Gdy pada deszcz

Pamiętacie zapewne słowa piosenki z Kabaretu Starszych Panów wspaniale wykonaną przez Barbarę Krafftówną: W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się, ale strasznie nudzą się w deszcz. Dobrze wiecie jak trudno jest zainteresować dziecko jakimś zajęciem, jak dobrać odpowiednio gry czy zabawy, tak by zechciało spędzić te chwile w domu.

Codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego. Pytanie jak w dobie komputerów, telewizji czy konsol do gier zachęcić dziecko do kreatywnych działań?

Niestety przyjęło się, że gdy dziecko woła „mamo, pada! Nudzę się!” rodzice nie mają pomysłu jak i czym zainteresować dziecko i pozwalają na korzystanie z wyżej wymienionych zdobyczy techniki. Nie musi tak być, ale z naszej strony wiąże się to z większą ilością wysiłku niż podanie pilota od telewizora.

Artystyczne działania nie wymagają jednak specjalnych nakładów finansowych lub umiejętności godnych Picassa. Prawdziwe dzieło sztuki można stworzyć z „niczego”. Jeśli Twoja córka uwielbia lalki, a w Waszym zbiorze bajek królują księżniczki, zachęć ją do uszycia własnych ubranek! Skrawki materiałów lub stara chusteczka do nosa świetnie się nadadzą! Szyć można również zabawki z filcu, kołderki dla misia. Chłopcy pewnie szyciem sukienek nie będą zachwyceni, ale pacynki do domowego teatru chętnie wykonają. Stara skarpetka lub rękawiczka, gałganki i kilka guzików pozwolą stworzyć postaci, które staną się aktorami Waszego przedstawienia.

Zachęcajmy dzieci do malowania, rysowania i wycinania. Pozwólmy się pobrudzić, w granicach rozsądku 😉 Podsuwajmy dzieciom tematy, każde urodziny, imieniny czy inne Święta niech zachęcą je do tworzenia laurek i drobnych prezentów wykonanych samodzielnie. Jest spora szansa, że dzieci załapią bakcyla, a zainteresowanie sztuką będą chciały rozwijać na różnego typu zajęciach.

Skorzystajcie drodzy rodzice z okazji i nie odsyłajcie swoją pociechą do komputera, konsoli czy telewizora. Wykorzystajcie tę okazję i zaproponujcie takie zajęcia, by dziecko mogło radować się Waszą obecnością i przeżywaniem wspólnie spędzonych chwil. Dla dziecka ten czas może okazać się bardziej cenny i wartościowy niż kolejne zabawy z rówieśnikami na podwórku. Nawet jeśli nie mają ochoty na malowanie, wycinanie, to wspólna gra  w planszówkę, może okazać się kolejną okazją do rozmowy, poznania własnego dziecka, a nawet oderwania się od codziennych problemów. Spróbujcie, a może i  Wam drodzy rodzice sprawi to wielką frajdę?

 

 Koleżanko, Kolego
Zdarza się również w czasie wakacji, iż wszelkie plany trzeba zmienić, bo za oknem … pada deszcz. Nie załamuj się, to nie powód do smutku i strojenia fochów. W przyrodzie deszcz jest też potrzebny i czasami pada w ciągu wakacyjnych dni. Możesz pomyśleć o własnej – domowej stacji meteorologicznej. Pamiętasz zapewne, że deszcz powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej, jaka powstaje pomiędzy powierzchnią ziemi, a atmosferą ziemską i na ziemię spadają krople większe niż 0,5 mm. Krople mniejsze niż 0,5 mm tworzą mżawkę. Możesz zbadać intensywność opadów atmosferycznych przyjmując następującą klasyfikację:
– lekki opad to 0,25 cm wody na godzinę;
– umiarkowany opad to 0,25 – 0,75 cm wody na godzinę;
– silny opad to powyżej 0,75 cm wody na godzinę;

Wystarczy odpowiednio oznakowane naczynie wystawić w odsłoniętym miejscy (na przykład na balkonie) i zbadać intensywność opadów atmosferycznych.

Pomyśl też, że w podobnej sytuacji jest Twoja koleżanka i Twój kolega. Spoglądają przez swoje okna (tak jak Ty) i widzą deszcz. A może warto wykorzystać ten czas i wspólnie z nimi przeżyć kolejną letnią przygodę. Wystarczy odrobina chęci, kilka ciekawych pomysłów, może niewielka ilość rekwizytów i …wspaniała zabawa gotowa.