Ada strażniczka skarbu (NOWOŚĆ)
Grażyna Bąkiewicz
il.Olga Reszelska
wiek: 10+
Historia o 12 – letniej Adzie, która odkrywa, jak bardzo jest związana z zamkiem w pobliżu którego mieszka. Wszystko zaczyna się, kiedy w jej życiu pojawia się nagle prawdziwy ojciec, którego od lat nie widziała. Potem nagle znika jej mama ze swoim przyjacielem. Ada musi zająć się młodszym bratem i odnaleźć rodziców. Jaką rolę ona sama odgrywa w tej historii? Opowieść o starym zamku, jego tajemnicach, tajnych przejściach i starych legendach. Wciągająca od pierwszych stron lektura na wakacyjne dni i nie tylko.
Piosennik Ciotki Klotki
Ewa Chotomski
Il. Iwona Cała
Ta książka to zbiór najbardziej znanych tekstów piosenek wraz z nutami, autorstwa – Ciotki Klotki czyli Ewy Chotomskiej. Jest tu więc tekst „Domowej piosenki”, w której śpiewamy, że „każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma.., jest piosenka o mydle, które „lubi zabawę w chowanego pod wodą” czy też piosenka, którą nucą moje dzieci myjąc zęby „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda…„
Przed każdym tekstem w książce Ciotka Klotka wyjaśnia jak powstał tekst piosenki. Bardzo fajna książka dla dzieci i….. rodziców pamiętających czasy TIK-TAKA
Książka z płytą CD z piosenkami, do radosnego pląsania w domu
Ostrożnie! (NOWOŚĆ)
Grzegorz Kasdepke
Il. Artur Gulewicz
Tym razem Grzegorz KAsdepke napisał książkę o tropieniu niebezpieczeństw i to takich, które czyhają na dzieci w ich własnych domach!
Mały Dominik dostał od babci małego pieska. Od tej pory nie był już najmniejszy w domu. Jako ktoś starszy i bardziej doświadczony przekazuje swą „życiową wiedzę” swojemu pupilowi. Wyjaśnia mu np. że nie wolno dotykać gorących garnków, majstrować przy kuchence i daje mu wykłady o elektryczności. Czytając z dziećmi tę książkę uczulmy je na te niebezpieczeństwa. Ostre przedmioty, ogień, gaz, elektryczność, ciężkie przedmioty.. W łatwy i przystępny sposób pomoże nam w tym historia o Dominiku, jego psie i babci.
Byk jak byk,
rzecz nie całkiem poważna
o całkiem poważnych błędach językowych. (NOWOŚĆ)
Agnieszka Frączek
il. Jona Jung
Jak pisze we wstępie autorka „Ze świecą szukać kogoś, kto nigdy nie popełnia błędów…”Jednak najważniejsze jest, „aby w porę takiego byka wytropić i chwycić za rogi”.
Ta książka będzie bardzo pomocna w ich tropieniu. W formie wesołych wierszyków autorka przedstawia najczęściej popełniane błędy językowe. Pod każdym wierszem jest wyjaśnienie jak należy poprawianie mówić i pisać dane wyrażenie lub zwrot.
Ta książka uczy i bawi i powinna stać na półce każdego ucznia szkoły podstawowej, obok słownika gramatycznego. Szczerze polecam!
MAMA (NOWOŚĆ)
Przemysław Wechterowicz
il. Diana Karpowicz
„Roześmiana z włosami pachnącymi cytryną, kiedy przytula robi się nam ciepło, cudownie mruczy kołysanki i jest ozdobą rodziny…..” To kilka cytatów z książki o mamach, nie tylko tych „ludzkich”. Każda jest inna, jednak każda najważniejsza dla swoich dzieci. Pięknie ilustrowana książka spodoba się najmłodszym czytelnikom i ich mamom.
Dzikoludek (NOWOŚĆ)
Beata Ostrowicka
il. Elżbieta Wasiuczyńska
Opowieść o zwykłym dniu w pewnej rodzinie, w której żył Dzikoludek. Dzikoludek zaczyna swój dzień bardzo wcześnie. Najpierw są harce w łóżku, skoki, fikołki i śpiew. Nikt w rodzinie nie pośpi długo mając takiego Dzikoludka w domu. Potem też jest głośno i radośnie. Grunt to cieszyć się życiem i dzieciństwem! A że coś się wyleje, pobrudzi to przecież nie ważne! Czy wy też macie Dzikoludka w domu? Bo ja tak! Nawet dwa 🙂
Książka z pięknym ilustracjami Pani Wasiuczyńskiej, tej od Pana Kuleczki 🙂
Gębolud
Roksana Jędrzejewska- Wróbel
il. Agnieszka Żelewska
Gębolud był zły i brzydki. Zgodnie z rodzinną tradycją miał zostać czarnoksiężnikiem. Czasem marzył sobie o czymś zupełnie innym ale… nie dopuszczał zbyt często tych myśli do siebie. Jednak tuż obok niego mieszkała dobra czarownica i to ona pomogła jego marzeniom się spełnić. Książka o sile wyobraźni, o tym, że warto marzyć i o dobrych czarownicach, których nie brakuje i w naszym realnym świecie. Dzięki nim nasze fantazje mają szanse na spełnienie. Wystarczy im tylko pozwolić działać! Mądra i jak zwykle pięknie zilustrowana książka.
Misja Lolka Skarpetczaka (NOWOŚĆ)
Tomasz Trojanowski
il. Nika Jaworowska
W domu Michała pojawia się futrzasty stworek Lolek Skarpetczak, który zabiera go w tajemniczą podróż. Odkrywa przed chłopcem całkiem nowy nieznany świat i uświadamia zagrożenia współczesnej cywilizacji. To książka, która ma pobudzić wyobraźnię młodego czytelnika, która w czasach gier komputerowych jest u wielu z nich uśpiona. Do ksiązki dołączona jest płyta z muzyką, którą autor zaleca wysłuchać przed przeczytaniem książki jak i po lekturze. Ciekawe czy poczujecie, jak słowa zamieniają się w dźwięki, i jak wyzwolona dźwiękami WYOBRAŹNIA wyrusza w misję!? Dopełnieniem są ciekawe, nowoczesne ilustracje. Mądra i ciekawa lektura, zarówno dla starszych dzieci jak i ich rodziców.
Złodziej czasu (NOWOŚĆ)
Waldemar Wolański
il: Marianna Jagoda – Mioduszewska
Opowieść o CZASIE, którego mamy coraz mniej. Nie lubicie czytać książek swoim dzieciom, bo …brakuje Wam na to czasu? To właśnie wynik czarów jakie rzuca Złodziej Czasu.
Pewien chłopiec za sprawą opowieści swojego dziadka przedostaje się do wnętrza zegara i poznaje tę postać, zwaną też Czarnym Magiem lub Zegarmistrzem. A potem stacza walkę o CZAS dla swojego kochanego dziadka, któremu Złodziej Czasu chce go skraść.
Spektakl zatytułowany „Złodziej Czasu”, autorstwa i reżyserii Waldemara Wolańskiego, można oglądać już od 20 marca 2010 roku w teatrze Lalek Arlekin w Łodzi.
Tu i tam z Kubą i Bubą (NOWOŚĆ)
Grzegorz Kasdepke
il. Ewa Poklewska – Koziełło
Kuba i Buba, sympatyczne rodzeństwo zabiera nas na spacer a właściwie „włóczęgę” (to podobno według autora lepiej brzmi) po Warszawie. W książce oprócz zabawnych przygód na trasie znajdziecie- gry, zagadki, zabawy, przepisy kulinarne i pomysły na prezent. To i tak nie wszystko. Jeśli lubicie poczucie humoru oraz bohaterów Grzegorza Kasdepke to nie muszę Was specjalnie zachęcać do przeczytania tej książki. 🙂
Kuchenny alfabet w zagadkach
Ewa Chotomska
il: Marianna Jagoda – Mioduszewska
Książka napisana przez córkę Wandy Chotomskiej, autorkę tekstów piosenek dla dzieci, kierownika zespołu dziecięcego Fasolki a najbardziej chyba znaną jako Ciotka Klotka, którą pewnie wielu rodziców pamięta z kultowego programu dla dzieci. 🙂 Ja do dziś podśpiewuję z dziećmi jej piosenki.
W „Kuchennym alfabecie” znajdziemy zagadki na każdą literę alfabetu. Każda z odpowiedzi to jakieś smaczne warzywo, owoc lub coś innego do jedzenia lub picia. W odgadywaniu zagadek pomogą młodszym dzieciom kolorowe ilustracje. Książka przyda się z pewnością na niejednym domowym kinderbalu i nie tylko.
PIRAT JĘDRUŚ (NOWOŚĆ)
autor: Andrzej Grabowski
il. Marcin Bruchnalski
Seria wydawnicza: TO LUBIĘ ( z nietoperzem)
Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać, że seria „To lubię” skierowana jest do dzieci, które już same czytają i robią to – z nieustającym zapałem! W serii ukazują się powieści i zbiory opowiadań dla czytelników w wieku 8-12 lat. TO LUBIĘ z nietoperzem przeznaczona jest dla czytelników o stalowych nerwach, lubiących historie z dreszczykiem.
Książka o piracie Jędrusiu napisana jest przez współzałożyciela zespołu Fasolki, twórcę wielu programów dla dzieci, miedzy innymi takich jak: TIK-TAK, Wyprawy profesora Ciekawskiego, Ciuchcia oraz Budzik. Andrzej Grabowski to także autor kilkudziesięciu scenariuszy filmów animowanych, kilku książek i kilkuset piosenek. Pamiętacie takie?: „Witaminki”, „Kulfon, co z ciebie wyrośnie/”, „Bursztynek”. Pirat Jędruś ma dopiero siedem lat i pływa po Morzach Popołudniowych na swym okręcie wraz z nieustraszoną załogą – Kartoflem, Piórkiem i Barnabą. Zastępcą kapitana jest bosman Tatuś.Ta nieustraszona załoga przeżywa wiele przygód, z których oczywiście zawsze wychodzi cało. Jędrusiowi nie straszny jest czarownik Brudas – wszechświatowej sławy twórca śmieci i odpadków a także olbrzymi, stuzębny smok. Ratuje z jego szponów królewnę Barbatkę i podstępem sprawia, że na zawsze opuszcza on krainę Vanillii. Skarby, upiory, wiedźmy, wąż morski – ta książka na pewno zainteresuje czytelnika, który lubi przygody.
MUZYKA PANA CHOPINA
autor: Wanda Chotomska
il. Beata Zdęba
Na pytanie: – Jak należy pisać dla dzieci? – autorka tej książki odpowiada zawsze: – „Tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu”.
Do takich książek należy z pewnością ta pozycja. W tym roku mija 200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Dzięki tej pięknie wydanej książce dorośli i dzieci z poszerzą swą wiedzę o znanym kompozytorze.
Autorka w ciekawy sposób przedstawia najważniejsze fakty z jego życia. Czytamy o jego dzieciństwie, rodzinie i dorastaniu, poznajemy jego nauczycieli i przyjaciół. Czytamy o jego pierwszych sympatiach i oczywiście o jego talencie muzycznym, który ujawnił się w bardzo wczesnym wieku.
Kolorowe ilustracje, grafiki, zdjęcia, cytaty z prywatnych listów Chopina oraz z gazet, które rozpisywały się o uzdolnionym młodym muzyku. Ta książka pisana prozą i wierszem zainteresuje zarówno dzieci jak i ich rodziców.
Do ksiązki dołączona jest płyta CD z 16 nagraniami utworów Chopina.
(MW)
Wydawnictwo Literatura
Misja Lolka Skarpetczaka”
Tomasz Trojanowski
il. Nika Jaworowska
W domu Michała pojawia się futrzasty stworek Lolek Skarpetczak, który zabiera go w tajemniczą podróż. Odkrywa przed chłopcem całkiem nowy nieznany świat i uświadamia zagrożenia współczesnej cywilizacji. To książka, która ma pobudzić wyobraźnię młodego czytelnika, która w czasach gier komputerowych jest u wielu z nich uśpiona. Do ksiązki dołączona jest płyta z muzyką, którą autor zaleca wysłuchać przed przeczytaniem książki jak i po lekturze. Ciekawe czy poczujecie, jak słowa zamieniają się w dźwięki, i jak wyzwolona dźwiękami WYOBRAŹNIA wyrusza w misję!?