Między 12 a 14 kwietnia 2013 roku odbędzie się trzecia edycja Małego Kontrapunktu – festiwalu teatralnego skierowanego do najmłodszych widzów i ich rodziców. W programie tegorocznej imprezy znalazły się spektakle, koncerty oraz warsztaty. Artyści zaprezentują przedstawienia dla różnych grup wiekowych.
PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU 2013
piątek 12 kwietnia:
godz. 18.00 – Julian To Wiem PREMIERA (Grupa Tańca Współczesnego „Kiosk Ruchu”, Szczecin) – Pleciuga, duża scena
Scenariusz spektaklu jest oparty na biografii i twórczości Juliana Tuwima. Oś fabuły stanowi spotkanie Pchły Rymizy (przez przypadek lądującej na włosach poety) i Czarodzieja Strofallusa, który z pomocą tancerek Tempolin pokazuje główne wątki z życia poety. W sztuce wykorzystano wiersze Tuwima dla dzieci, jego teksty z listów i pamiętników oraz dialogi Czarodzieja i Pchły.
Spektakl w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego „Kiosk Ruchu” powstała w 2009 roku w Szczecinie. Różne doświadczenia taneczne członków zespołu (taniec towarzyski, ludowy, nowoczesny, współczesny) stanowią o oryginalności stylu, jaki tworzą. Starają się łączyć elementy sztuki performatywnej z pogranicza tańca i teatru. Scenariusz i reżyseria – Agata Kolasińska, choreografia – Julia Magowska-Kołodziejczyk i Krzysztof Lubka, design i oprawa graficzna – Michał Szyksznian. Spektakl dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzieży i dorosłych.
sobota 13 kwietnia:
godz. 11.00 – Wkoło Słońca (warsztaty dla dzieci 4–6 lat, z opiekunami: 1 dziecko + 1 opiekun, ew. 1 opiekun + 2 dzieci) – Pleciuga, sala edukacyjna
W wielu kulturach na świecie słońce, jako źródło życiodajnej energii, odgrywa szczególną rolę. Na spotkaniu uczestnicy wysłuchają opowieści o jego znaczeniu oraz o symbolice słonecznego kształtu. Wykonają też wiosenne łapacze słońca.
godz. 11.30 – warsztaty piekarnicze Asprodu – foyer Pleciugi
Firma Asprod zaprasza dzieci małe i duże do wspólnego tworzenia pysznych bułeczek i ciastek. Wstęp bezpłatny.
godz. 13.00 – Wkoło Słońca (warsztaty dla dzieci 7–10 lat, bez opiekunów) – Pleciuga, sala edukacyjna.
W wielu kulturach na świecie słońce, jako źródło życiodajnej energii, odgrywa szczególną rolę. Na spotkaniu uczestnicy wysłuchają opowieści o jego znaczeniu oraz o symbolice słonecznego kształtu. Wykonają też wiosenne łapacze słońca.
godz. 11.00 oraz 12.30 – Białe baloniki (AT w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) – Pleciuga, sala kameralna
Jest to spektakl lalkowy opowiadający historię małego chłopca o imieniu Piotruś, który wyrusza w magiczną, pełną zdarzeń podróż, aby odnaleźć swego zaginionego tatę. Piotrusiowi towarzyszy jego wierny i przesympatyczny przyjaciel Pan Skarpeta. Razem przeżywają wiele przygód, ale gdy prawdziwy przyjaciel jest obok – można zdziałać cuda! Opieka artystyczna – Andrzej Beya Zaborski, scenografia i lalki – Małgorzata Krawczenko, Justyna Ołownia, Helena Wróbel. Spektakl dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
godz. 14.30 oraz 15.30 – A ku ku (Teatr Lalek „Pleciuga”, Szczecin) – Pleciuga, sala prób
Popularne przedstawienie dla najmłodszych o małym zagubionym krokodylku, poszukującym swojej mamy. Reżyseria i scenografia – Maria Jamińska, Muzyka – Jacek Wierzchowski. Występują: Edyta Niewińska-Van der Moeren, Krzysztof Tarasiuk. Spektakl dla dzieci w wieku do 4 lat.
godz. 16.00 – Najmniejszy klaun na świecie (Klaun Tomi, Kamień Pomorski) – Pleciuga, duża scena
Przedstawienie z interakcyjną zabawą, iluzją sceniczną i dużą dawką śmiechu. W drodze do szczęścia poszukujemy osób nam podobnych, które uwiarygodnią nasze zachowanie… Klaun odnajduje najmniejszego człowieka na świecie. Tomi i Damian zabierają widzów w podróż po krainie ożywionych przedmiotów, baniek mydlanych. Przedstawienie inspirowane klaunadą rosyjską, w której śmiech przeplata się z melancholią. Gagi klaunów, zabawa z publicznością, etiudy z balonami, taśmą klejącą i opady śniegu na widowni gwarantują dobrą zabawę! Reżyseria – Tomi & Damian, muzyka – Ammurion, Tomasz Kubik. Występują: Tomasz Kubik i Damian Rodak. Spektakl dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzieży i dorosłych.
niedziela 14 kwietnia:
godz. 11.00, 12.30 i 14.00 – Warsztaty plastyczne Pleć, Pleciugo!
Podczas zajęć można stworzyć własną, oryginalną lalkę teatralną – na pewno przyda się do zabawy podczas wiosennych spacerów. Warsztaty poprowadzą pracownicy pracowni plastycznej Teatru Lalek Pleciuga. Zajęcia będą się odbywać w namiotach rozstawionych przy budynku teatralnym. W przypadku złej pogody zostaną przeniesione do sal edukacyjnych.
godz. 11.30 – warsztaty piekarnicze Asprodu, foyer Pleciugi
Firma Asprod zaprasza dzieci małe i duże do wspólnego tworzenia pysznych bułeczek i ciastek. Wstęp bezpłatny.
godz. 11.00 – Paskuda i Maruda (Teatr Lalek „Pleciuga”, Szczecin) – Pleciuga, duża scena
W sklepie prowadzonym przez czarownicę można nabyć różne specyfiki – leczące choroby, dodające odwagi, urody, młodości. Niestety, magiczne produkty, zamiast rozwiązywać problemy, sprawiają same kłopoty. Bo żeby dać komuś młodość, komuś innemu trzeba ją zabrać. Typowe elementy baśni wplecione są tutaj w system wartości współczesnego świata, w którym panuje kult młodości. Autorka sztuki wykorzystuje wątek wędrówki do refleksji nad przemijaniem. Sztuczki Paskudy okazują się daremne. Nie udaje jej się oszukać Czasu. Każdy z bohaterów musi przejść kolejne etapy na swojej drodze, a każdy z etapów ma swoje przywileje, zadania, mniejsze i większe radości oraz troski. Spektakl dla dzieci od 5 lat.
godz. 13.30, 14.45 – Guzik (AT w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) – Pleciuga, sala prób
Koralina to mała, niesforna dziewczynka, która zawsze musi postawić na swoim. Pewnego dnia zezłoszczona na swoich rodziców ucieka z domu. Trafia do świata wykreowanego przez Panią Marię i Panią Alicję. Zwariowane sąsiadki mają bzika na punkcie guzików, igieł i tworzenia wykręconych, dziwnych postaci. Niczego nieświadoma Koralina oprócz wielu stworów spotyka w tym „guzikowym świecie” Drugą Matkę i Drugiego Ojca pozwalających jej na rzeczy, których nie mogła robić w domu. „Guzik” to pouczająca, zabawna, a chwilami nawet przerażająca historia. Postaci z guzikami zamiast oczu i szwami na całym ciele, wszechobecne igły i nożyczki tworzą klimat groteski, która zapewne rozbawi nie tylko dzieci, lecz także dorosłych. Scenariusz, reżyseria, scenografia, obsada – Paula Czarnecka, Natalia Zduń, muzyka – Michał Jarmoszuk. Spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat.
Bilety na wszystkie spektakle w cenie 5 zł do nabycia w kasie Pleciugi, tel. 91 44 55 111.
Informacji udziela Biuro Obsługi Widza: tel. 91 433 58 04 – Teatr Lalek „Pleciuga”.