Mały Kontrapunkt 2014

Między 4 a 6 kwietnia w Pleciudze odbędzie się czwarta edycja Małego Kontrapunktu – festiwalu teatralnego skierowanego do najmłodszych widzów i ich rodziców.  W programie tegorocznej imprezy znalazły się spektakle oraz warsztaty. Artyści zaprezentują przedstawienia dla różnych grup wiekowych.
PROGRAM MAŁEGO KONTRAPUNKTU 2014:

4 kwietnia – piątek:
godz. 17.00 – Muminkowa gra planszowa (dla dzieci od 6 lat) – foyer Pleciugi*
„Wielka podróż śladami Tatusia Muminka” to baśniowa szansa na przeżycie niezwykłych przygód, takich jak te, które stały się udziałem Tatusia Muminka. To też niepowtarzalna okazja, by zagrać w grę planszową – na żywo! Przyczep Muminkowy ogonek, rzuć kostką i ruszaj na podbój świata! Uczestnicy gry nie używają pionków – sami przemierzają kolejne pola. Czekają ich rozmaite przygody – zabawne, zaskakujące i mrożące krew w żyłach. Na olbrzymich rozmiarów planszy wszyscy przeżywają to, co spotkało za młodu Tatusia Muminka i jego przyjaciół. Celem jest dotarcie do miejsca, o którym marzy każdy Muminek i każde dziecko: do Domu Muminków. Każdy uczestnik gry zostanie wyposażony w magiczny podróżniczy amulet: Muminkowy ogonek.

godz. 18.00Pamiętniki Tatusia Muminka (premiera) – spektakl dla dzieci od 6 lat – duża scena
Pamiętniki Tatusia Muminka, sceniczna adaptacja jednego z tomów serii Muminki Tove Jansson, to zabawna, wzruszająca, chwilami pełna grozy i nieco melancholijna opowieść o minionej młodości, wielkich marzeniach, pierwszych przyjaźniach i poznawaniu świata. To także historia tworzenia się domu rodzinnego i hołd temu, co każdy nosi w sobie i pielęgnuje: wspomnieniom.

5 kwietnia – sobota:
godz. 10.00–17.00 – otwarte warsztaty robienia lizaków – foyer Pleciugi. Prowadzi  Słodka Cytrynka – Manufaktura Słodyczy

godz. 10.00Z Bromby historia inna – spektakl dla dzieci od lat 5 – sala kameralna
Dzielny detektyw Kajetan Chrumpa wraz ze swoimi przyjaciółmi, Malwinką i Fikandrem, wyruszają w podróż w poszukiwaniu niebezpiecznego Zwierzątka. Na swojej drodze spotkają stworzenie z innego wszechświata, które uświadamia bohaterom, że bycie otwartym na innych to niezbędny warunek poznania i zrozumienia otaczającego nas świata.

godz. 10.30Pleć, Pleciugo! – warsztaty plastyczne dla dzieci od 4 lat – sala edukacyjna

godz. 11.00 Pamiętniki Tatusia Muminka – spektakl dla dzieci od 6 lat – duża scena

godz. 11.30Z Bromby historia inna – spektakl dla dzieci od 5 lat – sala kameralna

godz. 11.30Ciąg dalszy nastąpi – warsztaty scenariuszopisania dla dzieci od 11 lat – sala konferencyjna
Podczas zajęć ze scenariuszopisania dzieci będą mogły puścić wodze fantazji i powymyślać niestworzone historie związane z poszczególnymi bohaterami występującymi w najnowszym przedstawieniu Teatru Lalek „Pleciuga” – Pamiętniki Tatusia Muminka. Zajęcia będą dotyczyć nabywania oraz kształcenia podstawowych umiejętności w pisaniu scenariusza. Zwieńczeniem warsztatu będzie odczytanie scenariuszy przez poszczególne grupy, z podziałem na role.

godz. 12.00Pleć, Pleciugo! – warsztaty plastyczne dla dzieci od 4 lat – sala edukacyjna

godz. 13.00Gęś, śmierć i… – spektakl dla dzieci od 8 lat – sala prób
Spektakl Gęś, śmierć i… to krótki monodram aktorki z lalką. Odbywa się w bardzo oszczędnej, niemalże surowej scenografii, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Z paru przedmiotów, takich jak stara opona, kawałek sznurka, miotła czy metalowa balia, aktorka tworzy przestrzeń życiową głównej bohaterki spektaklu – lalki gęsi. Sama wciela się w postać śmierci, by w prosty, lecz poruszający sposób opowiedzieć o naturalnej relacji tych dwóch postaci. Spektakl jest próbą łagodnego oswajania dzieci z tematem przemijania i odchodzenia.

godz. 13.30Pleć, Pleciugo! – warsztaty plastyczne dla dzieci od 4 lat – sala edukacyjna

godz. 14.30 Gęś, śmierć i… – spektakl dla dzieci od 8 lat – sala prób

godz. 17.00Buty Houdiniego – spektakl dla dzieci od 6 lat – duża scena
Efemeryczny Eugeniusz, dla przyjaciół Emil, jest Czarodziejem. Poza dziurawymi skarpetkami i średnim poczuciem humoru wyróżnia go jeszcze jedno… nie do końca wierzy w czary. Na szczęście gadającemu królikowi o wdzięcznym imieniu Euzebiusz zupełnie to nie przeszkadza. Z jego pomocą nasz bohater uda się w jeszcze jedną, najważniejszą podróż – podróż w głąb własnej pamięci. Buty Houdiniego to opowieść pełna niespodzianek i tajemnych przejść, na końcu których czeka jeszcze jedna pusta walizka – „na to, co się dopiero przytrafi”.

godz. 17.00Piotruś Pan – spektakl dla dzieci od 6 lat – Teatr Współczesny, Wały Chrobrego 3
Awanturnicza opowieść o przygodach dzieci w tajemniczej krainie Nibylandii to niezwykła podróż do krainy dzieciństwa. John, Michael i Wendy pewnego wieczoru, namówieni przez Piotrusia Pana, wyfruwają z domu przez okno. Wraz z niesfornym chłopcem i wróżką Dzwoneczkiem odkrywają świat Zagubionych Chłopców i prowadzą wielką batalię z piratami. Czy zatęsknią za rodzinnym domem i będą potrafili porozumieć się z mamą i tatą?

6 kwietnia – niedziela:
godz. 10.30Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie – warsztaty muzyczne dla dzieci od 5 do 7 lat – sala prób
Niepowtarzalna okazja, by stworzyć wspólnie aranżację piosenki, którą Włóczykij zwykł wygrywać sobie na organkach. Każdy może stać się kompozytorem! Piosenkę o zwierzątkach dzieci wytupią, wystukają i wybębnią! Podczas zajęć dzieci nauczą się podstaw gry na djembe i bum bum rurkach.

godz. 11.00–14.00otwarte warsztaty robienia lizaków – foyer Pleciugi. Prowadzi Słodka Cytrynka – Manufaktura Słodyczy

godz. 11.00Bajciki – spektakl dla dzieci od 6 lat – duża scena
Bajt: najmniejsza adresowalna jednostka informacji pamięci komputerowej. Słowo „bajt” powstało od angielskiego „bite” (gryźć), jako określenie najmniejszej porcji danych, które komputer może „ugryźć” za jednym razem (czyli pobrać, zapisać, przetworzyć). Czy wiesz, jak wygląda twój komputer od środka? Czy wiesz, co robią bajciki, gdy nie patrzysz? Czy wiesz, kim jest wirus?Zapraszamy do teatralnej wędrówki po świecie komputerów, gdzie przewodnikami będą tytułowe Bajciki!

godz. 11.00Spacer czarownicy – warsztaty twórcze dla dzieci w wieku przedszkolnym i opiekunów – sala edukacyjna
Dzieci będą wędrować palcem po mapie i stworzą wyjątkowy atlas i przewodnik po Dolinie Muminków, dzięki którym czarownica na pewno nie zgubi się podczas swojego spaceru.

godz. 12.30Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie – warsztaty muzyczne dla dzieci od 5 do 7 lat – sala prób

godz. 12.30Bajciki – spektakl dla dzieci od 6 lat – duża scena

godz. 12.30 Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie – warsztaty muzyczne dla dzieci od 8 do 10 lat – sala prób

godz. 13.15Spacer czarownicy – warsztaty twórcze dla dzieci od 7 do 11 lat – sala edukacyjna

godz. 14.00Niedoparki – spektakl dla dzieci od 4 lat – sala kameralna
Niepowtarzalny humor oraz zabawne odniesienia do literatury, filmu kryminalnego i gangsterskiego są okazją do zabawy nie tylko dla najmłodszych, lecz także dla ich rodziców. To również opowieść o przyjaźni, zdradzie i wybaczeniu. Przede wszystkim jednak jest to pierwsza w literaturze i może pierwsza w teatrze próba zmierzenia się z jedną z największych tajemnic ludzkości: pytaniem „gdzie giną skarpetki?”.

*Wszystkie spektakle i warsztaty, z wyjątkiem przedstawienia Piotruś Pan, odbywają się w Teatrze Lalek „Pleciuga”.

Bilety na przedstawienia i warsztaty Małego Kontrapunktu w cenie 5 zł. Rezerwacja w kasie Pleciugi pod nr. tel. (091) 44 55 100. Na otwarte warsztaty robienia lizaków wstęp wolny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: