Jak rozwijać kreatywność dziecka?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe, mądre i … kreatywne. Co to znaczy? Kreatywne dziecko potrafi stworzyć nowe idee, czyli umie zrobić coś po swojemu, nawet bez wskazania sposobu. Umie samo coś zorganizować, rozwiązać problem, wymyślić zabawę, lepiej dogadywać się z innymi osobami. Umie wykorzystać posiadaną wiedzę. Taki malec wie też, że do celu może dojść różnymi drogami.

 

To umiejętność, która przydaje się nie tylko w dzieciństwie, ale praktycznie w całym życiu. Jak rodzice mogą pomóc dzieciom odkryć swoją kreatywność, a następnie ją rozwijać?

Rodzice, którzy chcą, by ich dziecko było kreatywne, muszą się liczyć z tym, że będzie ono inne, będzie inaczej rysować, pisać wiersze, co nie zawsze będzie podobać się w przedszkolu czy w szkole. W domu kreatywnego dziecka powinno być jak najmniej tradycyjnych zabawek. Pokazujmy maluchowi, że bawić się możemy wszystkim. Garnek można wykorzystać jako hełm, a prześcieradło jako sukienkę. Wymyślanie nowych zastosowań przedmiotów to doskonały rozwój wyobraźni dla dziecka. W ten sposób pokazujemy dziecku, jak myśleć twórczo i niestandardowo.

Ważne jest, by nagradzać spontaniczność dziecka. Namawiać do rysowania, malowania, śpiewania – niestandardowego, np. rysowania innymi kolorami niż zwykle, „wyjeżdżania poza linię”, dorysowywania swoich elementów do kolorowanki. – Warto wybrać takie materiały, które zachęcą dzieci do dorysowywania wymyślonych przez siebie elementów i nie podsuwać dziecku gotowych rozwiązań, lecz zachęcić je do tworzenia wymyślania i rozwoju wyobraźni – mówi Joanna Młynarczyk, ilustratorka, autorka książek i kolorowanek dla dzieci współpracująca z edukacyjnym portalem dla dzieci Bazgroszyt.plNa naszej stronie można znaleźć takie właśnie twórcze materiały edukacyjne, które nie tylko sprawiają dzieciom frajdę, ale też rozwijają wyobraźnię i uczą – dodaje. Na Bazgroszyt.pl znajdziemy kreatywne kolorowanki w rozmiarze XXL, w których zadaniem dziecka jest dorysowanie własnych elementów, książeczki, gdzie dziecko ma wpływ na dalsze losy bohaterów czy rozwojowe gry online.

Ważne jest również proponowanie dziecku nowych zabaw i rozwiązań. Zapytajmy malca, co trzeba zrobić, by pojawił się w pokoju np. zając. Jeden maluch zacznie kicać, inny zrobi uszy z palców… To pokazuje, że nie ma jednej odpowiedzi, że są różne rozwiązania, bo są różni ludzie.

Twórcze mogą być także zajęcia, które z pozoru wydają nam się… mało kreatywne, na przykład… nudzenie się. Jak potwierdzają badania, najbardziej pomysłowe oraz kreatywne są dzieci, którym pozwala się czasem na nicnierobienie. Artyści i projektanci często zanim rozpoczną proces twórczy, najpierw wyłączają się z rzeczywistości. Tak samo dziecko, musi najpierw poczuć nudę, by odkryć w sobie nowe zasoby twórczości. Myślisz, że twój synek leżąc na kanapie patrzy bezmyślnie w sufit? Nie! On wyobraża sobie, czym jest plama na suficie lub jaki inny kolor mogłaby mieć lampa.

Myślenie twórcze to myślenie poza stereotypami. Niczym nie skażona wyobraźnia dziecka, w sposób twórczy interpretuje obrazy i kształty, które otaczają dziecko. Dlatego dziecko potrafi dostrzec znacznie więcej niż osoba dorosła. Patrząc na plamę na suficie widzi w niej anioła lub motyla. Chcąc wykształcić w dziecku myślenie twórcze, pozostawmy mu swobodę interpretacji.

Dziecko kreatywne mniej choruje, bo myśli pozytywnie (co wpływa na jego samopoczucie i organizm), nie boi się wyzwań, wierzy we własne możliwości, a jego ciało nie kumuluje stresu. Dzieci kreatywne lepiej się uczą, ponieważ potrafią znaleźć odpowiednią dla siebie metodę nauki. A więc- warto rozwijać ich potencjał!

 

Autorem artykułu jest zespół portalu Bazgroszyt.pl
www.bazgroszyt.pl
www.facebook.com/mowimyobrazami

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: