Akademia Bajeczna w Muzeum Narodowym

Akademia Bajeczna w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe zaprasza wszystkie dzieci na spotkania z cyklu Akademia Bajeczna. Hasłęm przewodnim najbliższych zajęć, odbywających się 13 kwietnia na wystawie „Przeszłość Przyszłości. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie będzie „Podróże Małego Księcia”.

Od najdawniejszych czasów człowiek marzył i snuł baśnie. Baśnie, legendy, podania były zawsze krainą, gdzie można było uciec od smutku i udręki życia, w których dobro niemal zawsze zwycięża, występek czy nieprawość zostają ukarane, a cnota i prawość nagrodzone. Stanowią one nieodłączny elementem kultury ludowej wszystkich regionów i ludów. Są rodzajem zbiorowej pamięci narodu, trwałym świadectwem jego kultury i duchowości. Baśnie i legendy każdego regionu mają wiele wspólnych elementów: walka dobra ze złem, dawne wierzenia, opowieści o ukrytych skarbach, karze za zło, historie o diabłach i aniołach, czarownicach i duchach itp. Mają duży wydźwięk nie tylko moralny i patriotyczny, ale także dydaktyczny. Bo cudowne rzeczy dzieją się nie zawsze w tajemniczej dalekiej krainie za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, ale i na bliskiej ojczystej ziemi. Te najczęściej barwne opowieści o naszej przeszłości są doskonałym wstępem, zachętą do poznania autentycznych dziejów miejscowości w której przyszło nam mieszkać, uczyć się i pracować lub przebywać chodź by przez krótki czas wakacji.

Czy legendy można traktować jako źródło wiedzy historycznej? Z pewnością nie, pomimo iż wiele z nich związanych jest z konkretnymi zdarzeniami, miejscami czy autentycznymi postaciami, ale warto je znać. Czy gdy ludzie będą żyli w szczęściu i sprawiedliwości nie tylko w baśni, ale i we własnym społeczeństwie – czy wtedy zniknie baśń i marzenia? Czy człowiek syty, odziany, wolny, panujący nad przyrodą, zdobywca innych planet niczego nie zapragnie? Zawsze chyba będzie marzył o wiecznej młodości i nieśmiertelności i tęsknił za nową, wielką przygodą…

Prowadzenie: Krystyna Milewska, kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wstęp: 10 zł

www.muzeum.szczecin.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: