Zuźka D. Zołzik jedzie na wieś
Barbara Park
il. Denise Brunkus
Jedna z kilkunastu bardzo zabawnie napisanych historii o 6 – letniej niesfornej Zuźce.
Tym razem klasa Zuzi jedzie na wieś , zobaczyć gospodarstwo agroturystyczne. Wszyscy bardzo cieszą się z wycieczki. Wszyscy…oprócz Zuźki. Ona sądzi, że na wsi czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw, takich jak – szturm rozjuszonych kucyków albo kogutów, które……… A może lepiej nie straszyć? Zuzia zmierzy się ze swoimi lękami, mimo wielu oporów i pomysłów na to jak NIE znaleźć się w gospodarstwie. Jak skończy się ta historia dowiecie się, czytając wśród wybuchów śmiechu waszych dzieci. To zadziwiające jak wiele jest książek o niesfornych dziewczynkach! 🙂
Co słychać i siedmiu krasnoludków?
Hubert Schirneck
il. Joanna Zagner – Kołat
„Ta książka może stać się prawdziwa sensacją! Po raz pierwszy bowiem zostanie opowiedziane, jak powodziło się Siedmiu Krasnoludkom, po tym jak nierozważnie oddały Królewnę Śnieżkę księciu”. To pierwsze zdanie z tej zabawnej książki. Bynajmniej, nie jest to książka dla przedszkolaków. Przedszkolaki pozostawmy w mniemaniu, że Królewna Śnieżka odjechała z księciem na białym rumaku, i żyli potem dłuugo i szczęśliwie. Rzeczywistość jednak nie była taka kolorowa… Krasnoludki bardzo szybko odczuły brak Śnieżki. Musiały zmierzyć się z górą brudnych naczyń i prania. Tak, tak…Krasnoludki oprócz uwielbiania Śnieżki, trochę ja wykorzystywały. Po jej odejściu musiały sobie jakoś radzić. Krasnoludki to jednak sprytne, małe istoty i poradzą sobie nie tylko z porządkami ale też z prześladującą je czarownicą. W książce niemieckiego autora ich zabawne przygody z ilustracjami polskiej graficzki. Polecane dla dzieci od 8 roku życia.
Z przygód Krasnala Hałabały
Lucyna Krzemieniecka
il. Marcin Bruchnalski
Książka która już od 1936 roku bawi polskie dzieci. Lektura szkolna wielu rodziców. Przygody leśnego Krasnala Hałabały, pisane rymowaną prozą, być może „trącą myszką” ale mogą spodobać się najmłodszym. Krasnal Hałabała mieszka w lesie, w dziupli po wiewiórce, przyjaźni się z leśnymi zwierzętami. Dzięki tej opowieści dzieci poznają nazwy pór roku, wiele zwierząt i roślin. A rodzicom powrócą wspomnienia z lat dzieciństwa.
Braciszek i Karlsson z Dachu
A. Lindgren
il. Ilon Wikland
Mały Svante ma siedem lat i dwóch starszych braci. Nikt jednak nie zwraca się do niego po imieniu. Cała rodzina mówi do niego po prostu „Braciszek”. Karlsson to mały, grubiutki człowieczek, który mieszka na dachu domu Svantego. Jego ulubione zajęcie to płatanie figli innym ludziom. A żeby jeszcze było ciekawiej Karlsson potrafi latać! Kiedy chce się spotkać z Braciszkiem, po prostu wlatuje przez okno do jego pokoju. „Grunt to spokój” – to ulubione powiedzonko Karlssona. Ale trudno zachować spokój, przyjaźniąc się z takim dziwnym jegomościem, który np. wysadza w powietrze ulubioną zabawkę, czy wypija wodę z akwarium a do tego często się obraża i kłamie jak z nut.
Jednak lektura to zabawna i spodoba się na pewno naszym dzieciom. Astrid Lindgren jest przecież Mistrzynią Zabawnych Opowieści.