Przepraszam! Tworzę się – druga odsłona kampanii

Przepraszam tworze sie LOGOPrzed nami letnia odsłona kampanii społeczno-artystycznej „PRZEPRASZAM! Tworzę się.”,  skierowanej do dzieci i ich opiekunów.  Dzieci będą mogły spożytkować swoją energię podczas warsztatów artystycznych inspirowanych pojęciem GENESIS, a dorośli – dowiedzieć się, jak mądrze komunikować się i bawić ze swoim dzieckiem. W programie wystawy, spotkania, dyskusje oraz działania w przestrzeni miejskiej.


„Przepraszam! Tworzę się.” to kampania dwuwymiarowa, o charakterze społecznym i artystycznym, stawiająca w centrum dziecko. Inicjatorzy postawili sobie za cel zwrócenie uwagi dorosłych na dzieci i pokazanie, że najważniejsze w rozwoju społecznym i emocjonalnym są pierwsze lata dziecka, ponieważ mają wpływ na całe jego późniejsze życie. Inicjatywa obfituje w wydarzenia, które mają wydobyć dziecięcą kreatywność i zachęcić najmłodszych do eksperymentowania.

Kampania trwa 11 miesięcy; ma kilka wyraźnych odsłon, widocznych podczas festiwali odbywających się w Klubie 13 Muz. Pierwsza odsłona kampanii pod nazwą digital(dot)kids miała miejsce w dniach 25-27 stycznia podczas festiwalu digital_ia. Odsłona letnia towarzyszy towarzyszy 9. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych inSPIRACJE 2013/Genesis. Przed nami jeszcze jedna odsłona: 13sphere(dot)kids  podczas Festiwalu Sztuki Aktualnej 13 sphere w listopadzie 2013 roku. Honorowa ambasadorką kampanii jest artystka Joanna Rajkowska.

Program II odsłony kampanii „Przepraszam! Tworzę się”:

23-28 lipca – Small Kids Races – warsztaty w Klubie 13 Muz oraz wielki finał na Rusałce
W oczekiwaniu na wielkie żaglowce  najmłodsi miłośnicy żeglarstwa zaproszeni są na twórcze warsztaty, podczas których będą mogli wykonać własne „small ship’y”. Warsztaty trwać będą od 23 do 27 lipca w godz. 11.13-16.00. 28 lipca, na zakończenie wydarzenia, wszystkie małe obiekty  zostaną zwodowane i zaprezentują się na jeziorze Rusałka w godz. 14.00-17.00. W ramach warsztatów Small Kids Races odbędzie się również akcja „Przepraszam! Mówię!” – dzieci zaprojektują duże, kolorowe litery i wymyślą hasła nawiązujące do przesłania kampanii „Przepraszam! Tworzę się”. Żeby pozostały one w pamięci – efekt działań uczestnicy umieszczą w przestrzeni miejskiej w dniu finału Small Kids Races.

1 sierpnia – Świat jako sen – warsztaty i budowanie instalacji (dla dzieci w wieku 8-12 lat)
Wprowadzeniem do wspólnego działania będzie kilka mitów na temat stworzenia Świata. Jak widzą początek świata w Afryce, Indiach, Australii i Europie? W mitach często pierwotnym przejawieniem się świata jest światło lub dźwięk. Podczas warsztatów zostanie przeprowadzonych kilka eksperymentów związanych ze światłem (widzeniem) i dźwiękiem (słuchaniem).
Głównym działaniem podczas warsztatów będzie projektowanie własnej pierwotnej formy z taśmy pokrytej fosforyzującą farbą. Kolejnym krokiem będzie wykonanie wspólnej świetlistej instalacji w zaciemnionej przestrzeni. Godzina i miejsce: 12.13-15.13, Klub 13 Muz

2 sierpnia – Dźwięk – początek komunikacji – grupowe warsztaty wokalne
godz. 11.13 – 12.00 – dla dzieci w wieku 3-6 lat
Zajęcia polegają na pełnym doświadczaniu wydobywania dźwięków i odkrywaniu magii prawidłowego brzmienia. Dzielenie się tym doświadczeniem z innymi pozwala pozbyć się ograniczeń i otworzyć na nowe. Warsztaty wokalne uczą spontanicznego  zachowania w kontakcie ze sobą i innymi. Dzieci przy pomocy swojego głosu oraz instrumentów muzycznych będą wyrażać  siebie  i przekonywać się, że każdy jest inny i warto to uszanować.
godz. 12.13 – 13.00 – dla dzieci 7-13 lat
„Dźwięk – początek komunikacji/ Twój głos to Ty” – starsze dzieci przy pomocy prostych ćwiczeń wokalno-aktorskich będą  wyzwalać siebie i dowiadywać  się, co dobrego niesie indywidualizm. Prowadząca warsztaty będzie starała się pokazać, jakie znaczenie ma nasz głos, jak dzięki niemu odbierają nas inni i my sami. Będzie namawiać dzieci, żeby opowiedziały o sobie przy  pomocy instrumentu głosu. Podczas zajęć dzieci poznają specyficzny rodzaj śpiewu: śpiew biały – technikę wokalną typowa dla muzyki ludowej.

2 sierpnia – Uczucia co to takiego? – warsztaty Wydawnictwa Zakamarki
To spotkanie z książką, poruszającą tematykę uczuć z serii „Dzieci Filozofują”. Książka inspiruje i prowokuje do rozmowy na temat uczuć oraz zachęca dzieci do samodzielności w odkrywaniu i rozumieniu emocji, które im towarzyszą. Książka zainspiruje dzieci do stworzenia portretów Miłości, Zazdrości, Przyjaźni czy Nieśmiałości.
Godzina i miejsce: 13.30-15.00, Klub 13 Muz

2 sierpnia – Mówię ciałem – zajęcia ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem technik tańca klasycznego i współczesnego.
Bazując na improwizacji grupa dzieci w wieku 7 – 12 lat rozpocznie ruchowe poszukiwania genezy powstania z naciskiem na okres niemowlęcy, ale i na powstawanie jako ruch. Prowadzi Krzysztof Lubka – tancerz, choreograf, założyciel grupy tańca Kiosk Ruchu, instruktor grup dziecięcych i młodzieżowych, twórca spektaklu poetycko tanecznego „Julian to Wiem”.
Godzina i miejsce: 15.30-16.30, Klub 13 Muz

10 sierpnia, godz. 10.30 – 12.00 – Dobry początek – zacznij od zabawy – warsztaty dla dzieci oraz młodych rodziców i opiekunów
Zajęcia wykorzystujące elementy ruchu rozwijającego. Cechą charakterystyczną tej metody jest rozwijanie przez ruch  świadomości własnego ciała, a także świadomości przestrzeni m.in. działania w niej oraz dzielenia jej  z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi kontaktu. Uczestnicy dowiedzą się, jak poprzez wspólną zabawę wspomagać rozwój swojego dziecka. Warsztaty obejmować będą część praktyczną i teoretyczną. Prowadzenie: Paulina Kłaczyńska, pedagog wczesnoszkolny, oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Od 4 lat związana z Krajowym Towarzystwem Autyzmu – prowadzi terapię grupową i indywidualną dzieci i młodzieży.

10 sierpnia, godz. 12.30-13.45 – prelekcja dla dorosłych połączona z dyskusją

Daleko posunięta separacja światów dzieci i dorosłych doprowadziła do sytuacji zaskakującej – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej dorośli nie rozumieją zachowań najmłodszego pokolenia. Niepokój ten pogłębiają procesy globalizacyjne oraz rozwój nowych mediów, które nadają odmienny charakter dzieciństwu znanemu dorosłym z własnego doświadczenia. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że „stawanie się sobą” winno być największą przygodą dzieciństwa. Spotkanie będzie dyskusją wokół zagadnienia wspierania tego procesu w warunkach współczesnego świata i w kontekście potrzeb rozwojowych dzieci. Dyskusja zostanie poprzedzona prelekcją wprowadzającą w temat. Prowadzenie: Anna Czyńska, pracownica Instytutu Pedagogiki US, prezeska Fundacji Droga Wolna, której celem jest wspieranie procesu demokratyzacji relacji między dorosłymi i dziećmi.

10 sierpnia, godz. 14.00-17.00 – „Szczecin bez klapsa” warsztaty dla rodziców o dobrej komunikacji
Zajęcia z pedagogiem na temat podstaw efektywnej komunikacji ze szczególnym uwzględnieniem emocji dziecka i rodziców(1,5 godziny), oraz warsztaty z coachem, mające na celu nauczenie rodziców, jak zadawać i odpowiadać na pytania dotyczące różnych aspektów naszego życia. Uczestnicy warsztatów będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów: pedagoga, który przedstawi podstawy efektywnej komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem emocji dziecka i rodziców; coach wskaże, jak odpowiadać na pytania dotyczące różnych aspektów życia.
Prowadzenie: Małgorzata Krawczak, akredytowana coach ACC, mentorka, trenerka, specjalizująca się w komunikacji interpersonalnej, od 10 lat jest związana z rozwojem osobistym. Małgorzata Dobrowolska pedagog, doradca psychospołeczny, szczecińska „superniania”, wieloletnia nauczycielka i pedagog w szkołach podstawowych i przedszkolach, pedagogiem w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinie.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne! Zapisy: lassztuki@gmail.com Należy podać nazwę warsztatu w temacie maila. Szczegóły: 13muz.eu, tworzesie.pl

Wydarzenia towarzyszące:

11 sierpnia – Program „MAMA start” – Cafe Mimi, ul. Więckowskiego 1/1
godz. 12:00 – warsztaty Masażu Shantala
Spotkanie na temat znaczenia dotyku i bliskości oraz dlaczego warto masować dzieci techniką Shantala. Na spotkaniu rodzice poznają nie tylko fakty naukowe, ale również zebrane doświadczenia rodziców masujących. Rodzice będą mogli zapoznać się również z techniką masowania niemowląt oraz dodatkowo poznać relaksacyjny masaż dorosłego. Prowadzi Ada Stefańska.
godz. 13:15 – warsztaty z ekopieluchowania
Przyjdź dotknij i dopasuj pieluszkę dla swojego maluszka. Porozmawiaj z doświadczoną mamą na temat używania pieluszek wielorazowych. Sprawdź, czy ekopieluchy są dla Was. Prowadzi Monika Grygian.
godz. 14:30 – warsztaty z chustowania
Zapraszamy rodziców z dziećmi, które jeszcze nie były noszone, zaczynają tę przygodę lub już mają jakieś doświadczenie na warsztaty z chustowania. Nauczymy się wiązać chusty, a także wspólnie przekonamy się, jak ważne i bezpieczne dla dzieci jest noszenie w chuście od pierwszych tygodni życia. Prowadzi Agata Dżaman.
godz. 16:00 – „Rosnę, rosnę….aż wyrosnę” – warsztaty dla dzieci w wieku 2-5 lat
Każy uczestnik stworzy niezwykła doniczkę oraz własnoręcznie zasieje nową roślinkę. Będzie to niezwykła zabawa, ale także ciekawa lekcja przyrody. Warsztaty poprowadzi Monika Amonowicz.

Warsztaty i spotkania są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: info@cafemimi.pl

Krea(k)cja, czyli napisz historię od nowa – warsztaty w Szczecińskim Inkubatorze Kultury
10 sierpnia (sobota) – Artefakty, które zmieniły świat – warsztaty
godz. 11:00 – 12:00 (dzieci w wieku 4-8 lat) oraz 12:15 – 13:15 (dzieci w wieku 9-13 lat)
Artefakty to przedmioty wykonane przez człowieka, które w trakcie wykopalisk znajdują archeolodzy. Niektóre z nich są świadectwem przełomowych zmian w długiej historii człowieka. Jako odwieczni wynalazcy od tysięcy lat tworzymy przedmioty, które ułatwiają i uprzyjemniają nam życie. Ich obecność w naszej codzienności jest dziś tak oczywista, że nie zauważamy tego, jak dużym osiągnięciem było ich wymyślenie i wykonanie. Pod okiem dwóch pań archeolog z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego najmłodsi przekonają się, z jakim wyzwaniem intelektualnym i technicznym musieli się zmierzyć nasi przodkowie przy tworzeniu narzędzi, naczyń, biżuterii czy uzbrojenia.
Koszt: 5 zł

11 sierpnia (niedziela), godz. 12:00 – 15:00 – Teatr cieni – początek – warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
Światło i cień, dobro i zło, piekło i niebo, koniec i początek… Świat nie jest jednowymiarowy, ma niezliczoną liczbę odcieni, a to, jak go widzimy, zależy od punktu patrzenia. Poznaj magię teatru cieni i za pomocą zwykłej kartki papieru oraz lampki opowiedz własną wersję historii o powstaniu świata. Niech będzie to wielki wybuch kreatywności! Warsztaty poprowadzi Katarzyna Pawlikowska – graficzka i ilustratorka, która prowadziła zajęcia artystyczne z dziećmi w szkole Marii Montessori w Londynie. Warsztaty bezpłatne.

11 sierpnia, godz. 9.00-12.00 – „Od nowa” – warsztaty dla dzieci w wieku 5-10 lat
Każdy z nas może mówić o własnym początku. Jesteśmy kontynuacją swoich rodzin, za nami stoją historie niezwykłe i zupełnie zwyczajne, wielkie miłości i jeszcze większe spory, rodzinni bohaterowie i rodowe czarne owce. Podczas warsztatu każdy z uczestników będzie mógł napisać historię swojej rodziny od nowa i stworzyć bajkowe drzewo genealogiczne. Dzieci przebiorą się za swoich dziadków lub pradziadków, a wszystko zostanie uwiecznione na zdjęciach jakby wyjętych z epoki.  Zajęcia poprowadzą bajkowi eksperci z MANUfaktury – pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem. Warsztaty bezpłatne.
Zapisy: krabinska@mediadizajn.pl lub pod nr. tel.: 91 424 04 64, wew. 19

Wystawy towarzyszące kampanii – 1-31 października, Klub 13 muz
Laski – wystawa fotografii  Anny Bedyńskiej
Wystawa współtworzona przez niewidomych, którzy sami wskazywali miejsca i sytuacje, w  których chcieliby być utrwaleni. Oni sami stworzyli swój wizerunek, poprzez naciśniecie spustu migawki, we wcześniej ustalonym i przez nich wskazanym miejscu. Przewrotnie, czy osoba niewidoma może tworzyć obraz? Fotografie? Może! Skoro może tworzyć własny wizerunek siebie dlaczego by tego nie utrwalić na fotografii?

Born in Berlin – video Joanny Rajkowskiej , od 18 lat
Joanna Rajkowska postanowiła urodzić swoje dziecko  w Berlinie. „Pierwszy haust powietrza, pierwsze wydane przez nią dźwięki, pierwsza walka z infekcją będą związane z tym miastem i nic tego nie zmieni. Róża była moją odpowiedzią na Berlin. Najlepszą jaką miałam wiosną 2011 roku.”

Wystawa – instalacja świetlna wykonana przez  dzieci podczas warsztatów “Świat jako sen”.

Organizatorem wydarzeń w ramach kampanii  „PRZEPRASZAM! Tworzę się.”  jest Klub 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 oraz Fundacja Las Sztuki. Mecenat nad kampanią objęło Miasto Szczecin. Szczegóły dostępne na www.tworzesie.pl.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: