Fotografia dzieci

fot. Agnieszka Porada

Dzieci to najczęstszy temat fotografii rodzinnych a ich zdjęcia są najbliższymi naszemu sercu pamiątkami. Nie tak łatwo jednak zrobić dobre zdjęcie swoim dzieciom, czasem warto powierzyć to zadanie specjalistom.

Agnieszka Porada

Na szczęście jest coraz więcej fotografów specjalizujących się w portretach rodzinnych. W naszym mieście również ich nie brakuje. A kto najlepiej zrozumie rodziców i ich dzieci jeśli nie kobieta, która jest jednocześnie matką i fotografem?

Szczeciński fotograf – Agnieszka Porada na swojej stronie pisze: „Miłość i radość bycia ze sobą można pokazać w oryginalny sposób. Zapraszam nowożeńców, zakochane pary, kobiety w ciąży oraz rodziców ze swoimi pociechami na sesje fotograficzne realizowane z sercem i pasją.”

Od kiedy robisz zdjęcia i ile zdjęć ma Twoja córka Maja? Czy ona lubi pozować?

Odkąd pamiętam uwielbiałam robić zdjęcia a tak na zupełnie poważnie zajmuję się tym od czterech lat i tyle właśnie skończy w połowie grudnia moja córeczka. Był czas, że aparat i obiektyw nie robiły na niej większego wrażenia, natomiast obecnie zdarza jej się przykleić wystudiowaną pieczołowicie minę w przekonaniu, że tak właśnie jest najpiękniej. Staram się ten moment przeczekać i nie trwa to długo – moja córka jest bardzo żywiołowa, spontaniczna i energiczna więc fotograficzny temat samograj. Oczywiście jako mama nieobiektywnie stwierdzam, że jest fantastyczna i najcudowniejsza na świecie Smile

Kiedy rodzi się dziecko rodzice robią mu mnóstwo zdjęć. Potem jednak okazuje się, że są jakieś nijakie i nieudane. Co radziłabyś rodzicom fotografującym swoje dzieci?

To trudny temat ponieważ składa się na niego kilka czynników – począwszy od jakości samego sprzętu, przez m.in. zasady kompozycji w fotografii, skończywszy na samym sposobie widzenia świata przez rodziców. Dobry sprzęt na pewno znacznie ułatwi nam sprawę pozwala na wykorzystanie mniejszej ilości światła potrzebnego nam do zrobienia technicznie poprawnego zdjęcia. Bardzo ważna jest prostota czyli zadbanie o to, żeby w kadrze nie było bałaganu natomiast żeby znalazły się w nim emocje – co chyba w przypadku naszych pociech nie jest trudne do zrealizowania.

Czytałam na jednym ze szczecińskich forum, ze mamy polecają sobie Ciebie jako świetnego fotografa. Piszą, że masz dobre podejście do dzieci i że na Twoich zdjęciach naprawdę widać szczęście i radość. Może tajemnica tkwi w tym, że też jesteś Kobietą i Matką? Czy rzeczywiście kobiecie jest łatwiej robić zdjęcia dzieciom?

Pozdrawiam serdecznie Rodziców i wszystkie cudowne dzieciaki, które miałam szczęście fotografować. A wracając do pytania – trudno generalizować, jest mnóstwo mężczyzn (być może tatusiów) którzy robią fantastyczne dziecięce i rodzinne zdjęcia. Posiadanie własnego dziecka pozwala mi zrozumieć zachowania maluchów – wiadomo nie od dziś, że kiedy chcemy sobie bardzo coś zaplanować to dzieci skutecznie nasze plany weryfikują. Pogodne, uśmiechnięte zwykle dziecko nagle ma słabszy dzień, a od tego to już malutka chwila do zdenerwowanych rodziców i stresującej atmosfery. Dla mnie ta sytuacja jest zupełnie naturalna więc staram się uspokoić samych rodziców i wyciągnąć kilka sprawdzonych sposobów z rękawa. Dzięki temu, że jestem mamą użycie pełnego wachlarza rozśmieszaczy nie stanowi dla mnie problemu. Oczywiście rodzice wiedzą o co tu dokładnie chodzi – bawimy się w śmieszne miny, dźwięki, piosenki – ogólnie rzecz ujmując atmosfera jest daleka od podniosłej Smile

fot. Agnieszka Porada                         fot. Agnieszka Porada

Jak najlepiej przygotować dzieci do sesji fotograficznej? Co zabrać ze sobą? Może jakoś specjalnie je ubrać? A może wziąć ich ulubione przytulanki?

To już zależy od rodziców. Należy tylko pamiętać, że dzieci w znakomitej większości nie lubią się ubierać więc nie warto też przesadzać z ilością kompletów na zmianę. Warto też dostosować w miarę możliwości porę sesji do pory aktywności naszej pociechy. Polecam też zabrać ze sobą dobry humor i nastawić na świetną zabawę.

Jakie masz sposoby na dzieci, które nie lubią się fotografować? Takie przecież się zdarzają. Co wtedy?

Odpowiedziałam częściowo na to pytanie powyżej. Ważną sprawą jest również współpraca rodziców. Oni najlepiej znają własne dziecko i wiedzą jak reaguje w różnych sytuacjach. Nie bójmy się śpiewać, skakać i wygłupiać – dzieci to uwielbiają a kto wie, może i rodzice odnajdą w sobie dziecko przy takiej sesji Smile

Czy zauważyłaś, że ostatnio coraz więcej kobiet w ciąży chce się fotografować?

Uważam, że kobieta w ciąży wygląda fantastycznie – ma magię w sobie, która przyciąga uwagę. Zdjęcia z tego okresu są wspaniałą pamiątką, do której możemy wracać już po latach z naszymi pociechami.

Wiem, że profesjonalny sprzęt fotograficzny jest dość ciężki. Jak sobie z tym radzisz podczas sesji plenerowych?

Oczywiście lekko nie jest ale w trakcie sesji zupełnie się nad tym nie zastanawiam. Poza tym są świetne torby fotograficzne, które znacznie ułatwiają pracę.

W Twojej galerii możemy zobaczyć zdjęcia zakochanych par, nowożeńców, kobiet w ciąży i dzieci z rodzicami. Czy są juz takie pary uwiecznione przez Ciebie od momentu narzeczeństwa aż do narodzin pierwszych dzieci?

Tak, oczywiście, mam kilka takich par a raczej rodzin, które serdecznie pozdrawiam. Na takich sesjach panuje zwykle bardzo rodzinna atmosfera, jest mnóstwo śmiechu i wspaniałej zabawy. Dlatego uwielbiam robić zdjęcia i zatrzymywać momenty radości i szczęścia.

Nadchodzą Święta, to dobry czas na zrobienie sobie prezentu w postaci rodzinnej sesji. Takie zdjęcia będą miłą pamiątką na całe życie oraz wspaniałym prezentem dla bliskich.

 

Polecamy!

 

www.agnieszkaporada.pl

wywiad przeprowadziła Monika Wilczyńska

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: