Rodzinne planszowanie

Pogoda nie zawsze sprzyja zabawie na dworze, warto zatem mieć w zanadrzu jakieś pomysły na zagospodarowanie czasu dzieciom. Zabawki i rysowanie szybko się nudzą, telewizja i komputer w nadmiarze szkodzą. Za to gry planszowe mają same plusy! Wspólne granie to świetna zabawa, okazja do rodzinnej bliskości, a często i wartości edukacyjne! Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z planszówkami – przeczytajcie nasze wskazówki!

 

Od kiedy grać?

W gry planszowe można grać już od 3. roku życia – gry przeznaczone dla tak małych dzieci są bardzo proste, ale i tak mały gracz wymagać będzie pomocy osoby dorosłej. W tej kategorii wiekowej dominują najczęściej gry typu memo, polegające na zapamiętywaniu położenia pasujących do siebie obrazków. Inne gry dla najmłodszych rozwijają ich sprawność manualną bądź uczą rozpoznawania kolorów czy kształtów. Wszystkie gry dla małych dzieci umożliwiają im ćwiczenie koncentracji i uwagi, co jest szczególnie ważne na tym etapie rozwoju.

Gry planszowe, w które gra się z użyciem kostki i pionków można wprowadzać ok. 4. roku życia, czyli wtedy, gdy dziecko zaczyna świadomie odliczać do sześciu.  Początkowo maluch będzie pojedynczo przeliczał oczka na kostce, z biegiem czasu jednak zacznie rozpoznawać ilość po ich układzie. Rozwinie się u niego pojęcie więcej-mniej (będzie np. wiedział, że 1-2 to mało, zaś 6 – dużo) i prędko się zorientuje, jaki wynik pozwoli mu na osiągniecie większych korzyści w grze, np. na szybsze pokonanie trasy.

Pierwsze gry

Na początek polecane są gry o prostych regułach, np. takie, gdzie maluch musi przejść jak najszybciej od pola startu do mety. Gdy zrozumie tę zasadę, można wprowadzić proste urozmaicenia np. pola bonusowe lub karne – wtedy gra nie jest nużąca, zwłaszcza dla dorosłego. Świetnym rozwiązaniem dla początkujących jest wspólne wykonanie prostej gry na tekturowej podkładce z użyciem kredek lub wycinanek. Wystarczy wyrysować trasę poruszania się (ze startem i metą) oraz oznaczyć pola, na których trzeba będzie poddać się jakimś prostym zasadom, np. poczekać kolejkę lub rzucić dodatkowo kostką. Dobrze jest stworzyć planszę uniwersalną, do której moglibyśmy w przyszłości stosować różne instrukcje i warianty wymyślonych, domowych gier, ale oczywiście inwencja powinna należeć głównie do dzieci – jeśli uprą się, że gra ma być różowa i z księżniczkami – pozwólmy im na to. Radość z wykonywania gry z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na chęć grania w nią.

Jak kupować?

Na polskim rynku gier planszowych rodzice znajdą duży wybór gier edukacyjnych, których celem jest wspomaganie nauki czytania, pisania liczenia. Będą wśród nich m.in. gry logopedyczne, korygujące wady wymowy. Znajdziemy też sporo gier typowo rozrywkowych – głównie przygodowych (o piratach, smokach, tajemniczych miastach i wyprawach i wiele, wiele innych). Wśród nich wyróżnić można gry oparte na rywalizacji między graczami (gdzie trzeba zdobyć więcej punktów lub szybciej wykonać zadanie) oraz gry korporacyjne, w których gracze mają do osiągnięcia jakiś wspólny cel. Te ostatnie szczególnie nadają się dla tych dzieci, które nie są jeszcze gotowe na przegraną. Oczywiście nie można pominąć tradycyjnych gier logicznych, takich jak warcaby, szachy, halma, gry w kości. Zarówno gry przygodowe, jak i logiczne mają ogromne walory edukacyjne, wpływają na logiczne i strategiczne myślenie oraz koncentrację uwagi.

Wybierając grę planszową dla dzieci, czytajmy dokładnie informacje zawarte na opakowaniu. Nie sugerujmy się jedynie literackim opisem gry, który – w połączeniu z barwnymi ilustracajmi – jest wabikiem, reklamą dla klienta. Ważne informacje, których powinniśmy szukać to: wiek i liczba graczy, przybliżony czas rozgrywki, zawartość opakowania. Pozwoli nam to uniknąć rozczarowań.  Z pomocą w wyborze przyjdzie nam również internet, gdzie znajdziemy sporo portali poświęconych planszówkom z dokładnymi recenzjami czy opisami. Zapraszamy szczególnie do przejrzenia naszych propozycji gier dla dzieci w różnym wieku, w które można grać z całą rodziną. A rodziców i młodzież zapraszamy na stronę www.boardtobewild.pl oraz fanpage Board to Be Wild, poświęcone wspaniałemu hobby, jakim jest granie w gry planszowe.