Co w listopadzie słychać w księgarni FIKa?

Szczecińska księgarnia FIKa zaprasza na wspólne spędzenie czasu:

08.11 i 25.11.2017 (sobota) w godzinach 09:00 – 16:00

FiKa i fotgrafia. Sesja fotograficzna.

Promujemy książkę nieustannie! Zapraszamy na mini sesje świąteczne, w cenie książka, która wybierze dziecko.  Gościmy studio fotograficzne Moniki Libery – MamaStudio.

12.11.2017 (niedziela) godzina 11:00

Małgorzata Duda – czytanie rodzinne.

Spotkanie  z wydawcą.

Przewodniczka po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim – z pasją przybliża mieszkańcom i przyjezdnym turystom tajemnice regionu, w którym się urodziła i wychowała. Lubi książki, dlatego je kupuje, czyta i współtworzy. Jest współautorką książek i  przewodników oraz autorką legend związanych z regionem.

Wydawnictwo dudowie.pl

Prowadzone przez nią wydawnictwo wydało m.in. „Kanon krajoznawczy województwa zachodniopomorskiego”, zawierający opracowany przez zespół krajoznawców spis najważniejszych atrakcji regionu (nakład wyczerpany, w tej chwili trwają prace nad drugim wydaniem).  W 2017 roku ukazały się dwie pierwsze publikacje z serii „Legendy Pomorza Zachodniego” – „Sydonia von Borcke” i „Zielenica z Trzęsacza”. W przygotowaniu są kolejne legendy oraz kolejne serie wydawnicze.

Spotkanie jest zadaniem w ramach programu Partnerstwo dla książki „Książka się stroi” – „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Książka się stroi” – cykl spotkań podczas, których odkrywamy książki i twórców. Uświadamiamy sobie, jak wiele czynników jest ważnych i niezbędnych, by móc dobrze się bawić z książką.

 

dla rodzin, dzieci od lat 5, bezpłatne, bez zapisów;

14.11.2017 (wtorek) godzina 17:00

Spotkanie z filozofią #4: Zło w nas i wokół nas.

Spotkanie będzie poświęcone doświadczeniu zła. Zostaną omówione różne znaczenia pojęcia ‚zło’. Odróżnimy złe doświadczenia od doświadczenia zła. Przedyskutujemy wpływ tych doświadczeń na człowieka. Dokonamy analizy złego czynu oraz odpowiemy na pytanie: czy można o kimś mówić, że jest złym człowiekiem?

Spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie „Generator Myśli Humanistycznej” poprowadzi Paweł Kołodziński.

dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wstęp wolny;

18.11.2017 (sobota) godzina 16:00

KODAFiKa.

KODAFiKA to nowe działanie architektoniczne dla najmłodszych.

Koncepcja i prowadzenie  grupa KODA kids.

  1. ARCHITEKTURA NIEWIDZIALNYCH MIAST

Przy pomocy opisów oraz wspaniałej dziecięcej wyobraźni wybrane z 55 niewidzialnych miast zmaterializują się na makietach. Teksty zawarte w książce Italo Calvino „Niewidzialne Miasta” to częściowo abstrakcyjne opisy miast, charakteryzujące się z jednej strony złożonością, finezją, matematycznym kształtem lub surrealistycznym bezkształtem, z drugiej zaś fantazją i prostotą.

Jak wyobraźnia dzieci poradzi sobie z niewidzialnymi miastami?

Może dzieci postanowią zbudować miasto Dionira o sześćdziesięciu srebrnych kopułach lub Oktavię. Jest też miasto Hersylia w której mieszkańcy rozciągają między domami nici. Sprawdzimy jak tekst może zostać przetworzony przez dziecięcą wyobraźnię  w konkretną przestrzenną strukturę.

TERMINY:

23.09.2017 / 21.10.2017 / 18.11.2017

Dla dzieci od lat 5 do 10, płatne 25 zł;

obowiązują zapisy: ksiegrania.fika@gmail.com

19.11.2017 (niedziela) godzina 11:00

FiKafilozofuje.

Temat: Jak nas widzą, tak nas piszą, czyli jak nas postrzegają inni.

Wszyscy zasługujemy na to, by dostrzeżono nasze najlepsze cechy, talenty i zdolności. Jednak czasami inni ludzie dostrzegają w nas jedynie to, czego się wstydzimy, wytykają nam nasze słabości i krytykują nasze poczynania.

Podczas listopadowego spotkania Fika filozofuje zastanowimy się nad tym, czy i do jakiego stopnia powinniśmy brać sobie do serca opinie innych ludzi na nasz temat, jak przekonać innych o naszej wartości. Podczas dyskusji przeczytamy bajki: „Wąż i mieszkańcy wioski”, „Nauki mędrca” i „Wędrowcy pod platanem” z tomu „Bajki Filozoficzne” (wydawnictwo Muchomor).

spotkanie prowadzi Katarzyna Ciarcińska, filozofka

bezpłatne, dla dzieci od lat 7;

pod patronatem Wydawnictwo Muchomor

21.11.2017 (wtorek) godzina 16:30

Klub Świerszczyka.

Klub Świerszczyka jest skierowany dla dzieci od lat 6 do 9. Dzieci otrzymują naukę poprzez zabawę, a rodzice chwilę odpoczynku z książką i kawą. Spotkania są podyktowane tematem  przewodnim danego wydania magazynu, stanowią połączenie zabawy z czytaniem i rysowaniem.

Zajęcia odbywają się we wtorki o godzinie 16:30

12.09 / 26.09 / 10.10 / 24.10 / 07.11 / 21.11 / 05.12 / 19.12 /

bezpłatne, obowiązują zapisy: ksiegarnia.fika@gmail.com

Działanie w ramach programu Partnerstwo dla książki „FiKa. Księgarnia przyszłości” – „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Partnerem działania jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

25.11.2017 (sobota) godzina 16:00

FiKoplastykon. Grzyby i mięczaki.

FiKoplastykon to spotkania plastyczne rozwijające wyobraźnię i kreatywne myślenie dzieci. Różnorodność grafik, kolorów, barw zachęca do poszukiwania i odkrywania niezwykłych możliwości twórczych.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w soboty o godzinie 16:00.

Spotkanie jest zadaniem w ramach programu Partnerstwo dla książki „FiKa. Księgarnia przyszłości” – „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Partnerem działania jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

26.11.2017 (niedziela) godzina 11:00

Anna Czerwińską – Rydel – rodzinne czytanie.

Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach („Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie” – 2010 rok, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” – 2011 rok. „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku” – 2012 rok, „Mój brat czarodziej” – opowieść o Julianie Tuwimie 2013 rok, „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim – 2013 rok, „Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim 2013 rok, „Fotel czasu” opowieść o Aleksandrze Fredrze – 2013 rok, „W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim” – 2014 rok, „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady” – 2014 rok, „Słońcem na papierze” opowieść o Kornelu Makuszyńskim – 2014 rok, „Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim” – 2014 rok, „Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce” – 2016 rok, „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” – 2016 rok, „Drzwi. Opowieść o Świętym Wojciechu” – 2016 rok)

Współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze), na ten projekt Autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.

Twórczyni „Trylogii Gdańskiej 2” – trzech opowieściach biograficznych o wielkich gdańszczankach – Elżbiecie Heweliusz, Konstancji Czirenberg i Johannie Schopenhauer. Na ten projekt autorka otrzymała stypendium twórcze Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.

Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013.

W roku 2013 autorka otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Współpracuje ze znakomitymi ilustratorami (Józef Wilkoń, Dorota Łoskot-Cichocka, Anna Sędziwy, Ewa Poklewska-Koziełło, Agnieszka Żelewska, Marta Ignerska, Monika Hanulak, Kasia Bogucka, Zuzanna Orlińska, Artur Nowicki i wielu innych) oraz z wieloma wydawnictwami (Wydawnictwo Muchomor, Akapit-Press, Wytwórnia, Literatura, Debit, Buka, Wydawnictwo Bernardinum, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Wydawnictwo Harmonia i in.)

Spotkanie jest zadaniem w ramach programu Partnerstwo dla książki „Książka się stroi” – „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Książka się stroi” – cykl spotkań podczas, których odkrywamy książki i twórców. Uświadamiamy sobie, jak wiele czynników jest ważnych i niezbędnych, by móc dobrze się bawić z książką.

 

dla rodzin, dzieci od lat 5, bezpłatne, bez zapisów;

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: