Pizza- buźka
Ciasto:
(składniki na 4 okrągłe pizze)
– 400 g mąki
– 30 g świeżych drożdży, rozdrobnionych ze szczyptą cukru
– 4 łyżki oliwy
– 2/3 szkl. mleka rozcieńczonego z wodą w równych proporcjach
– 1 łyżeczka soli
Sos pomidorowy:
– ketchup łagodny
– zioła: bazylia, oregano
Zmieszać ketchup z ziołami i odstawić na min. 30 min. Po tym czasie rozsmarować na powierzchni rozwałkowanego ciasta.
Do dekoracji (dowolne, ulubione składniki):
w tym przypadku: ser żółty, salami, oliwki, papryka.
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać sól i rozdrobnione drożdże, następnie oliwę i trochę mleka. Wyrabiać ciasto, stopniowo dodając mleko. Zagniatać ok. 10 min. Odstawić w ciepłe miejsce na 45 min.
Blaszki posmarować dość dużą ilością oleju (aby zapobiec przywieraniu). Ciasto podzielić na 4 części (można piec na dwóch blachach jednocześnie), rozwałkować, ponakłuwać widelcem i posmarować sosem pomidorowym.
Wierzch posypać startym żółtym serem (lub mozarellą), z plasterków salami i oliwek zrobić oczy i nos, a z kawałka papryki uśmiechniętą buzię.
Piec 15- 20 min. w temp. 200°C (z termoobiegiem 180°C).
Po upieczeniu zrobić „fryzurę” z natki pietruszki.
Wesołe mini kanapki
Przygotowując takie kanapki mamy praktycznie nieograniczone pole do popisu. Do tworzenia różnorodnych, ciekawych kształtów najlepiej użyć foremek do wykrawania ciastek. Rodzaj pieczywa, wędliny oraz dodatków, których użyjemy zależy od upodobań smakowych naszych dzieci oraz ich gości.
Buźka:
Pieczywo żytnie ze słonecznikiem, szynka drobiowa, ser żółty (uszy), plasterki rzodkiewki i ziarenka pieprzu (oczy), ogórek kiszony (włosy i nos), papryka czerwona (usta).
Kwiatek:
Pieczywo żytnie z ziarnami, ser żółty, ogórek konserwowy (łodyga), bazylia (liście), papryka czerwona i oliwka (wnętrze kwiatka); płatki przyozdobione łagodnym ketchupem.
Wiewiórka:
Pieczywo pszenne, salami, orzech laskowy, rukola.
Ślimak:
Pieczywo żytnie, szynka drobiowa, papryka, rukola, ketchup.
Motylek (lub 4 oddzielne kanapki- serduszka):
Pieczywo żytnie z ziarnami, wędlina drobiowa, ser żółty, papryka czerwona, oliwki, ogórek konserwowy.
Muffiny w śniegowych czapach
Muffiny lub babeczki według dowolnego przepisu (np. jogurtowe z naszego Kącika Kulinarnego) pokrywamy warstwą lukru, a następnie ozdabiamy pisakami cukrowymi lub posypką.
Lukier:
Do tego rodzaju ozdób idealny będzie lukier wykonany na bazie białka kurzego (a nie na wodzie, czy soku z cytryny), ze względu na piękną, głęboką biel oraz połysk.
Wykonanie: 1 roztrzepane widelcem białko i 1 szkl. cukru pudru. Cukier dokładnie rozprowadzić w białku (ma wyjść jednolita, gęsta masa, bez grudek) i pokrywać muffiny.
Bezy- bałwanki
Pozostając jeszcze przez chwilę w zimowych klimatach, proponuję przygotowanie wesołych bałwanków bezowych.
Składniki:
– 2 białka
– 130 g cukru pudru
– szczypta soli
Wykonanie:
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać cukier puder, aż piana zrobi się bardzo gęsta i lśniąca. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia uformować bałwanki przy użyciu łyżeczki, szprycy do kremów, czy własnoręcznie wykonanej tutki z papieru.
Piec (a właściwie suszyć) w temp. 120°C przez 45 min do 1 godz. Pozostawić do ostygnięcia w piekarniku. Ozdabiać pisakami cukrowymi.
Smacznego!
(ekg)