Nie taka mroźna zima – konkurs książkowy

ZIMAW ramach wspomnień o zimie przedstawiamy najnowszą część serii wierszy na cztery pory roku. „Nie taka mroźna zima” to album wierszy  autorstwa Margarett Borroughdame – to „migawki” o zimie pisane słowem, rysunkiem i zdjęciami. Autorka zamyka w 15 wierszach wszystko to, co w zimie najradośniejsze i najzabawniejsze. To książka nie tylko na zimowe wieczory! Uwaga: konkurs! Mamy dla Was egzemplarze książki do wygrania!

Ci, którzy nie lubią zimy, powinni sięgnąć po ten album – a na pewno zmienią zdanie! Wiersze w sposób prosty i zabawny przedstawiają dzieciom uroki mroźnej pory roku. Autorka zachęca, by cieszyć się małymi rzeczami, być może niedostrzegalnymi na co dzień: pięknem śniegowych płatków, kubkiem gorącej herbaty, spacerem w mroźny dzień. Zima jest ciekawa, zima jest aktywna! Widać to wyraźnie na kartach książki, gdzie rysunkom towarzyszą rodzinne fotografie.

Książka przekonuje, że Mikołaj jest naprawdę, i że gwiazdkowe prezenty są również dla tych którzy byli troszkę niegrzeczni. Zachęca dzieci do aktywności: do  szukania ścieżek ze ślizgawkami, jazdy na sankach, na łyżwach, na nartach, do porównywania płatków śniegu,  i do łapania ich w biegu, spacerowania po skrzypiących iskierkach brokatu, „turlajek” w białym puchu, rzeźbienia aniołów w wielkich zaspach śniegu, spędzania rodzinnych wieczorów przy kominku i konfiturach z malin oraz do tworzenia własnych zimowych albumów. Na ostatnich stronach „Nie takiej mroźnej zimy” jest miejsce na własną twórczość małych czytelników – dzięki napisaniu własnego wiersza o zimie i wklejeniu własnego zdjęcia dzieci będą czuły, że album należy do nich i jest wspaniałym wspomnieniem zimowych chwil.

Uwaga: konkurs! Mamy dla Was egzemplarze książek do wygrania! Otrzymają je osoby, które jako pierwsze wyślą s e-mail o treści „Nie taka mroźna zima” na adres informator@rozwinskrzydla.info. Listę nagrodzonych opublikujemy na naszej stronie.

Książki otrzymują:

Magdalena Chudyk

Halina Małyszko

Katarzyna Stefaniak

Barbara Szumska

Marta Koncka

Agnieszka Frączyk

Jagoda Kwiatkowska

Anna Stec

Skontaktujemy się mailowo w sprawie odbioru nagrody. Gratulujemy!

O serii

Seria albumów wierszy dla dzieci na 4 pory roku autorstwa Margarett Borroughdame to 60 wierszy, po 15 na każdą porę roku.

Seria obejmuje tytuły:

 „Rozkoszne lato” – album wierszy letnich dla dzieci (wydanie I, 2015)

Nie taka mroźna zima” – album wierszy zimowych dla dzieci (wydanie I, 2016)

Wiosna radosna” – album wierszy wiosennych dla dzieci (premiera: maj 2016)

Jesień plecień” – album wierszy jesiennych dla dzieci (premiera: wrzesień 2016)

Albumy wierszy dla dzieci mają oryginalną formę: to połączenie słowa, rysunku i fotografii. Angażują dziecko na wielu płaszczyznach, pobudzają wyobraźnię, stymulują. Wiersze Margarett Borroughdame to podróż przez każdą porę roku, migawki tematów charakterystycznych dla danej pory roku ujęte z perspektywy dziecka. Mówią o sprawach dziecka, odnoszą się do jego świata. Są lekkie, ciepłe, radosne, traktują o małych wielkich rzeczach. Rysunek na okładkę każdego albumu wykonały dzieci, a ilustracje wierszy przypominają te narysowane ręką dziecka. Na końcu każdego albumu znajduje się miejsce na własny wiersz i zdjęcie małego czytelnika – to prowokacja do własnej twórczości.

ZIMADzieci uwielbiają plastyczne i słowne kolaże. Połączenie technik wypowiedzi artystycznej: słownej oraz technik ilustratorskich to znak dla dziecka do rozwijania własnej wyobraźni i twórczości. Wiersze Margarett Borroughdame mają „drugie dno”, co prowokuje rodzica do rozmowy z dzieckiem o „tym i o owym”: o małych wielkich rzeczach, o świecie, o prawach natury, sprawach codziennych, o wartościach. To wiersze, do których dzieci będą wielokrotnie wracać i chętnie uczyć się ich na pamięć!

Margarett Borroughdame
Nie taka mroźna zima
wydawnictwo MBBooks
Wiek czytelnika: 4-10 lat

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: