Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zapewnia w tym roku ciekawą alternatywę dla dzieci pozostających w czasie ferii w mieście. Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach, quizach, zabawach z książką i konkursach plastycznych. Wszystkim zainteresowanym naszą propozycją przedstawiamy plan atrakcji w poszczególnych filiach bibliotecznych na terenie miasta.
• filia biblioteczna dla dzieci nr 9 (ul. Ks. Anastazji 27/2), która organizuje cykl spotkań tematycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej – pod hasłem Ferie w bibliotece „Podróże w czasie i przestrzeni”- śladami słynnych odkrywców. Wszyscy chętni zaproszeni są, aby „udać się w podróż życia machiną czasu, by wspólnie odkrywać najbardziej interesujące i pełne emocji wyprawy w historii ludzkości z tymi, którzy pomimo wielu niebezpieczeństw przekraczali granice znanego świata, poszukując przypraw, złota, przygody. Kierowani żądzą sławy, chęcią zdobywania wyznaczali nowe szlaki handlowe, opowiadali innym o swoim Bogu lub podróżowali po prostu z ciekawości i pędu do wiedzy”. Każdego dnia uczestnicy ferii w bibliotece będą mieli okazję poszerzyć horyzonty swojej wiedzy i zaspokoić ciekawość podróżniczą. Tematy zaplanowanych spotkań to: „Pierwsi odkrywcy”, ” Ekspansja imperiów”, „Przez lądy i oceany”, „Wiek odkryć”, „Złoto I Ewangelia”, ” Czarny kontynent”, „Przyrodnicy – odkrywcy”, „Z Arktyki ku Antarktydzie”, ” Zdobywcy przestworzy i głębin”, „W kosmos”. Końcowe zajęcia będą okazją do odbycia ostatniej podróży w niezgłębione rejony wyobraźni i podzielenia się wrażeniami z egzotycznych zajęć w bibliotece.
Pierwsze spotkanie będzie miało charakter organizacyjny, na którym zostaną spisane zasady uczestnictwa w zajęciach. A oto tytuły poszczególnych spotkań, które miejmy nadzieję, zachęcą dzieci do odwiedzenia biblioteki podczas ferii. „Szczecin dawniej i dziś” omówienie najważniejszych wydarzeń związanych z dziejami miasta; „Szczyt” a może „Szczot” – rozmowy o genealogii nazwy miasta; „Gryfici – książęta Pomorza Zachodniego” – historia dynastii książąt pomorskich panujących na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku; „O rozbójnikach i piratach pomorskich” – mieszkańcy Pomorza byli doskonałymi korsarzami; „O duchach, diabłach i czarownicach ” ; „Szczecińskie miejsca” – omówienie budowli, po których rozpoznajemy Szczecin; „Pomniki Szczecina” ; „Spacerkiem po Niebuszewie”. Ostatni dzień zajęć w filii bibliotecznej nr 4 to pisanie prac podsumowujących zebrane wiadomości i rozdanie dyplomów upamiętniających udział w feriach, na które biblioteka zaprasza codziennie, w godzinach od 12 do 14.
Pozostałe filie, które organizują ferie dla dzieci w mieście, rozplanowały swoje zajęcia w różnych dniach i godzinach.
9 i 10 lutego o godz. odbędą się spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Udział wezmą dzieci z przedszkola „Smyk”. Wspólnie zagłębimy się w świat baśni Jana Chrystiana Andersena.
Cykl zajęć pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli Szczecin i jego ciekawa historia” został zaplanowany w filii bibliotecznej nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1) w dniach 2, 4, i 11 lutego od 12 do 13.30. Program skierowany jest do dzieci przedszkolnych i najmłodszych uczniów klas szkoły podstawowej. Scenariusz zajęć został oparty na wielu ciekawych zabawach z uczestnikami, min. w odszukiwanie adresów szczecińskich podanych przez obcokrajowców, znalezienie na planie miasta swojego miejsca zamieszkania, w układanie puzzli związanych ze Szczecinem i innych zabawach plastycznych i językowych. Na kolejnych zajęciach dzieci zostaną wprowadzone w mityczny świat legend szczecińskich, poprzez tom „Wyśniony skarb”. Po omówieniu lektury zostanie zorganizowany konkurs prac plastycznych i ich wystawa. Klamrą spinającą i podsumowującą ferie w bibliotece będzie quiz sprawdzający wiedzę dzieci o Szczecinie na wzór „Milionerów” oraz wykonanie prac plastycznych, których motywem przewodnim będzie herb Szczecina.
Filia biblioteczna nr 41 (ul. Piaseczna 40, SP nr 28) organizuje Ferie w bibliotece w dniach od 1 do 9 lutego w godzinach od 10 do 14 dla uczniów Zespołu Szkół Nr 11. Będzie to cykl zajęć edukacyjnych i plastycznych dla dzieci w wieku 10-14 lat.