XIII Zachodniopomorski Festiwal Nauki

21 września rozpocznie się XIII Zachodniopomorski Festiwal Nauki, który potrwa do 28 września. To wyjątkowe dni, podczas których można zapoznać się z osiągnięciami prezentowanymi przez przedstawicieli różnych dziedzin zachodniopomorskiej nauki. Odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy dla dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Udział bezpłatny.

Aby zaspokoić ciekawość świata, tak znamienną dla młodych odbiorców, uczelnie szczecińskie przygotowały specjalne zajęcia pokazowe, warsztaty i pogadanki. Mało jest w tym roku propozycji dla uczniów szkół podstawowych – domnują wykłady dla młodzieży gimnazjalnej i starszej.

UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI:

Wydział Prawa i Administracjiwykłady i warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Tematyka: historia prawa, informacja prawnicza, język prawniczy. Bez zapisów.

Wydział Biologiiwykłady i warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, tematyka: ciało człowieka, tajemnice zwierząt i roślin, bakterie, woda. Obowiązują zapisy (numery telefonów podane w linkach).
Wydział Matematyczno-Fizyczny – wieczorne obserwacje nieba, wykłady,  demonstracje fizyczne w laboratoriach (na te ostatnie obowiązują zapisy).
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzaniawykłady i warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Tematyka: rozwój osobisty. Obowiązują zapisy.
Wydział Filologicznywykłady i warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Tematyka: literatura polska i obca, interpretacja utworów, językoznawstwo, warsztaty anglistyczne, teatralne, plastyczne. Obowiązują zapisy.
– Wydział Teologiczny – wykłady bez ograniczeń wiekowych. Tematyka: rękopisy starożytne, starodruki, język włoski. Bez zapisów.

BIBLIOTEKA GŁÓWNA UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO – prezentacja: Najpiękniejsze biblioteki świata oraz wykład o metodach uczenia się. Bez ograniczeń wiekowych i zapisów.

ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY:

Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierzątwykłady i warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematyka: chemia, biochemia, genetyka, biotechnologia. Obowiązują zapisy.
Wydział Elektryczny – wykłady bez ograniczeń wiekowych (inżyniera dźwięku, roboty, fale elektromagnetyczne), warsztaty dla młodzieży ponadgimnazjalnej w laboratoriach i pracowniach.
Wydział Informatykidla uczniów gimnazjów i starszych: wykłady z prezentacją (symulacje komputerowe, sztuczna inteligencja), warsztaty z robotyki. Obowiązują zapisy.
Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoiprelekcje dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-IV) i starszych. Obowiązują zapisy.
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatronikiwykłady i warsztaty dla uczniów gimnazjum i straszych. Tematyka: mechanika, tworzywa sztuczne, ogrzewanie.
Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa – wystawy fotograficzne, wykłady bez ograniczeń wiekowych (o roślinach, ziołach, grzybach), pokazy dla uczniów gimnazjumi starszych (właściwości różnych płynów – obowiązują zapisy).
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwawarsztaty i prezentacje dla uczniów szkoły podstawowej i straszych. Tematyka:  gatunki ryb, sposób poznawania świata za pomocą zmysłów. Obowiązują zapisy.
Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznejwykłady dla uczniów gimnazjum i starszych.

WYŻSZA SZKOŁA EDUKACJI I TERAPII:

– warsztat: gimnastyka dla smyka (dla dzieci w wieku 9-12 lat), pokazy dla uczniów gimnazjum i starszych (lecznicza moc ziół, profilaktyka zdrowych pleców). Obowiązują zapisy.

SZKOŁA WYŻSZA IM. BOGDANA JAŃSKIEGO:

– warsztaty dla uczniów gimnazjum i starszych z rozwoju osobistego. Obowiązują zapisy.

KSIĄŻNICA POMORSKA:

lekcje dla uczniów w różnym wieku. Tematyka: sylwetki i twórczość poetów polskich, tajemnice rękopisów, mikrofilmy, konserwacja zabytków i inne. Warsztaty dla uczniów gimnazjum i starszych – elektroniczne źródła informacji, czytelnie elektroniczne. Obowiązują zapisy.

FUNDACJA EUREKA – seanse planetaryjne. Obowiązują zapisy.

Ponadto:

wycieczki i spacery po mieście – obowiązuja zapisy.
wyjazdowe zajęcia terenowe – obowiązują zapisy.

Uroczysta inauguracja Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 23 września o godz. 17.00 w sali 102 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Wąskiej 13. Z okazji otwarcia odbędzie się koncert, w którym wystapią studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie. W programie koncertu: akordeon solo i kwartet saksofonowy. Po koncercie nastąpi dyskusja panelowa z udziałem pracowników naukowych na temat: Sposoby dobierania się w pary.

Szczegółowy program Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki znajduje się na stronie www.festiwal.stn.szczecin.p

Zachęcamy do uczestnictwa!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: