Farby domowej produkcji

Cały czas zachęcamy Was do artystycznej aktywności na podwórku! W poprzedniej notce, poświęconej podwórkowemu malowaniu, pisaliśmy o tym, jakie podłoża oraz farby gotowe wykorzystać można do stworzenia dzieł, które potem będą prezentowane na podwórkowej wystawie malarstwa. Dzisiaj podajemy Wam przepisy na farby własnej produkcji. Wykonać samemu farbę – to jest coś!

 

W Internecie znaleźć można ciekawe przepisy na ekologiczne, nieszkodliwe farby domowej roboty. Wystarczą naturalne składniki i odrobina zachodu – i farba gotowa! Koszty są dużo niższe w porównaniu z farbami sprzedawanymi w sklepach. To nie jest bez znaczenia, bo – jak wiadomo – do stworzenia wielkoformatowego, podwórkowego dzieła farby potrzeba dużo. W trosce o własną kieszeń warto zatem pokusić się o domową produkcję. A jaka przy tym zabawa!

Farba z mąki ziemniaczanej
Składniki:
1 łyżeczka sody oczyszczonej
5 łyżeczek mąki ziemniaczanej
1/5 szklanki ciepłej wody
barwnik spożywczy w proszku lub w płynie (do kupienia w dużych sklepach spożywczych)
Wszystkie składniki należy po prostu dobrze wymieszać razem w plastikowym lub szklanym naczyniu.
Przepis pochodzi ze strony spryciarze.pl

Farba kukurydziana
Składniki:
1 łyżka mąki kukurydzianej
1 szklanka wody (w temperaturze pokojowej)
barwnik do żywności
Mąkę zalać wodą w garnku i dokładnie wymieszać. Podgrzewać, mieszając, do czasu, aż mieszanina zgęstnieje. Mieszać należy starannie, żeby nie powstały grudki. Następnie przełożyć do pojemniczków (np. po farbach plakatowych. Można użyć też starej palety po farbach akwarelowych lub opakowania po jajkach), wpuścić do każdego kilka kropel barwnika, jeszcze raz dokładnie wymieszać. Odstawić do ostygnięcia.
Przepis pochodzi ze strony tipy.pl

Farba kukurydziana do malowania palcami
Składniki:
3 łyżki cukru
1/2 łyżeczki soli
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
2 szklanki wody
barwniki do żywności
Wymieszać mąkę z cukrem i solą, zalać wodą i dokładnie wymieszać. Przelać do małych słoiczków. Do każdego dodać parę kropli barwnika i ponownie dokładnie wymieszaj. Można przechowywać w lodówce w zamkniętym słoiczku ok. tygodnia.
Przepis pochodzi ze strony tipy.pl

Farba żelowa
25 g żelków
1 łyżka wody
ewentualnie barwnik spożywczy
Żelki wsypać do garnka, dodać wodę i rozpuszczać na małym ogniu, mieszając. Masę przełożyć do miseczek. Odczekać, aż nieco ostygnie. W celu nadania intensywniejszego koloru dodać kilka kropel barwnika spożywczego. Można malować na szkle bądź ceramice. Uwaga! Farba szybko twardnieje – uważać na ubrania i przedmioty! Zaschniętą farbę usuwa się łatwo szpachelką lub czymś płaskim po uprzednim namoczeniu mokrą gąbką.
Pomysł zaczerpnięty z serwisu Dzieciaki, kłopoty i… Aupair.

Farba do wyciskania z butelek – duża porcja
Składniki:
4 szklanki mąki
4 szklanki soli
4 szklanki wody
Barwnik spożywczy
Wszystko oprócz barwnika zmiksować, a następnie podzielić na kilka części. Każdą z nich zabarwić barwnikami spożywczymi. Przelać do butelek z miękkiego plastiku. Najlepiej wykorzystać butelki z zakrętką z ustnikiem (np. po wodzie mineralnej czy napoju dla dzieci). Można też zrobić otwór w zwykłej nakrętce. Farbę należy używać na bieżąco. Namalowane dzieło wysycha kilka dni; po wyschnięciu nabiera ładnego połysku.
Znalezione na stronie dziecisawazne.pl

Malowanie jogurtem
Jogurt to jedna z najprostszych farb, jakie można sobie wyobrazić. Do jej wykonania potrzeba tylko gęstego jogurtu oraz barwnika spożywczego. Po prostu wymieszajcie je razem w naczyniu i… malujcie! Ta farba szczególnie nadaje się dla najmłodszych – nawet, jeśli przyjdzie im do głowy jej spróbować, nie zaszkodzi im!
Pomysł zaczerpnięty z bloga Mama w domu

Malowanie pastą do zębów
Należy po prostu wycisnąć pastę do naczynia lub na paletę i malować, najlepiej palcami. W przypadku białej pasty użyć kolorowego podłoża – będzie lepiej widoczna. Pastę można też zabarwić barwnikiem spożywczym, najlepiej w proszku, lub odrobiną farby plakatowej czy temperowej. Jeśli farba będzie za gęsta, nie należy mieszać jej z wodą, bo zacznie się pienić. Lepiej dodawać krople wody na farbę już na papierze, delikatnie dozując i rozsmarowując pędzelkiem lub palcami.

Kreda
Na podwórku nie może zabraknąć kredy! Jeśli przyjdzie Wam do głowy, by stworzyć wielkie dzieło po prostu na chodniku – zaopatrzcie się w duży zapas kredy. Można ją zrobić samodzielnie – oto przepis.
Składniki:
¾ szklanki ciepłej wody
1 ½ szklanki gipsu modelarskiego
barwnik spożywczy lub 2-3 łyżeczki farby tempera
Przygotować kilka rolek po papierze toaletowym. Jeden z końców każdej rolki zakleić taśmą klejącą. Z papieru woskowego wyciąć prostokąty wyższe od rolek i i wyłożyć nimi rolki. W plastikowym pojemniku starannie wymieszać gips z ciepłą wodą. Należy to robić energicznie, gdyż gips szybko twardnieje. Masę zabarwić barwnikiem lub farbą, ponownie dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszaniną wypełnić rolki i odstawić do zastygnięcia na ok. 3 dni. Po upływie tego czasu rozciąć rolki, wyjąć kredę i ruszać na artystyczny podbój podwórka.
Przepis znaleziony na stronie tipy.pl


Mamy nadzieję, że skusicie się na samodzielne wykonanie farby lub kredy. Życzymy wspaniałych efektów artystycznych! W następnej notce podpowiemy Wam, jak przygotować się do malowania w plenerze. Koniecznie zaglądajcie do naszego działu Sztuka na podwórku!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: