Nartorolki – nowy sport dla całej rodziny

nartorolki małePo długiej zimie nasze organizmy spragnione są ruchu i świeżego powietrza. Stawy się „zastały” i spadła siła mięśni. Czujemy także osłabienie z powodu mniejszej ilości słońca. Najwyższy czas zacząć wychodzić regularnie na dwór! Niech rodzice dadzą dobry przykład dzieciom – zdrowe nawyki nabyte w dzieciństwie mają szanse zostać z nami do końca życia! Do grona rodzinnych aktywności proponujemy włączenie nowego sportu – nartorolek!

Wśród rodzajów rodzinnie uprawianych sportów nadal popularne są rowery, widujemy także rolkarzy w różnym wieku i ojców grających w piłkę z synami. Ale to zdecydowanie za mało jak na zaspokojenie potrzeby ruchu i aktywności dla prawidłowego rozwoju fizycznego młodych ludzi. Dlatego w cyklu artykułów będziemy proponować Wam i przypominać różne ciekawe rodzaje wysiłku fizycznego, te dawno zapomniane i nowo powstałe. I tak na przykład coraz bardziej popularną zabawą sportową stają się nartorolki.
To alternatywa dla nart biegowych na czas, kiedy nie ma śniegu. Potrzebny do tej aktywności sprzęt to nartorolki zbudowane z szyny i kółek, zamontowane do nich wiązania, buty biegowe oraz kijki. Niezbędne dla bezpieczeństwa są oczywiście ochraniacze i kask.

nartorolki

Sprzęt

Tym, co wyróżnia tę dyscyplinę na tle innych jest sprzęt, a dokładniej jego budowa. Specjalna konstrukcja nartorolek i rodzaj wiązań wymagają użycia butów do narciarstwa biegowego, choć specjaliści zalecają nie korzystać z tej samej pary butów do biegania na nartach i nartorolkach.
Nartorolki ze względu na przeznaczenie dzielimy na zjazdowe i biegowe. Tych drugich mamy dwa rodzaje: do jazdy po asfalcie i do jazdy po nierównym podłożu.
Są i nartorolki zjazdowe naśladujące narciarstwo zjazdowe. Z kolei biegowe, przeznaczone na twarde nawierzchnie, służą do treningu narciarstwa biegowego przez okres, gdy nie ma śniegu – z nich właśnie korzysta m.in. Justyna Kowalczyk. Ze względu na style biegu nartorolki dzielimy na classic (do kroku klasycznego) i skate (do kroku łyżwiarskiego). Niektóre firmy produkują także nartorolki typu „combi”, które łączą w sobie możliwość biegania obydwoma stylami.
Innym rodzajem nartorolek są rolki terenowe, dobre na nierówne powierzchnie, np. drogi szutrowe. Różnią się od tych przeznaczonych na asfalt rodzajem i kształtem kółek oraz konstrukcją szyny. Montowanie wiązań we wszelkich typach rolek najlepiej powierzyć fachowcom w sklepie lub serwisie albo zamówić nartorolki już z wiązaniami.
Niezbędnym elementem wyposażenia nartorolkarza są kije. Można używać tych samych, co przy uprawianiu narciarstwa biegowego, ale należy zmienić ich końcówki na tzw. groty widiowe. Jeżdżąc na nartorolkach, należy mieć zawsze na głowie kask, a początkujący i dzieci powinni używać także ochraniaczy na łokcie i kolana.
Najbardziej znanymi firmami produkującymi ten sprzęt są Marwe i Swenor, ale oczywiście jak w każdej dziedzinie sportu możemy kupić sprzęt lepszy i droższy lub tańszy i nieco słabszej jakości. Droższe są modele z szyną kompozytową, które ze względu na elastyczność i tłumienie wibracji lepiej oddają wrażenie biegu na nartach, a przy tym nie obciążają stawów. Musimy jednak nastawić się na wydatek powyżej 1200 zł.

Skike – łyżworolki nazywane nartorolkami

Błędnie przyjęło się w Polsce nazywanie rolek Skike także nartorolkami, tymczasem w typowych nartorolkach występuje rodzaj wiązania dający możliwość odrywania pięty podczas odbicia, podobnie jak ma to miejsce w biegówkach. Natomiast w rolkach Skike but jest przytwierdzony na stałe, czyli tak samo jak w łyżworolkach. W rolkach Skike koła są pompowane, dość duże i pokryte grubą gumą, co umożliwia jazdę po nierównym terenie. Oczywiście mamy zamontowane hamulce, co zwiększa bezpieczeństwo, a same rolki są dużo dłuższe niż typowe łyżworolki co sprawia, że łatwiej na nich zachować równowagę. Przekłada się to jednak na sporą wagę sprzętu. Do jazdy w rolkach Skike używamy własnego, sportowego obuwia. Do pomocy w jeździe dodatkowo mamy jeszcze kijki. Te cechy powodują, że jest to idealny sport do realizacji na leśnych traktach czy polnych drogach (ale bez głębokiego piachu czy wysokiej trawy) i nadaje się z powodzeniem już dla 8- czy 9-latka oraz jego rodziców.
Od jesieni 2011 roku jest dostępny model rolek Skike z ruchomą piętą czyli umożliwiający pełne oddanie ruchu, jaki wykonujemy podczas jazdy lub biegania na nartach. Nie jest on jednak zbyt popularny i w początkowym okresie produkcji posiadał jeszcze pewne niedogodności, które zostały skorygowane przez producenta. My polecamy wersję rolek Skike bez możliwości odrywania pięty jako łatwiejszą do opanowania przez dzieci, a tym którzy chcą trenować narciarstwo biegowe latem – typowe nartorolki, dostępne także w rozmiarach dla młodszych użytkowników.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zaletą uprawiania nartorolkarstwa jest możliwość zażywania sporych dawek ruchu nawet pośród betonowych osiedli i asfaltowych nawierzchni. Oczywiście zawsze lepiej jeździć poza miastem czy po parku, ale gdy już absolutnie nie mamy czasu na wypad na łono natury, lepiej poruszać się po osiedlowych uliczkach niż w ogóle. Dzięki jeździe na nartorolkach ćwiczymy wszystkie główne grupy mięśni, korzystnie oddziałujemy także na układ krążenia i równowagi. Kolejną zaletą tego sportu jest jego uniwersalność. To sport dla ludzi w każdym wieku, różnej kondycji i niekoniecznie idealnym stanie zdrowia. Każdy może spróbować, choć poruszanie się na nartorolkach wymaga pewnej sprawności. Idealna alternatywa dla komputera i telewizora.
Zanim spróbujemy pierwszy raz jazdy na nartorolkach, warto poszukać w Internecie serwisów poświęconych tej dziedzinie sportu i technice jazdy. Na początek dobrze jest też wybrać teren o płaskim ukształtowaniu, bez niebezpiecznych zjazdów. To ważne zanim opanujemy techniki hamowania, znane z łyżworolek.

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej (www.kogis.pl) –, organizator obozów dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku. W artykule skorzystano z porad Jakuba Bernady, instruktora narciarstwa biegowego i nartorolek w pensjonacie „Przystanek Lasówka” (www.przystanek-lasowka.pl).

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: