Przed nami jesienna odsłona kampanii społeczno-artystycznej „PRZEPRASZAM! Tworzę się.”, skierowanej do dzieci i ich opiekunów. W dniach 15-23 listopada odbywać się będą ciekawe warsztaty kreatywne oraz wykłady na tematy społeczne. Kampania towarzyszy Festiwalowi Sztuki Aktualnej 13 sphere w Klubie 13 Muz. Zobaczcie program!
„Przepraszam! Tworzę się.” to kampania dwuwymiarowa, o charakterze społecznym i artystycznym, stawiająca w centrum dziecko. Inicjatorzy postawili sobie za cel zwrócenie uwagi dorosłych na dzieci i pokazanie, że najważniejsze w rozwoju społecznym i emocjonalnym są pierwsze lata dziecka, ponieważ mają wpływ na całe jego późniejsze życie. Inicjatywa obfituje w wydarzenia, które mają wydobyć dziecięcą kreatywność i zachęcić najmłodszych do eksperymentowania.
Kampania ma kilka wyraźnych odsłon, widocznych podczas festiwali odbywających się w Klubie 13 Muz. Pierwsza odsłona kampanii pod nazwą digital(dot)kids miała miejsce w dniach 25-27 stycznia w czasie trwania festiwalu digital_ia. Odsłona letnia towarzyszyła 9. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych inSPIRACJE 2013/Genesis w dniach 23 lipca-11 sierpnia. Odsłona listopadowa – 13sphere(dot)kids – odkryje swoje tajemnice podczas Festiwalu Sztuki Aktualnej 13 sphere pomiędzy 15 a 23 listopada 2013 roku. Organizatorzy zapowiadają, że pod hasłem „Przepraszam! Tworzę się” odbywać się będą działania artystyczne aż do kwietnia 2014 roku. Honorową ambasadorką kampanii jest artystka Joanna Rajkowska.
Program III odsłony kampanii „Przepraszam! Tworzę się”:
Będzie muzycznie, bardzo szczecińsko i designersko. Dizeno Creative porwie dzieci w kreatywną podróż przez SiaNową Krainę, którą będzie można odwiedzać jeszcze przez kolejne dwa miesiące, a Las Sztuki wraz z Kasią Mierzejewską udowodni, że niepotrzebne „graty”, po odpowiednim liftingu, znów mogą cieszyć oko. An On Bast, kompozytorka muzyki elektronicznej, pokaże jak się robi muzykę, czego finałem będzie utwór elektroniczny powstały z dźwięków wygenerowanych przez dzieci oraz przedmioty, które z muzyką się raczej nie kojarzą. Będą też warsztaty, na których będzie można pokrzyczeć śpiewokrzykiem i współtworzyć audycję (zostanie ona wyemitowana w radiu oraz zamieszczona w Internecie). W zajęciach wezmą również udział zaproszeni przez organizatorów mali goście z Niemiec. Będzie też okazja porozmawiania o tolerancji i przemocy oraz zdefiniowania tych pojęć.
15 listopada, piątek, godz. 15.00 -17.00, 13 muz, Poziom 2
SiaNowy Początek czyli kreatywne Pole Do Popisu – warsztaty kreatywne dla dzieci w wieku 7-12 lat
Stogi siana, kiedyś tak częsty motyw malarski, dziś zapomniane i zwinięte, stanowią jedynie piękny element letniego krajobrazu. Aby przywrócić magię i urok pól usianych słomianymi stogami, Dizeno Creative zabierze młodych twórców na niezwykłą przygodę do SiaNowej krainy. Zadaniem uczestników warsztatów będzie wymyślenie i stworzenie mieszkańców SiaNowej krainy, spisanie Początku siaNowej historii, a na koniec zbudowanie prawdziwego siaNowego świata, do którego każdy będzie mógł wejść. Podczas zajęć wyobraźnia młodych twórców będzie miała ogromne Pole Do Popisu. SiaNowy świat to instalacja, którą stworzy dziecięca kreatywność. Dzieci zetkną się z tak ważnymi aspektami jak: estetyka, współpraca z innymi, myślenie przestrzenne i abstrakcyjne. Celem warsztatów jest pokazanie, że tworzenie nie ogranicza się jedynie do malowania i przyklejania, ale jest to cały proces od koncepcji po realizację swojej wizji. Prowadzenie: Dizeno Creative, szczecińskie studio projektowe (www.dizeno.pl)
16 listopada, sobota, godz. 11.13-14.30, 13 muz, Sala Kominkowa
Uwaga! Tworzę – warsztaty dźwiękowe dla dzieci w wieku 6-12 lat
Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, jak zapisać dźwięk i stworzyć prosty utwór muzyczny przy pomocy komputera i łatwo dostępnych instrumentów. Uczestnicy zabiorą ze sobą instrumenty muzyczne oraz przedmioty, które wydają dźwięki. Wszystkie odgłosy nagrane zostaną mikrofonem, a następnie przetworzone. Celem warsztatu jest zachęcenie dzieci oraz ich rodzin do wspólnego tworzenia muzyki we własnych domach. Na zakończenie warsztatu powstanie utwór muzyczny wykorzystujący dźwięki wygenerowane przez uczestników spotkania. Prowadzenie: An On Bast – kompozytorka i producentka muzyki elektronicznej (www.anonbast.com)
16 listopada, sobota, godz. 11.13-12.13, 13 muz, Poziom 2
Zacznij od zabawy – warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat
Przy pomocy prostych zabaw wokalno-aktorskich dzieci nauczą się, jak wyrażać siebie. Poznają znaczenie własnego głosu jako potężnego narzędzia informującego o naszej osobowości. Wspólnie z prowadząca warsztaty będą ćwiczyły „mówienie o sobie” poprzez głos. Podczas zajęć poznają również specyficzny rodzaj śpiewu – śpiew biały, zwany również śpiewokrzykiem, technikę wokalną wykorzystywaną w muzyce ludowej. Prowadzenie: Ola Czajka, nauczycielka śpiewu białego, klasycznego i rozrywkowego.
16 listopada, sobota, godz. 12.45-14.30, 13 muz, Poziom 2
Tworzenie siebie w interpretacji dzieci – warsztaty dziennikarskie dla dzieci w wieku 5-10 lat
Jak hasło kampanii rozumieją dzieci? Kim jest twórca i co oznacza „tworzyć”? Na te i inne pytania dziennikarza odpowiedzą dzieci, a ich wypowiedzi zostaną nagrane sprzętem reporterskim. Materiał ze spotkania wyemitowany zostanie w radiu oraz zamieszczony w Internecie. Prowadzenie: Grażyna Górkiewicz, dziennikarz radiowy i telewizyjny (TVP Szczecin)
16 listopada, sobota, godz. 14.30-15.45, 13 muz, Poziom 2
Polish – German Decor – warsztaty renowacji i zdobienia dla dzieci w wieku 7-11 lat
W wielu domach i piwnicach często znaleźć można niepotrzebne stoliki, szafki, krzesełka czy komódki. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, co można zrobić, żeby znowu cieszyły oko. Podczas zajęć pobawią się w ozdabianie i odnawianie mebli. Poznają podstawowe metody i pojęcia związane z renowacją i zdobieniem. Sięgną również do historii motywów zdobniczych Polski i Niemiec, aby następnie zaprojektować wspólny dla obu krajów wzór. Każdy z uczestników otrzyma mały mebelek, który będzie mógł zabrać do swojego domu. Prowadzenie: Las Sztuki, Kasia Mierzejewska
23 listopada, sobota, godz. 11.13-14.12, 13 muz, Sala Kominkowa
Wykłady dla dzieci i młodzieży na podstawie publikacji „Mała Książka o tolerancji” prof. Magdaleny Środy oraz „Mała książka o przemocy” Pernilli Stalfelt
Wykład o tolerancji – spotkanie otwarte, przeznaczone dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów, a także osób dorosłych. Podczas spotkania w bardzo przystępny sposób wyjaśnione zostanie pojęcie tolerancji i jego historii. Omówione zostaną również takie pojęcia jak: wrogie stereotypy, uprzedzenia i wynikające z nich dyskryminacja i wykluczenie konkretnych osób oraz całych grup społecznych. Celem panelu jest podkreślenie prawa do swobody wyznania i światopoglądu oraz roli wielokulturowości w państwie. Wykład poprowadzi dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz – filozofka, dyrektorka Mediateki Akademii Sztuki w Szczecinie.
Podczas drugiego spotkania, nieco młodsze dzieci w wieku 5-10 lat, będą mogły porozmawiać i posłuchać o przemocy i agresji. Mali uczestnicy będą mogli zadawać pytania, dyskutować, aby w przystępny sposób, wspólnie z prowadzącą, zdefiniować te pojęcia. Dzieci dowiedzą się, że przemoc to nie tylko szarpanie koleżanki za włosy, bicie, ale także obrzucanie kolegi wyzwiskami, krzyk czy dotyk intymnych części ciała. Celem panelu jest rozpowszechnianie prawa do nietykalności osobistej (przemoc fizyczna) oraz oswojenie pojęcia „przemoc psychiczna”. Spotkanie poprowadzi Dorota Denis – terapeuta rodzinny, psycholog i wykładowca.
Uwaga! Na obu spotkaniach uczestnicy będą mogli otrzymać obie książki.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Zapisy: lassztuki@gmail.com
Wystawa towarzysząca kampanii – Klub 13 muz, Poziom 2
SiaNowy Początek – wystawa powarsztatowa otwarta do 15 stycznia 2014
Stogi siana, kiedyś tak częsty motyw malarski, dziś zapomniane i zwinięte, stanowią jedynie piękny element letniego krajobrazu. Aby przywrócić magię i urok pól usianych słomianymi stogami, Dizeno Creative zabierze młodych twórców na niezwykłą przygodę do SiaNowej krainy. Zadaniem uczestników warsztatów będzie wymyślenie i stworzenie mieszkańców SiaNowej krainy, spisanie Początku siaNowej historii, a na koniec zbudowanie prawdziwego siaNowego świata, do którego każdy będzie mógł wejść. Podczas zajęć wyobraźnia młodych twórców będzie miała ogromne Pole Do Popisu. SiaNowy świat to instalacja, którą stworzy dziecięca kreatywność. Dzieci zetkną się z tak ważnymi aspektami jak: estetyka, współpraca z innymi, myślenie przestrzenne i abstrakcyjne.
Organizatorem wydarzeń w ramach kampanii „PRZEPRASZAM! Tworzę się.” jest Klub 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 oraz Fundacja Las Sztuki. Mecenat nad kampanią objęło Miasto Szczecin. Szczegóły dostępne na www.tworzesie.pl.