Ferie w bibliotece

 

Biblioteka

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zapewnia w tym roku ciekawą alternatywę dla dzieci pozostających w czasie ferii w mieście. Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach, quizach, zabawach z książką i konkursach plastycznych. Wszystkim zainteresowanym naszą propozycją przedstawiamy plan atrakcji w poszczególnych filiach bibliotecznych na terenie miasta.

 

Cztery spośród  filii proponują zajęcia przez cały okres ferii zimowych, tj. od 1 do 12 lutego, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11 do 13. Są to:

•    filia biblioteczna dla dzieci nr 9 (ul. Ks. Anastazji 27/2), która organizuje cykl spotkań tematycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej – pod hasłem Ferie w bibliotece „Podróże w czasie i przestrzeni”- śladami słynnych odkrywców. Wszyscy chętni zaproszeni są, aby „udać się w podróż życia machiną czasu, by wspólnie odkrywać najbardziej interesujące i pełne emocji wyprawy w historii ludzkości z tymi, którzy pomimo wielu niebezpieczeństw przekraczali granice znanego świata, poszukując przypraw, złota, przygody. Kierowani żądzą sławy, chęcią zdobywania wyznaczali nowe szlaki handlowe, opowiadali innym o swoim Bogu lub podróżowali po prostu z ciekawości i pędu do wiedzy”. Każdego dnia uczestnicy ferii w bibliotece będą mieli okazję poszerzyć horyzonty swojej wiedzy i zaspokoić ciekawość podróżniczą. Tematy zaplanowanych spotkań to: „Pierwsi odkrywcy”, ” Ekspansja imperiów”, „Przez lądy i oceany”, „Wiek odkryć”, „Złoto I Ewangelia”, ” Czarny kontynent”, „Przyrodnicy – odkrywcy”, „Z Arktyki ku Antarktydzie”, ” Zdobywcy przestworzy i głębin”, „W kosmos”. Końcowe zajęcia będą okazją do odbycia ostatniej podróży w niezgłębione rejony wyobraźni i podzielenia się wrażeniami z egzotycznych zajęć w bibliotece.

•    filia biblioteczna dla dzieci nr 3 (ul. Z. Nałkowskiej 15) proponuje „Spotkania czytelnicze w czasie ferii”, podczas których dzieci i młodzież będą mogły czytać wspólnie wybrane fragmenty książek oraz rozwijać swoje talenty plastyczne poprzez rysowanie, wyklejanie i inne prace twórcze. Inspiracją zajęć będą tytuły takie jak: „Hela i zajęcia pozaszkolne” Barbary Stenki, „Bon czy Ton. Savoir Vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepki, „Dobre obyczaje: 201 rad, jak się zachować” Any Serny Vary. Uczestnicy ferii w bibliotece będą mogli także zaproponować swoje ulubione książki do czytania. Na zakończenie zajęć przewidziane zostało rozdanie dyplomów i drobnych upominków.

•    filia biblioteczna nr 46 (ul. Nad Odrą 26), zaprasza uczniów szkół podstawowych na ferie pod hasłem „Tajemnice szyfru Marabuta”. Jest to tytuł książki Macieja Wojtyszki, z którą będzie związany cykl zajęć czytelniczych. Uczestnicy zabawią się w detektywów na tropach zagadki, będą mieli do pokonania wiele przeszkód i do wykonania dużo ciekawych zadań, aby odnaleźć zaginioną postać bajkową. Przewidziane są także quizy, zagadki, krzyżówki, szarady i inne formy ćwiczenia umysłu, a najlepsi zostaną odpowiednio nagrodzeni.

•    filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25), organizuje ferie dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Szczecin – nasze rodzinne miasto, warto je dokładnie poznać!”. Motywem przewodnim tegorocznych spotkań stanie się historia i architektura Szczecina. Wraz z bogatą literaturą o Regionie młodzi uczestnicy zajęć wyruszą w podróż przez miasto pełne niespodzianek, tajemnic i pięknych miejsc. Zapoznają się z jego historią, zabytkami i pomnikami.
Pierwsze spotkanie będzie miało charakter organizacyjny, na którym zostaną spisane zasady uczestnictwa w zajęciach. A oto tytuły poszczególnych spotkań, które miejmy nadzieję, zachęcą dzieci do odwiedzenia biblioteki podczas ferii. „Szczecin dawniej i dziś” omówienie najważniejszych wydarzeń związanych z dziejami miasta; „Szczyt” a może „Szczot” – rozmowy o genealogii nazwy miasta; „Gryfici – książęta Pomorza Zachodniego” – historia dynastii książąt pomorskich panujących na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku; „O rozbójnikach i piratach pomorskich”  – mieszkańcy Pomorza byli doskonałymi korsarzami; „O duchach, diabłach i czarownicach ” ; „Szczecińskie miejsca” – omówienie budowli, po których rozpoznajemy Szczecin; „Pomniki Szczecina” ; „Spacerkiem po Niebuszewie”. Ostatni dzień zajęć w filii bibliotecznej nr 4 to pisanie prac podsumowujących zebrane wiadomości i rozdanie dyplomów upamiętniających udział w feriach, na które biblioteka zaprasza codziennie, w godzinach od 12 do 14.

Pozostałe filie, które organizują ferie dla dzieci w mieście, rozplanowały swoje zajęcia w różnych dniach i godzinach.

Filia biblioteczna nr 6 (ul. Dziennikarska 39) zaprasza wszystkie chętne dzieci 2,3,4,9,10 i 11 lutego w godzinach od 12 do 13.30 do udziału w przedsięwzięciu pod tytułem „Ferie w bibliotece: Akademia Pióra i Mikrofonu”. Będzie to cykl spotkań, nie tylko dla młodych dziennikarzy, który przybliży tajniki szeroko pojmowanych mediów. Uczestnicy zajęć będą mogli wczuć się w zawód żurnalisty- „Dziennikarz, zawód czy misja? etyka dziennikarska”. Dowiedzą się także o definicji informacji – „Co to jest informacja? Czy każda informacja nadaje się do prasy? Jak budować informacje?”. Mali słuchacze poznają różnorodność gatunków publicystycznych oraz różnice w pracy poszczególnych mediów – „Gatunki informacyjne i publicystyczne”, „Prasa, radio, telewizja – gdzie pracuje się najlepiej?”. Na koniec zajęć- najlepsza zabawa- uzbrojeni w zdobyte wiadomości, adepci Akademii będą mieli okazję przeprowadzić wywiad i nagrać audycję radiową – „Mój pierwszy wywiad – jak się do niego przygotować?” oraz „Nagrywamy – nagranie materiału do audycji radiowej”.

9 i 10 lutego o godz.  odbędą się spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Udział wezmą dzieci z przedszkola „Smyk”. Wspólnie zagłębimy się w świat baśni Jana Chrystiana Andersena.


Na Feriadę 2010 pod tytułem „Mały Kompas Moralny” zaprasza 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10 i 11 lutego w godzinach od 11 do 13 filia biblioteczna nr 29 (ul. Kresowa 1). Zajęcia organizowane są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, i będą odbywać się w oparciu o program edukacyjny Fundacji ABCXXI i wydaną przez tę instytucję broszurę zatytułowaną: „Mały Kompas Moralny”. Zgodnie z hasłem przewodnim Feriady, uczestnicy poznają znaczenie pozytywnych wartości – miłość i przyjaźń, piękno, szacunek, mądrość, na podstawie ciekawych książek, dostosowanych do poziomu umiejętności dzieci. Będą to „Księga straszliwej niegrzeczności”, „Dynastia Miziołków”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Kwiat kalafiora”. Podczas zajęć zostaną omówione przykłady z życia codziennego małych czytelników, dzieci będą miały możliwość wyrazić swoje refleksje także w formie plastycznej. Na zakończenie Feriady 2010, uczestnicy zajęć wzbogaceni o nowe przemyślenia, przymierzą się do stworzenia swojego indywidualnego kompasu moralnego.

Cykl zajęć pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli Szczecin i jego ciekawa historia” został zaplanowany w filii bibliotecznej nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1) w dniach 2, 4, i 11 lutego od 12 do 13.30. Program skierowany jest do dzieci przedszkolnych i najmłodszych uczniów klas szkoły podstawowej. Scenariusz zajęć został oparty na wielu ciekawych zabawach z uczestnikami, min. w odszukiwanie adresów szczecińskich podanych przez obcokrajowców, znalezienie na planie miasta swojego miejsca zamieszkania, w układanie puzzli związanych ze Szczecinem i innych zabawach plastycznych i językowych. Na kolejnych zajęciach dzieci zostaną wprowadzone w mityczny świat legend szczecińskich, poprzez tom „Wyśniony skarb”. Po omówieniu lektury zostanie zorganizowany konkurs prac plastycznych i ich wystawa. Klamrą spinającą i podsumowującą ferie w bibliotece będzie quiz sprawdzający wiedzę dzieci o Szczecinie na wzór „Milionerów” oraz wykonanie prac plastycznych, których motywem przewodnim będzie herb Szczecina.


Filia biblioteczna nr 41 (ul. Piaseczna 40, SP nr 28) organizuje Ferie w bibliotece w dniach od 1 do 9 lutego w godzinach od 10 do 14 dla uczniów Zespołu Szkół Nr 11. Będzie to cykl zajęć edukacyjnych i plastycznych dla dzieci w wieku 10-14 lat.