Dźwiękowy Plac Zabaw

tworzesie

Od połowy czerwca w galerii Tworzę się będzie można pobawić się na Dźwiękowym Placu Zabaw. To przejażdżka po dźwiękach, próba ich usłyszenia, zrozumienia i nade wszystko poczucia. Tym razem twórcza przestrzeń zamieni się w miejsce pełne muzycznych i instrumentalnych niespodzianek. Wszystko dzięki specjalnie przygotowanym instalacjom dźwiękowym oraz pomieszczeniom czułym na działanie światła. Na Placu nie zabraknie także nietypowych instrumentów oraz zabawek dźwiękowych.


Dźwiękowy Plac Zabaw czynny w okresie 13.06 – 22.09.2015. Otwarty w każdą, niedzielę, poniedziałek i wtorek w godz. 11.00-16.00 (z wyj. 13 i 14 lipca).

W skład Dźwiękowego Placu Zabaw wejdą prezentacje:

Pokój światłoczuły – komiks interaktywny

Maciej Pałka – rysunki / Maciej Połynko – dźwięki

Ciemność to tajemnica, ale także ciekawość tego, co mrok może kryć. To także wyobrażenia, intuicyjne stwarzanie obrazków i przedmiotów, które w ciemnym pokoju mogą się znajdować. Podobnie jest z dźwiękami: słyszane z daleka sugerują inne treści niż te, które usłyszeć można z bliska. O kształcie historii w światłoczułym pokoju decydować będą uczestnicy – to oni za pomocą zwykłej latarki odkrywać będą „nieznane” i snuć opowieści na podstawie dojrzanych fragmentów dźwiękowej jaskini. Twórcy  światłoczułego pokoju poprowadzą również WARSZTATY z dziećmi podczas których powstanie interaktywny komiks sterowany mikrokontrolerami. Komiks będzie można oglądać podczas wizyty w galerii.

AudioCubes

Paul Tinsley (UK) – dźwięki

Kompozytor i designer dźwięku Paul Tinsley udostępni najmłodszym swój instrument elektroniczny wypełniony, specjalnie na tę okazję, przygotowanymi dźwiękami. AudioCubes to obiekty emitujące światło i dźwięki, zdolne do wzajemnego wykrywania swojej lokalizacji i położenia.

Instrument światłoczuły

Kacper Ziemianin

Podczas Dźwiękowego Placu Zabaw będzie można zagrać na światłoczułym instrumencie przygotowanym przez Kacpra Ziemianina, artystę, który przebywa obecnie w Amsterdamie na stypendium dla młodych twórców muzyki elektronicznej. Jego instrument idealnie wpisuje się w ideę dźwiękowego placu,  podczas którego szukamy nowego typu brzmień i  gramy na zbudowanych przez artystów  instrumentach.

Polifonia

Oskar Chmioła

To interaktywna, elektroakustyczna instalacja podwieszona pod sufitem galerii. Odbiorcy wchodzą do przestrzeni, w której znajduje się kilkanaście punktów nagrywających dźwięki. Tutaj mają możliwość nagrania wspólnego utworu muzycznego przy pomocy dowolnych własnych i znajdujących się w przestrzeni przedmiotów i instrumentów. W efekcie każdego wejścia w przestrzeń instalacji powstaje utwór muzyczny, nad którego powstaniem czuwa prowadzący.

Technicznie polifonia jest siecią rurek peszel. Jeden koniec każdej rurki jest podwieszony pod sufitem, natomiast drugi połączony ze szczelnym pojemnikiem, wewnątrz którego znajduje się aparatura nagrywająca płynącą przez rurkę ścieżkę dźwiękową. Komputer nagrywa jednocześnie wiele ścieżek dźwiękowych i w efekcie powstaje utwór muzyczny.

Zabawki dźwiękowe

Paweł Kula

Artysta znany jest bywalcom TWORZĘ SIĘ z zabawek optycznych i eksperymentów związanych z fotografią, które prezentował podczas Fotograficznego Placu Zabaw. W nowej przestrzeni również będzie można podziwiać jego zabawki, tym razem dźwiękowe. Najmłodsi zagrają na cymbałkach z butelek,  prymitywnym instrumencie szarpanym oraz pokrzyczą do rurofonu.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Miejsce: TWORZĘ SIĘ, pl. Żołnierza Polskiego 2 (budynek 13 muz), Szczecin

Zapisy: tworzesie@gmail.com, w tytule wiadomości należy podać  nazwę warsztatu. Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorem wydarzenia  jest  13 muz oraz Fundacja Las Sztuki.

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: