Dynastia Miziołków
Joanna Olech
il. Joanna Olech i Anna Wojtunik
Książka w formie dziennika, napisanego przez 12 –letniego Miziołka. Opisuje w nim życie codzienne swojej rodziny– Mamiszona, Papiszona oraz młodszego rodzeństwa, Kaszydła i Małego Potwora. Co ciekawe, jak przyznaje autorka – Mizołki istnieją naprawdę. Rodzina nieco wydoroślała ,ale wszelkie podobieństwa nazwisk i zdarzeń są NIEPRZYPADKOWE.
Dynastia Miziołków w 1993 roku była drukowana w odcinkach przez czasopismo „Świat Młodych”. Otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później została nagrodzona w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”. Powstała nawet wersja dla niewidomych, napisana alfabetem Braille’a. Ta książka na pewno wprawi wszystkich w dobry humor.
Stawiam na Tolka Banana (NOWOŚĆ)
Adam Bahdaj
Julek, chłopiec z dobrego domu, nie chce być lalusiem. Gdy spotyka gang Karioki bardzo chce do niego dołączyć. Kiedy pojawia się postać tajemniczego Tolka Banana robi się naprawdę ciekawie.
Nie każdy czytał książkę Bahdaja, ale z pewnością każdy w czasach młodości oglądał wspaniały serial pod tym samym tytułem. Doczekała się nowego wydania. Tej książki nie może zabraknąć wśród książek przygodowych naszych dzieci. To lektura obowiązkowa 🙂
Spory, Malutek i Słoneczko (NOWOŚĆ)
Anna Onichimowska
il. Ewa Poklewska – Koziełło
Spory jest całkiem …spory. A Malutek…taki malutki. Słoneczko jest w sam raz. Świeci tak jak powinno i przygląda się Sporemu i Malunkowi. A oni każdego dnia odkrywają jak zwykłe słowa mogą nieść ze sobą wiele znaczeń. Co jest blisko dla jednego dla drugiego będzie dłuuugą drogą, a taka kałuża na przykład , może być wielką głębiną.
Książka w doskonały sposób obrazuje znaczenie przeciwstawnych wyrazów takich jak: daleko i blisko, dużo i mało, głęboko i płytko i poucza, że „nic nigdy nie jest dla wszystkich takie samo”.
Rokiś. A gdzie ja się, biedniuteńki, podzieję.
Joanna Papuzińska
il. Elżbieta Kidacka
Zwykle rodzice wracają do domu o rozsądnych porach i nie przynoszą w teczce diabłów. Ta historia opowiada o tym jak Rokiś – mały diablik znany z ludowych podań, trafił do domu Kasi i co z tego wynikło. Jak się można domyślić posiadanie w domu małego diabełka przysporzy jego mieszkańcom wiele zamieszania.
Przygody Rokisia od lat 70- tych bawiły nas – rodziców, teraz kolej na nasze dzieci!
Mały Pingwin Pik-POK
Adam Bahdaj
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Mały pingwin PIK-POK mieszkał na Wyspie Śniegowych Burz jednak bardzo zapragnął choć raz w życiu powąchać fiołki i posłuchać śpiewu słowika. Skorzystał więc z okazji i udał się w podróż samolotem. A potem….. poznał małą Kasię i miał wiele przygód zanim powrotem trafił do domu. 🙂 Książka o odważnym pingwinku, który lubił podróżować i spełniał swe marzenia.
Marcin Brykczyński
Jak się nie bać ortografii?
il. Jona Jung
„Pamiętajmy przy pisaniu o literze pierwszej w zdaniu”.
Rymowane definicje, przykłady i dyktanda z ortografii. Do tego wszystkiego zabawne ilustracje i mamy świetną pozycję dla ucznia, który zgłębia tajniki ojczystego języka.
Ta książka to nie nauka, która bawi – to zabawa, która uczy!
(MW)