Dieta w prawidłowym rozwoju dziecka

Prawidłowa dieta w rozwoju dziecka

Zdrowe odżywianie jest jednym z podstawowych czynników wpływających na prawidłowy rozwój dziecka. Jak jednak powszechnie wiadomo – maluchy niezbyt chętnie widzą na swoim talerzu szpinak, gryczaną kaszę czy filety z łososia. O tym, jak zachęcić dzieci do zdrowej żywności i na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, pyta zespół Socatots.

 

Socatots: Niedobór jakich elementów doprowadza do nieprawidłowego rozwoju dzieci?

Ewa Fenc-Czajka: Przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę na niedobór u dzieci kwasów omega 3. Bez tych kwasów nie możemy mówić o prawidłowym rozwoju mózgu czy oczu. Te kwasy są niezbędne do budowy błon komórkowych czy każdej innej komórki organizmu. Przez niedobór mamy suchą skórę, problemy z koncetracją. Źle pracuje mózg, przez co cierpi m.in. nasza pamięć. Kolejną kwestią jest to, że od tego zależy dobra praca układu immulogicznego, a tym samym nasza odporność na wszelkie infekcje oraz prawidłowa praca serca. Oprócz tego brak kwasów omega 3, jest główną przyczyną zespołu nadpobudliwości nerwowej u dzieci. Często mówi się, że dzieci są niesforne, zbyt żywe, a im po prostu brakuje kwasów omega 3.

Te kwasy znajdują się w rybach i olejach lnianych, jednakże największą zawartość posiada olej lniany budwigowy, który zawiera 97% tych tłuszczy. Można dodać go do sałatek czy nawet deserów.

 

Socatots: Który moment w życiu dziecka jest najistotniejszy, a zarazem decydujący dla jego rozwoju? I jaki wpływ ma nadwaga, na psychikę dziecka w jego późniejszym życiu?

Ewa Fenc-Czajka: Ilość komórek tłuszczowych wytwarza się już we wczesnym dzieciństwie, dlatego dzieci cierpiące na nadwagę mają również skłonność do otyłości w życiu późniejszym. Znaczna liczba komórek tłuszczowych pozostaje. Zmienia się tylko ich wielkość, w wyniku gromadzenia tej tkanki lub jej utraty w trakcie odchudzania.

Aneta Gbyl: Już nawet w trakcie karmienia piersią, dziecko wyrabia w sobie nawyki smakowe. Produkty jedzone przez matkę, przechodzą przecież do mleka. Nadwaga ma ogromny wpływ na życie osobiste dziecka. Jest też przyczyną wytykania palcami, co może doprowadzić dorosłego człowieka do zaburzeń psychicznych. Dlatego też już od wczesnych lat należy zadbać o prawidłowy ciężar ciała.

 

Socatots: Jak już ustaliłyśmy, kwasy omega 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zatem jakich witamin potrzebuje rozwijające się ciało dziecka i gdzie ich możemy szukać?

Ewa Fenc-Czajka: W warzywach znajduje się błonnik. Jak wiemy, błonnik reguluje prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Małe dzieci też cierpią na wzdęcia brzucha, czy zaparcia. Oprócz tego warzywa są bogactwem witamin, makro i mikroelementów. Witamina B jest konieczna do prawidłowej pracy centralnego układu nerwowego. Nasze nerwy żywią się tymi witaminami.

Dużo błonnika i witaminy B zawiera kasza. Kasza oprócz wymienionych przed chwilą właściwości, jest również źródłem białka roślinnego. Osobiście polecam rodzicom kaszę jaglaną, gdyż swoim kształtem przypomina białe perełki, które dzieci chętnie skonsumują.

Orzechy laskowe w ograniczonych ilościach są dozwolone, gdyż mają dużo cynku.

 

Socatots: W takim razie jak zachęcić dziecko do spożywania tego typu produktów?

Ewa Fenc-Czajka: Rodzice odgrywają najważniejszą rolę, gdyż to oni uczą swoje pociechy od najmłodszych lat, smaku potraw czy sportu. Od małego, trzeba nauczyć radości, którą dziecko może czerpać z aktywności ruchowej. Podobnie jest z jedzeniem. Rodzice powinni uczyć swoje dziecko jeść warzywa, które zawierają dużo błonnika. To rodzic wyznacza kierunek w którym dziecko podąża i co je. Dlatego też w przypadku takich warzyw jak szpinak, który jest bogactwem żelaza można po kryjomu przemycać razem z startymi kartoflami. To wymaga zaangażowania i pomysłu rodziców. Jako słodycze można podawać dzieciom suszone owoce.

 

Rozmawiała Paulina Kaczmarska z Socatots Polska

 

dr n. med. Ewa Fenc-Czajka – założyciel Centrum Leczenia Otyłości

Specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii 

http://www.otc.szczecin.pl/ 

mgr Aneta Gbyl

Dietetyk, specjalista żywienia

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: