Karmnik umieszczony na parapecie czy balkonie to świetny punkt do obserwacji ptaków. Zobaczymy tu głównie bogatki, wróble czy sierpówki.
Możemy postawić go również na słupku lub drzewie, albo zrobić karmnik naziemny – niskie zadaszenie, osłonięte z dwóch stron przed wiatrem. Ten jednak jest dosyć niebezpieczny ze względu na zagrożenie ze strony drapieżników. Jeżeli stawiamy karmnik na słupku, to najlepiej w pobliżu jakiś zadrzewień lub krzewów, które zapewnią ptakom bezpieczeństwo.
Pamiętajmy o kilku bardzo ważnych zasadach:
- Regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku, mile widziana jest także woda, o którą zimą nie jest łatwo, pokarmu nie sypiemy dużo. Żeby jedzenie się nie zepsuło albo nie zamarzło.
- Co jakiś czas wyczyśćmy karmnik. Im częściej usuniemy z niego zanieczyszczenia, tym lepiej uchronimy ptaki przed chorobami i pasożytami;
- Nie wszystko co nam smakuje, albo gorzej – co nam się zepsuło, smakuje ptakom!!! Niejednokrotnie im szkodzi i powoduje choroby lub śmierć!
- Zwracajmy uwagę na to co sypiemy do karmnika. Im więcej naturalnych składników (nasion) tym lepiej.
- Nie wolno stosować: pokarmów solonych (warzyw, słoniny itp.), samych ziemniaków, zepsutego pieczywa oraz pieczywa robionego na kwasie chlebowym, suchych owoców, potraw zepsutych czy zjełczałych.
Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków