Muzyka w życiu dziecka

Pierwsze doświadczenia muzyczne dziecko może zdobywać w domu rodzinnym już we wczesnym dzieciństwie. To od rodziców zależy, czy dom, w którym wychowuje się ich pociecha, będzie obfitował w różnorodne bodźce, wprowadzające malca w świat rytmu i dźwięków. Wspólne muzykowanie, początkowo z członkami rodziny, a potem z rówieśnikami, jest dla dziecka ważnym doświadczeniem społecznym. W sposób naturalny uczy współdziałania w grupie.

 

Początkowo aktywność muzyczna malca może ograniczać się do słuchania różnorodnych form muzycznych, zarówno instrumentalnych, jak i instrumentalno-wokalnych. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla małych dzieci są bajki muzyczne, w których oprócz tekstu baśni pojawia się melodia. Ta różnorodność bodźców zmusza dziecko do wnikliwego słuchania i skupienia uwagi. Dziecko dzięki swojej bogatej wyobraźni posiada naturalne zdolności włączania się w muzykę i współtworzenia jej.

Zapewne wnikliwie obserwujący rodzice zauważyli, jak bobas zaczyna bawić się grzechotką i coraz bardziej miarowo wystukiwać rytm. Dostarczając swojej córce czy synowi nowych doznań i nowych możliwości możesz poszerzyć zbiór akcesoria muzycznych. Początkowo mogą to być blaszane pokrywki, niewielkie rondelki i drewniane łyżki. Wspólne wybijanie rytmu da Twojemu dziecku okazję do radości i wspaniałej zabawy. Wraz z nabieram wprawy możesz wprowadzić proste instrumenty, takie jak: bębenek, trójkąt, dzwoneczki czy cymbałki. W wieku przedszkolnym zmagania rodziców winny zostać wsparte fachowo prowadzonymi zajęciami muzyczno rytmicznymi w przedszkolu.

Obcowanie dziecka muzyką to nie tylko melodia, to również piosenka. Możesz początkowo samodzielnie lub wspólnie z dzieckiem śpiewać proste piosenki, poszerzając te doświadczenia o zabawy z muzyką, śpiewem i tańcem. Będąc na spacerze, możesz zaproponować aktywizujące wyobraźnię dziecka improwizacje głosowe i dźwiękowe. Podnosząc stopień trudności odtwarzanych, coraz dłuższych i coraz bardziej złożonych wzorów melodycznych i rytmicznych, możesz zaproponować ciekawą i pobudzającą wyobraźnię dziecka zabawę. Ale spacer do lasu, parku czy na pobliską polanę to również okazja do posłuchania dźwięków natury. Usiądź z dzieckiem, zamknijcie oczy i postarajcie się wspólnie usłyszeć szum rzeczki, szelest liści pobliskich drzew, świst wiatru czy śpiew ptaków. Po takich doświadczeniach może warto wybrać się do teatru na muzyczny spektakl?

Autorem tekstu jest dr Bernard Sack, pedagog, wykładowca, pracownik Katedry Teorii Wychowania Instututu Pedagogiki US

Zajrzyjcie do naszego działu Wesołe Podwórka Sztuki – tam znajdziecie pomysły na zabawę z muzyką!
Podwórkowy Festiwal Piosenki
Domowy Konkurs Piosenek
Zabawy z rytmem dla młodszych dzieci

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: