Ćwiczymy pamięć dziecka

memoJak za pomocą zabawek rozwijać pamięć dziecka?

Pamięć dziecka już od najmłodszych lat jest niezwykle chłonna na nowe informacje. Wspierając dziecko w rozwoju nie można pominąć zabaw ułatwiających ich przyswajanie i zapamiętywanie. Dobrze wyćwiczona pamięć zaprocentuje łatwością w uczeniu się nowych rzeczy, kojarzeniu faktów i opanowywaniu nowych umiejętności, co z pewnością przyda się dziecku i to nie tylko w szkole…

Zagrajcie w memory

Memo to klasyczna – znana chyba każdemu – gra ćwicząca pamięć. Do najprostszych jej wersji można zachęcać już dwulatki. Początkowo maluch będzie uczył się łączyć w pary obrazki przedstawiające ulubione zwierzęta, pojazdy lub znaki drogowe. Starsze dzieci bez trudu poradzą sobie z odnajdywaniem ukrytych par. Memory zapewnia świetną zabawę i na długie godziny potrafi wciągnąć całą rodzinę.

Bawcie się w teatrzyki

Nawet najtrudniejsze nazwy zostaną w głowie malucha, jeśli pozna je i użyje w trakcie fascynującej zabawy. Inscenizowanie wymyślonych opowiadań np. o zwierzętach pomoże dziecku oswoić się z ich nazwami, wielokrotnie je powtórzyć i utrwalić. Wystarczy zaopatrzyć się w teatrzyk z figurkami lub same pacynki i można zaczynać przedstawienie.

Układajcie łańcuszki z obrazków

Doskonałym ćwiczeniem wspomagającym pamięć jest zabawa w skojarzenia. Umiejętność sprawnego łączenie faktów pozwoli dziecku szybciej zapamiętywać nowe wiadomości, grupować je tematycznie i bez trudu do nich powracać. Trening kojarzenia można zacząć od układania rozmaitych łańcuszków obrazkowych. Zabawa polega na dopasowywaniu połówek obrazków tak, aby powstał z nich długi, kolorowy wąż.

Grajcie razem w gry planszowe

Dla starszych dzieci świetną zabawą poprawiającą pamięć są gry planszowe. Planowanie ruchu, przewidywanie reakcji przeciwnika i rozważanie różnych opcji rozgrywki rozwija umiejętność zapamiętywania poszczególnych sytuacji, a także poprawia zdolność logicznego myślenia. Warte polecenia są nie tylko klasyczne gry takie jak szachy czy warcaby, ale także niestandardowe gry proponujące oryginalne scenariusze i zasady.

Zabawy pamięciowe nie tylko sprawią radość maluchowi, ale z pewnością przyniosą mu korzyści, znakomicie ułatwiając funkcjonowanie w przedszkolu, szkole, a później także w życiu społeczno-zawodowym.

Artykuł przygotowany przez www.drewniaczek.eu

logoDrewniaczek

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: