IV Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży

czytamy001W dniach 13-14 czerwca w Teatrze Lalek Pleciuga odbędą się IV Szczecińskie Spotkania z Książką dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie ma na celu prezentację nowych,  ciekawych pozycji w literaturze dla dzieci i młodzieży oraz umożliwienie zakupu książek w promocyjnych cenach. W programie mi.n. targi książek, spotkania z autorami oraz warsztaty dla dzieci.

Harmonogram IV Szczecińskich Spotkań z Książką dla Dzieci i Młodzieży

13 czerwca – sobota

godz. 10.00 – 18.00 – kiermasz książek wydawnictwa BIS

godz. 11.00 – 12.00 – warsztaty origami pod tytułem „Strach ma wielkie oczy”
W trakcie zajęć przeczytane zostaną fragmenty trzech książek („Afryka Kazika”, „Mądra głowa zna przysłowia” „Kaczuszka Omi niczego się nie boi”), a uczestnicy z kolorowych kółeczek stworzą dzielną kaczuszkę Omi.
Spotkanie dla dzieci w wieku 5-9 lat, miejsce: sala edukacyjna.

godz. 13.00 – 14.00 – warsztaty dla małych detektywów – prowadzi autorka książek „Tajemnice Zatoki Delfinów” „Tajemnice Świstakowej Polany” – Magdalena Podbylska
godz. 14.00 – 15.00 – warsztaty dla małych detektywów – prowadzi autorka książek „Tajemnice Zatoki Delfinów” „Tajemnice Świstakowej Polany” – Magdalena Podbylska
Uczestnicy porozmawiają o tym, gdzie można znaleźć dobre pomysły i czym jest wyobraźnia. Posłuchają fragmentu książki, spróbują razem z kuzynką Jo rozwiązać wakacyjną zagadkę oraz poznają New Yorka, ciocię Ellie i szalonego kucharza. Będzie się działo! Przy okazji pobawią się w najprawdziwszych detektywów!
Spotkanie dla dzieci w wieku – 6-10 lat, miejsce: sala edukacyjna

godz. 15.00 – 16.15 – „Niech żyją tatusiowie!” – spotkanie z Barbarą Stenką, autorką książki „Tatax i inne historyjki o tatusiach”
W pierwszej części spotkania autorka porozmawia z uczestnikami o tatusiach, przeczyta fragment książki. Potem dzieci wspólnie z tatusiami zrobią z kolorowych kółeczek portret taty, a tatusiowie zrobią portret dzieci.
Spotkanie dla dzieci w wieku 6-10 lat z tatusiami, miejsce: sala edukacyjna

14 czerwca – niedziela

godz. 10.00 – 17.00 kiermasz książek wydawnictwa BIS

godz. 12.00 – 13.00 – spotkanie z autorką „Gupikowa”, Moniką Kowaleczko-Szumowską 
Zadaniem „Gupikowa” jest rozbawić dzieci, a przy okazji pokazać im, że marzenia się spełniają, kiedy działają RAZEM. Nie zawsze jest to łatwe, co doskonale widać na przykładzie rodziny z „Gupikowa”. Jest tam szalony Mikołaj, porządna Marysia, burkliwy Wojo i Josia pieszczocha. Marysi marzy się akwarium, ale rodzice są oczywiście przeciwni. Dopiero kiedy zorganizowana Marysia jednoczy siły z niesfornym Mikołajem do dużego pokoju wjeżdża akwarium a opieka nad rybkami wkrótce pochłania całą rodzinę. Rodzą się małe gupiki i glonojady. Pojawiają się kłopoty i choroby, woda z akwarium wylewa się na duży pokój… Dzieciaki z Gupikowa dają sobie radę ze wszystkim, ponieważ … DZIAŁAJĄ RAZEM.
Spotkanie dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, miejsce: sala teatralna duża

godz. 13.00 – 14.15 –„Fajna Ferajna czyli powstanie oczyma dzieci” – spotkanie z autorką książki „Fajna Ferajna” i autorką scenariusza do filmu – Moniką Kowaleczko-Szumowską.  
„Kiedy w 1944 roku wybuchło Powstanie w Warszawie żyły tysiące dzieci. Oto opowieść tych, co przetrwali.” W programie warsztatów: prezentacja książki, projekcja filmu (30 minut) – i rozmowa z autorką po filmie – o Powstaniu o bohaterach filmu i książki, o kulisach powstania filmu. Autorka zabiera ze sobą  autentyczny pamiętnik z Powstania, do którego wpisała się jedna z bohaterek filmu i książki – Basia, a który wyniósł z Powstania jej kolega. Dzieci na spotkaniach wymyśliły specjalne magiczne „zastosowanie” pamiętnika. (które autorka ujawni na spotkaniu). W spotkaniu weźmie udział również jedna z dziecięcych aktorek współczesnych filmu 10 – letnia Zosia.
Spotkanie dla dzieci od 10 lat, najchętniej z rodzicami; miejsce: sala teatralna duża

godz. 15.00 – 16.00 – „A w Leśnej Górce już Wiosna” – spotkanie z autorem serii książek o Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce, Tomaszem Szwedem
Autor przeczyta fragment najnowszej książki „Wiosna Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. Pan Tomasz rozmawia z dziećmi o niezwykle ważnych sprawach. Dotyczą one zachowania się zwierząt oraz człowieka wobec zwierząt, które niestety nie zawsze są dobre i poprawne. Ponieważ autor zawsze przyjeżdża z gitarą, harmonijką, a często z innymi instrumentami muzycznymi – będzie wspólne muzykowanie. Oprócz „logopedycznej” piosenki o myszce Mereżce, w swoim dziecięcym repertuarze ma też piosenki do wieczorynek: „Baranek Shaun” i „Misiowanki”.Ważnym punktem jest wspólne wymyślanie bajeczki z wykorzystaniem obrazków lub przedmiotów, które znajdują się w zasięgu wzroku.
Spotkanie dla dzieci od 5/6 lat, miejsce: sala teatralna duża

Na wszystkie spotkania i warsztaty wstęp wolny.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Lalek Pleciuga (pl. Teatralny 1) od 5 czerwca.

Źródło informacji: http://www.szczecinczyta.pl

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: