Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

children books day male2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W dzień urodzin sławnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, pisarze, księgarze, wydawcy, ilustratorzy i miłośnicy czytania obchodzą święto, promujące literaturę i grafikę dla młodego czytelnika.

children books dayGospodarzem Dnia Książki dla Dzieci co roku jest inny kraj, który na tę okazję przygotowuje plakat oraz słowo z motywem przewodnim. W tym roku gospodarzem są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Plakat zaprojektowała ilustratorka Nasim Abaeian, a motto tekstu, napisanego przez pisarkę Marwę Obaid Rashid Al Aqroubi brzmi: „Wiele kultur – jedna opowieść”. Poniżej prezentujemy przesłanie w tłumaczeniu Anny Onichimowskiej:

„Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”.
Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.

(źródło: strona Polskiej Sekcji IBBY).

Z okazji tego święta w d. 2 kwietnia kluboksięgarnia FiKa przy Wałach Chrobrego 3 (gmach Muzeum Narodowego) zaprasza na Czytanki: o godz. 11:00 – „Ja i moja siostra Klara”, o godz. 13:00 – „Kubuś Puchatek”, o godz. 15:00  -„Pippi Pończoszanka”. Wstęp wolny.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci życzymy Wam mnóstwa ciekawych historii na każdy dzień – niech poszerzają Waszą wyobraźnię i czynią Wasze życie po prostu piekniejszym!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: