przemarsz oraz odpalenie ognia sprawiło dzieciakom niebywałą frajdę!
Następnie przystąpiono do rywalizacji, która odbywała się zgodnie z harmonogramem, ustalonym przez Organizatorów. Drużyny wystawiały swoich zawodników w następujących konkurencjach:
1. Dwa ognie (1 drużyna 8-osobowa w wieku do 12 lat )
2. Anty-wyścig kolarski – kto najwolniej przejedzie na rowerze wyznaczona trasę,ok. 10 m (konkurencja indywidualna – maksymalnie 3 osoby z każdej reprezentacji w wieku do 15 lat)
3. Ringo (1 drużyna 4-osobowa w wieku do 12 lat)
4. Rzut balonem na odległość (konkurencja indywidualna – maksymalnie 5 osób z każdej reprezentacji, bez ograniczeń wiekowych)
5. Wyścig kapsli (konkurencja indywidualna – maksymalnie 3 osoby z każdej reprezentacji w wieku do 15 lat)
6. Rzuty do celu woreczkami z grochem (5 osób w wieku do 15 lat)
7. Wyścigna piłkach-skoczkach (po 2 osoby z każdej reprezentacji w wieku do 12 lat)
8. Mini turniej piłkarski (1 drużyna 4-osobowa w wieku do 15 lat)
9. Hydraulik (1 drużyna 5-osobowa, w tym jedna osoba dorosła)
10. Wyścig narciarski (1 drużyna 3-osobowa z każdej reprezentacji w wieku do 12 lat)
Wystawianiu zawodników towarzyszyły oczywiście żywe dyskusje i wesołe sprzeczki o to, kto najlepiej spośród chętnych podoła zadaniu, kto potrafi, a kto się nie nadaje – koniec końców każdy z zespołów wyłonił własnych reprezentantów, a kurtki i nosy pozostały całe. Rywalizacja drużyn była zaciekła i prowadzona z niebywałą energią, zaś głośny i żywiołowy doping współzawodników skutecznie zagrzewał do sportowej walki. Dużym wsparciem dla młodych graczy okazali się również opiekunowie świetlic, którzy z energią, ale i cierpliwością, kierowali swoich podpopiecznych na poszczególne boiska, zachęcali do gry i pocieszali w razie sportowej porażki.
W żadnej z konkurencji nie brakło sportowych emocji. Mini-turniej piłki nożnej zgromadził sporo kibiców. Bo i było na co popatrzeć! Upadki, ślizgi, wywrotki zdarzały się często – ale gra była czysta, fair-play! Ostatecznie o wyniku tego turnieju zadecydowała seria nietypowych rzutów karnych (strzelanych tyłem do bramki). Podobne emocje na boisku towarzyszyły grze w dwa ognie. Należy przyznać, że zawodnicy ze wszystkich drużyn wykazali się wielką zwinnością w unikach od piłki przeciwnika! Inna konkurencja – ringo, również przyniosła młodym graczom sporo śmiechu i emocji.
Wielką frajdę wszystkim zawodnikom sprawiły konkurencje, których próżno szukać w „dorosłym” kanonie olimpijskim. Na przykład rzut balonem na odległość zgromadził mnóstwo chętnych do rywalizacji – a na malowniczą kolejeczkę najmłodszych, wyposażonych w balony, aż miło było popatrzeć! Wesoły śmiech i pełne emocji okrzyki dało się z słyszeć z bocznego toru, gdzie a to wywracały się trzyosobowe narty, a to młodzi kolarze wykręcali swe rowery w antywyścigu kolarskim, a to piłki skoczki żwawo mknęły po trawie. A przecież był i wyścig kapsli, i rzuty do celu woreczkami z grochem – uciechom nie było końca! Ale niewątpliwie największe emocje wzbudziła konkurencja „Hydraulik”, w której zawodnicy wlewali wodę do stojących pionowo rur, żeby wydobyć z nich piłeczkę pingpongową! Mnóstwo śmiechu i mnóstwo wody – to jest to, co dzieciaki lubią najbardziej! W każdej z konkurencji wręczono po trzy medale – dekoracja brązowych, srebrnych i złotych medalistów odbywała się na podium, a każdy z laureatów otrzymał nagrody.
Wszystkim drużynom gratulujemy osiągniętych w Olimpiadzie wyników! Przede wszystkim zaś podziwiamy za chęć i odwagę wzięcia udziału w zawodach, za mobilizację do pokonania codziennej nudy, za przygotowanie do rywalizacji! Oby tak dalej!
Organizatorem Olimpiady była Chorągiew Zachodniopomorska Związku Harcerstwa Polskiego. Gratulujemy Organizatorom przygotowania wspaniałej, zajmującej imprezy, która wywołała uśmiech na twarzach tak wielu dzieciaków! Obyśmy spotkali się za rok, na następnej Szczecińskiej Olimpiadzie Podwórek!
Świetlice, które wzięły udział w tegorocznej Szczecińskiej Olimpiadzie Podwórek to:
1. Świetlica Środowiskowa Caritas przy parafii pw. Najśw. Zbawiciela przy ul. Barnima 22a
2. Świetlica Środowiskowa Caritas przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Przyjaciół Żołnierza 45
3. Świetlica Środowiskowa Caritas przy parafii pw. Św. Rodziny przy ul. Królowej Korony Polskiej 28
4. Świetlica Środowiskowa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy ul. Kablowej 14
5. Świetlica Środowiskowa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy ul. Strzałowskiej 27a
6. Świetlica Środowiskowa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy ul. Dobrzyńskiej 2
7. Placówka Wsparcia Dziennego PCK „Wesoła Chatka” przy al. Wojska Polskiego 63
8. Świetlica Środowiskowa przy ul. Rayskiego 9
9. Świetlica Środowiskowa przy ul. Strzałowskiej 27a
10. Świetlica Środowiskowa im. Oratorium Jana Bosko przy ul. Witkiewicza 64
11. Świetlica Środowiskowa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Osiedlu Kasztanowym 85
12. Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Strzałkowskiej 7
13. Harcerska Świetlica Środowiskowa Klub 5 przy ul. Felczaka 13
14. Harcerska Świetlica Środowiskowa Pod Platanami przy ul. Ogińskiego 15
15. Harcerska Świetlica Środowiskowa Seledynowa przy ul. Seledynowej 74
16. Harcerska Świetlica Środowiskowa przy parafii pw. św. Krzysztofa przy ul. Żelaznej 14.