Majówka Europejska i atrakcje z okazji 10 lat w UE

10lat w ue1 maja obchodziliśmy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ważne elementy obchodów to Dni Otwarte Funduszy Europejskich, które odbędą się w dniach od 1 do 11 maja. Liczne instytucje zaproponują szereg atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Poniżej znajdziecie propozycje ze Szczecina i okolic, z których będziecie mogli skorzystać z całą rodziną.


1 maja, godz. 10.00-22.15, Jasne Błonia
Dla wszystkich mieszkańców miasto przygotowało szereg atrakcji, m.in.:
-„Europejskie przemiany Szczecina”-  wystawę obrazującą zmiany miasta okiem znanego szczecińskiego fotografa – Cezarego Skórki. Ekspozycja na Jasnych Błoniach potrwa od 30 kwietnia do 19 maja br.
– występy artystyczne i taneczne przygotowane przez dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli. Program nawiązywać będzie m.in. do kultury państw będących członkami unii. Zobaczymy m.in. tańce polskie, hiszpańskie, szkockie.
– park edukacyjny „Interakcje”, w ramach którego przeprowadzone zostaną rodzinne warsztaty. Każdy będzie mógł sprawdzić, jak działa magnetyczny labirynt i elektrownia wodna lub na czym polega wielki wir wodny. Natomiast w ramach gry terenowej, poprzez rozwiązywanie zadań i zagadek sprawdzić będzie można swoją wiedzę o Unii Europejskiej.
– strefa dziecięca z grami i zabawami
– koncerty: Łona&Weber i The Pimps, Hey
– widowisko multimedialne, na które składać się będzie: pokaz audiowizualny (mapping) i laserowy z udziałem muzyki i zmian oświetlenia architektonicznego. Czas i miejsce: godz. 22.15 na budynku Urzędu Miasta.
Szczegółowy program Majówki Europejskiej – tutaj

1,2,3 maja, godz. 14.00
4 maja, godz. 15.00
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na projekcje filmu „Zamek wśród Atrakcji Pomerania” w Kinie Zamek (wstęp wolny).

1-3 maja, godz. 10:00-15.30, Park Piastowski 1, Stargard Szczeciński
Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich Stargard na:
– wycieczkę po Stargardzie Szczecińskim wraz ze zwiedzaniem zabytków miejskich (Brama Wałowa, Basteja, Ratusz).
– całodniowe, bezpłatne zwiedzanie Bastei, a w niej wystawy „Stargard – miejsce z historią” wraz z przewodnikiem.
Każdego dnia wejście do Bastei dla 3 grup, w każdej max. po 25 osób. Czas zwiedzania ok. 1 h. Każdego dnia dwa wejścia z przewodnikiem.

6 maja, godz. 12:00-18:00, Wały Chrobrego 4
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki zaprasza na zwiedzanie gmachu. W czasie dwugodzinnej wycieczki zwiedzający wejdą na wieżę urzędu. Z tarasu Wieży Północnej rozciąga się widok na Szczecin i okolice. We wnętrzu drugiej wieży zobaczyć można tajemniczy Magazyn Rzeźb, zwany także Salą Maszkaronów. Następnie odbędzie się zejście do podziemi budynku (obejrzenie schronów, urządzeń służących do wentylacji oraz fundamentów wież 14 metrów pod poziomem wejścia do urzędu). Dodatkową atrakcją będą detale architektoniczne, zdobione korytarze i klatki schodowe oraz najważniejsze pomieszczenia gmachu. Wśród nich znajdują się sale konferencyjne z zachowanymi stuletnimi elementami. Zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu pod nr tel.: 91 4303 579. Zapisy przyjmowane będą od 28 kwietnia (pon-pt,w godz. 7:30-15:30). Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zwiedzanie będzie odbywać się w trzech turach:
– godz. 12.00 – 14.00 – ok. 60 osób
– godz. 14.00 – 16.00 – ok. 60 osób
– godz. 16.00 – 18.00 – ok. 60 osób
Zwiedzanie budynku jest atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na terenie urzędu znajduje się winda, jednak zwiedzanie może być utrudnione dla osób z niepełnosprawnościami ze względu na dużą ilość schodów, wąskie korytarze w podziemiach itp.

7 maja godz. 09:00-16:00, ul. Piłsudskiego 28
Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w salonach Forte każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych testów słuchu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będzie można skorzystać z bezpłatnej porady specjalisty w zakresie dopasowania rozwiązania poprawy słyszenia, przymiarki i testów przy zastosowaniu aparatów słuchowych.

7 maja, godz. 11:00 – 14:00, ul. Unii Lubelskiej 1
Centrum Nowych Technologii Medycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przygotuje bezpłatne punkty obsługiwane prze studentów PUM: nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pomoc małemu dziecku w stanach zagrożenia, samobadanie piersi, obliczanie BMI wraz z doborem odpowiedniej diety. Pracownicy Centrum będą odprowadzać osoby zainteresowane po obiekcie i udzielać wszelkich informacji; pokażą sale wykładowe, laboratoria i magazyny. Co godzinę odbywać się będą seminaria o genetyce.

8 maja, godz. 09:00 – 14:00, ul. Gen. J. Sowińskiego 1
Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie zaprasza na
– w godz. 9:00-12:00 – pokaz produkcji badzików (przypinek) z możliwością wykonania badzika z własną podobizną
– w godz. 12:00-14:00 – pokaz czerpania papieru
– w godz. 9:00-14:00 – zwiedzanie placówki
Wstęp wymaga wcześniejszej rezerwacji na adres mailowy jrychlicka1@wp.pl

10 maja, godz. 10:00-14:00, ul. Klonowica 3c
Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” w Szczecinie zaprasza na:
– prezentację 20 autobusów zakupionych dzięki Funduszom Europejskim;
– zwiedzanie autobusów i omówienie zastosowanych udogodnień dla pasażerów;
– atrakcje dla dzieci – co pół godziny przejazd autobusem przez myjnię i stację paliw.
Wstęp bezpłatny bez wcześniejszej rezerwacji.

10 maja, godz. 10:00-15:00, ul. Światowida 16c
Urząd Morski w Szczecinie pokaże szybkie jednostki inspekcyjne oraz inne jednostki pływające, z możliwością zwiedzania i odbycia krótkiego rejsu, a także najnowocześniejsze znaki nawigacyjne, które są używane do wyznaczania m.in. torów wodnych. Wejście na teren Bazy będzie bezpłatne i nie będzie potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

10 maja, godz. 10:00 – 15:00, ul. Żołnierska 53
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie zaprasza do poznania jej projektów. W programie:
– dla rodzin –  rozgrywki w grę planszową z wiedzy o Unii Europejskiej – „I Boss”;>
– dla licealistów – rozgrywki w grę decyzyjną „eduFarma” na platformie „Uczestnik Społeczeństwa Wiedzy” (program do nauczania podstaw przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych). Rozgrywki odbędą się w sali komputerowej;
– dla studentów i dorosłych – gry mobilne i multimedialne z narzędzi szkoleniowych. Gry dostępne będą przez cały dzień dla uczestników posiadających tablet lub smartfon (dostęp WiFi) oraz w sali komputerowej;

10 maja, godz. 12:00 – 15:00, plac Orła Białego 2
W aktualnie modernizowanym Pałacu pod Globusem winda będzie woziła wszystkich „do sztuki”. Na każdym piętrze Pałacu pod Globusem na odwiedzających będzie czekała artystyczna niespodzianka. Wstęp wolny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: