Od 20 do 25 kwietnia w zapraszamy na Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. To już 45 edycja festiwalu, na którym w tym roku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.
„Mały Kontrapunkt” to cykl spektakli i warsztatów skierowanych zarówno do dzieci, jak i rodziców.
Program imprezy:
1. Der Kinderschafe
„Der Kinderschafe” jest etiudą zrealizowaną na podstawie krótkich wierszy dla dzieci ze zbioru „Złota Różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci” Heinricha Hoffmana. W roku 1844 lekarz Heinrich Hoffmann szukał książki z obrazkami jako prezentu gwiazdkowego dla swojego wówczas trzyletniego syna Carla. Nie znalazł jednak nic, co wydawało mu się odpowiednie dla dziecka w tym wieku. Postanowił więc napisać i zilustrować taką książkę sam…
Spektakl na podstawie „Złotej Różdżki” jest naszym wspólnym i samodzielnym projektem zrealizowanym na trzecim roku studiów, w ramach zajęć gra aktora lalką, pod opieką dr. Artura Dwulita. To utrzymana w klimacie XIX-wiecznej makabreski opowieść o urwisach, których spotyka zasłużona kara wymierzona przez niepozorną szafę i jej nierozgarniętych, mrocznych właścicieli. Pojawia się też czwarty mieszkaniec starego mebla, który najwyraźniej próbuje się wydostać z tego mrocznego świata. W spektaklu rozmaite lalki przeplatają się z żywym planem. Pomimo pewnej dozy czarnego humoru spektakl mogą oglądać zarówno dzieci, jak i dorośli.
Termin: 18 kwietnia 2010, godz. 14.00 i 16.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga, scena kameralna
2. Niewidzialni
Scenariusz tego spektaklu był pisany z myślą o dzieciach niewidomych. Ale tak naprawdę to sztuka uniwersalna. Każdy z nas kiedyś w życiu czuł się nieakceptowany, niezauważany, nieważny. Tak czuje się jeden z bohaterów – Maciek. Niewidzialny. Paradoksalnie to niewidzący chłopiec pokazuje Maćkowi prawdziwy świat i uczy go patrzeć. Pomaga mu odzyskać siebie.
Realizacja spektaklu z uczestnictwem osób niewidomych była dla nas wyzwaniem artystycznym i czysto ludzkim. Musiałyśmy się zmierzyć z naszym stereotypowym myśleniem i zdobyć się na maksymalną otwartość na drugiego człowieka, którego postrzeganie i nazywanie świata bywa inne niż nasze. Scenariusz „Niewidzialnych” dał szansę na stworzenie spektaklu, w którym widzowie mogą aktywnie uczestniczyć, wykorzystując zmysł dotyku i słuchu.
Termin: 19 kwietnia 2010, godz. 11.00
Miejsce: Teatr Lalek Pleciuga
3. Szpak Fryderyk
Dziwaczna pani Maier i pedantyczny pan Huber mieszkają w jednym domu i szczerze się nie znoszą. Mają bowiem zupełnie inne charaktery i przyzwyczajenia oraz zupełnie różnych ulubieńców: ona lubi szczury, a on ptaki. Pewnego dnia przypadkowe spotkanie na podwórku przeradza się w opowieść o słabowitym, ale dzielnym szpaku Fryderyku. Okazuje się, że budząca współczucie historia ptaka, któremu szczury pomogły powrócić do zdrowia i w rezultacie na wolność, łączy dwoje tak różnych sąsiadów. Być może odtąd będą mogli żyć w przyjaźni…
Zbigniew Niecikowski