Musical Babies, czyli edukacja dla maluszków

musicalbabiesmale Nasze brzdące zawsze są skore do zabaw, mają w sobie naturalny pęd do poznawania nowych rzeczy. Od września wiele z nich rozpocznie swoją przygodę żłobkową lub przedszkolną. Dla tych zaś, które zostają w domu z rodzicem, również jest rozwiązanie: przecież można zapisać maluszka na odpowiednie do jego wieku zajęcia!

Współczesna wiedza z zakresu neuropsychologii podkreśla wagę intelektualnego potencjału, jaki noszą w sobie małe dzieci. Odkryto, że największe umiejętności uczenia się człowiek posiada w wieku od urodzenia do końca piątego roku życia. Różnorodne sytuacje kształcące, w jakich uczestniczyć będzie maluch w tym okresie (np. zajęcia muzyczne, zabawy językowe) zdeterminują późniejsze zdolności poznawcze i stworzą fundamenty nauczania na kolejne lata.

musicalbabies2Na rynku edukacyjnym pojawia się coraz więcej zajęć dla dzieci do lat trzech: umuzykalniające, plastyczne, sportowe, językowe, ogólnoruchowe… W związku z wyborem rodzice mają rozterki: Co mojemu dziecku najbardziej się przyda? Ruch – ważny, język obcy – też, zabawa – również… Co wybrać? Odradzamy wypełnianie maluchowi dnia po brzegi rozlicznymi zajęciami. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać zajęcia, które łączyć będą kilka obszarów aktywności.

Ciekawym programem edukacyjnym dla dzieci od 6. miesiąca do 3. roku życia jest program Musical Babies, proponowany przez szczecińską Grupę Edukacyjną Expert. Łączy on w sobie edukację muzyczną, kształcenie językowe oraz usprawniającą zabawę ruchową. Takie połączenie aktywności nie jest przypadkowe. Zgodnie z najnowszą wiedzą neuropsychologiczną dziecko uczy się najefektywniej podczas ruchu i zabawy.

 – Łączymy przyjemne z pożytecznym – mówi Monika Adamska-Hamrol, realizatorka programu Musical Babies w Polsce. – Celem programu jest wczesne osłuchanie się z językiem angielskim i poznanie przez dziecko podstawowego słownictwa. Środkami do tego celu są muzyka (klasyczna, ludowa, etniczna) i ćwiczenia ruchowe. Zajęcia prowadzimy po angielsku, z podziałem na kameralne grupy wiekowe. Dzieci słuchają piosenek i rymowanek, biorą udział w zabawach rytmicznych, oglądają grafiki przybliżające angielskie słówka, a także bawią się przy dźwiękach muzyki i tańczą.

musicalbabiesSzczególnie istotną rolę w edukacji małych dzieci pełni muzyka. Obcowanie z nią ma pozytywny wpływ na późniejsze odbieranie dźwięków przez mózg, co wspomaga naukę mowy – kształtuje poczucie rytmu, tak ważne przy wymowie i intonacji. Dzieci, które od pierwszych miesięcy życia mają styczność z muzyką, radzą sobie lepiej nie tylko z nauką języków, ale też z matematyką i czytaniem. Muzyka wspomaga bowiem lateralizację półkul mózgowych, stymulując części mózgu odpowiedzialne za mowę, pamięć i orientację przestrzenną. Dodatkową zaletą muzyki jest też łagodzenie przez nią napięć, towarzyszących dzieciom we wczesnym wieku rozwojowym.

– Na zajęciach Musical Babies dzieci poznają angielskie słowa i zwroty poprzez piosenki i rymowanki. – opowiada Monika Adamska-Hamrol. – Milusińscy bardzo je lubią, bo są wesołe i łatwo wpadają w ucho. My – nauczyciele – cenimy je dlatego, że szybko zapadają w pamięć. Jeśli będą dobrze przećwiczone, zostaną zapamiętane nie na dzień czy dwa, lecz na wiele dłużej. Właśnie na takim efekcie nam zależy. To niezwykle ułatwi maluchowi naukę języka angielskiego w przedszkolu czy szkole.

Doniosłe znaczenie w procesie nauki neuropsychologowie przypisują również ruchowi. Uczeni odkryli, że komunikacja pomiędzy obiema półkulami mózgowymi przebiega szybciej u osób, które się ruszają. Szybciej przyswajają one wiedzę i umiejętności. Dzieci, które podczas zajęć edukacyjnych odbywają choćby kilkuminutowe ćwiczenia, chętniej uczestniczą w zajęciach niż te, które tej możliwości nie mają. Przekłada się to na efektywność nauki – u dzieci ćwiczących lepiej zachodzą procesy poznawcze.

– Przygotowane przez twórców Musical Babies gry i ćwiczenia usprawniają motorykę i koordynację ruchową maluchów. – opowiada prowadząca zajęcia. – Dzieci poznają różne tańce, pląsają w rytm muzyki klasycznej, a także wykonują rozmaite śmieszne czynności. Oczywiście zawsze towarzyszy im muzyka oraz język angielski. Połączenie tych trzech elementów to gwarancja dobrej zabawy i efektywnej nauki!

Zachęcamy rodziców, aby – zanim powiedzą o swoim dziecku: „Jeszcze za małe…” – zastanowili się, czy nie warto już teraz wykonać ten pierwszy krok w kierunku przyszłej edukacji. Wczesny wiek dziecka nie jest bowiem przeszkodą, lecz zaletą!

Program Musical Babies

Angielski – Muzyka – Ruch

Grupa Edukacyjna Expert Kids

ul. Żubrów 3

www.expert-kids.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: