Wieloryb
Renata Piątkowska
il. Marcin Bruchnalski
wiek: 7+
Jak to jest być wielorybem? Niemiło. Jak się słyszy te śmichy-chichy za plecami, to ręka sama wędruje do kieszonki pełnej krówek. A gdyby tak… zamiast ciągutki wziąć psią smycz do ręki? Albo – podać swą miłą, pulchną łapkę partnerowi w tańcu? A ulubionym cukrem posypać… głowy sąsiadów (i szybko się schować za płytą balkonu!). Tak – to jest nowatorski sposób ośmioletniej Julki na wszystkie smutki! Których, jak fałdek na brzuszku, jakoś dziwnie, mimochodem, jest coraz mniej i mniej…
ZEUS& SPÓŁKA
Mity dla dzieci
Grzegorz Kasdepke
il. Ewa Poklewska – Koziełło
wiek: 7+
Choć bohaterowie i ich przygody są ci sami – mity Grzegorza Kasdepke są absolutnie nowatorskie. Napisane współczesnym językiem (i ze współczesnym podejściem do rozmaitych sytuacji), pełne dowcipu i ciepłej refleksji. Drugi tom Mitów dla dzieci opowiada między innymi o dobrym Prometeuszu, nierozważnej Pandorze, pięknej Afrodycie, łobuziaku Hermesie i wielu innych.
MASŁO PRZYGODOWE
Barbara Stenka
il. Olga Reszelska
wiek: 8+
I nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren
Kiedy człowiek wciąż musi zjadać kanapki z masłem, mierzyć sobie temperaturę i pilnować rapujących braci bliźniaków – na naprawianie świata zostaje mu tylko odrobinka czasu. A świat przecież tak tego potrzebuje! Kasia Koniec wie o tym najlepiej i nie przepuszcza żadnej okazji do ulepszeń i szalonych zmian…
Pamiętnik grzecznego psa
Katarzyna Terechowicz i Wojciech Cesarz
il. Joanna Rusinek
wiek: 7+
Pamiętnik grzecznego psa to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników czworonogów, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie wartościową i ciepłą literaturę. To nad wyraz udany debiut dwojga autorów, Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, którzy postanowili pokazać najmłodszym świat z psiej perspektywy. Na szczęście nie jest to świat pod psem. Narratorem jest młodziutki alaskan malamut o imieniu Winter, który z prestiżowej hodowli trafia wprost do niezwykłej rodzinki. Tata, Henryk, jest początkowo sceptycznie nastawiony do projektu „Winter w domu”, mama, Hanka, twardo trzyma stronę dzieci, Alka i Julii, i razem z nimi gorąco kibicuje pojawieniu się nowego i niezwykłego domownika. Potem – cała czwórka nie ma już czasu na to, by roztrząsać ewentualne za i przeciw, gdyż gros swojej energii i uwagi musi poświęcić na śledzenie i naprawianie destrukcyjnych poczynań Wintera, który okazał się nie potulnym kłębkiem sierści, ale małym, błyskawicznie przemieszczającym się wulkanem.
Dla Wintera nie ma rzeczy niemożliwych. Jego filozofią rządzi zasada: zabawa przede wszystkim. Powywracane stoły i krzesełka, pogryzione obuwie, pęknięte półki, stłuczona zastawa stołowa, rowerzysta w kanale, ubłocone toalety sąsiadek, zdemolowany plan filmowy to cena, jaką trzeba zapłacić, realizując tę filozofię w codziennej praktyce. Nikt i nic nie jest w stanie ujarzmić jego ochoty na swawole i demonstrowanie radości życia. Nie sprosta mu nawet zawodowy treser. Winter to indywidualista.
Książka Pamiętnik grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza otrzymała III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, zrealizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lenka, Fryderyk i podróże
Olga Masiuk
il. Agnieszka Żelewska
wiek: 7+
Lenka, Fryderyk i podróże to bardzo dobrze napisana, zabawna i ciepła opowieść o podróżach, przyjaźni i realizowaniu własnych pasji. Bohaterami są tytułowi Lenka i Fryderyk, dwa stworki mieszkające w baśniowej Dolinie. To para przyjaciół, która jednak diametralnie różni się charakterami i nastawieniem do życia. Lenka jest aktywna, rzutka i uwielbia podróżować. Fryderyk natomiast to natura refleksyjna, wielbiciel książek i hamletyzowania. Pewnego dnia ich drogi się rozchodzą – Lenka rusza w kolejną karkołomną wyprawę, a Fryderyk zostaje w domu. Lenka zbacza z wcześniej ustalonej trasy i odwiedza tak egzotyczne miejsca jak Dziwaczna Dolina, w której niby wszystko jest, a tak naprawdę niczego nie ma, czy Wodne Miasteczko, gdzie na okrągło pada i gdzie Lenka pada ofiarą wypadku. Lenka nie wie, że jej śladem wyruszył Fryderyk.
Lenka, Fryderyk i podróże to napisana klarownym i przystępnym językiem pouczająca historia dla najmłodszych, która opowiada dzieciom o tym, jaką wartością jest koleżeństwo i jaką przyjemność stanowią przygody.
Książka Lenka, Fryderyk i podróże Olgi Masiuk otrzymała II nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY, zrealizowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polskie miasta w baśni i legendzie.
Barbara Tylicka
il. Aneta Krella – Moch
wiek: 7+
Książka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia.
Król na wagarach.
Joanna Papuzińska
il. Artur Gulewicz
wiek; 7+
Prztyczek w nos, psikus i klops!
W tych wierszach trybiki chodzą nie w tę stronę!
Rym i żart! Rozumiesz? Masz fart!
Trzeba taaakiej głowy na te dzikie pomysły.
Przekrętałki, niedorzeczki, niedorymki, odpałeczki…
Po prostu wierszyki dla normalnych dzieci, wszystkich, jak leci.