Prądotwórcze rowery – akcja Polskiej Zielonej Sieci

prądW dniach 26-27 lipca w Szczecinie odbędzie się ostatnia akcja Polskiej Zielonej Sieci z cyklu Energia w przestrzeni miejskiej”. Na Jasnych Błoniach do dyspozycji mieszkańców zostaną udostępnione prądotwórcze rowery, na których każdy będzie mógł spróbować swoich sił, jeżdżąc i produkując energię elektryczną. W programie znajdą się również konkursy i prezentacje!

 

Od kwietnia do 20. lipca Polska Zielona Sieć (PZS) odwiedziła 9 miast i w każdym z nich przeprowadziła dwudniowy event edukacyjny. Szczecińskie Jasne Błonia będą ostatnią lokalizacją prądotwórczej zabawy organizowanej w ramach akcji „Energia w przestrzeni miejskiej”. Już w najbliższy weekend każdy, kto odwiedzi stoisko PZS na Jasnych Błoniach będzie miał okazję sprawdzić jak to jest przemienić się na chwilę w żywą elektrownię.

Atrakcje na prądotwórczym stoisku (Jasne Błonia – okolice fontanny):
• prezentacja rowerów prądotwórczych (możliwość naładowania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych np. odtwarzaczy mp3 etc.);
• konkurs „Szybki prosument” polegający na wytworzeniu jak największej ilości energii w określonym czasie,
• konkurs „zaplątani w inteligentną sieć” – energetyczne zagadki
• dystrybucja folderów informacyjnych;
• prezentacja filmów nagrodzonych w konkursie Neowideo;
• prezentacja mapy myśli Alfabet ISE
• prezentacja infografiki
• foto ankieta – opowiedz nam o swoich energetycznych pomysłach;

Ile energii elektrycznej jesteśmy w stanie wyprodukować przy pomocy własnych mięśni? Tego dowie się każdy uczestnik konkursu „szybki prosument”, podczas którego specjalny program komputerowy będzie zliczał wytwarzaną przez uczestnika konkursu energię. Do tej pory rekordzistą był pan Michał, mieszkaniec Torunia, który w 30 sekund wyprodukował 1,60 Wh energii jednak w ubiegłą sobotę rekord został pobity w Stargardzie Szczecińskim przez Pana Kamila, któremu w pół minuty udało się wytworzyć 1,80 Wh.

– Poprzez organizowaną akcję chcielibyśmy zachęcić mieszkańców Szczecina do zastanowienia się nad tematem energii, tym jak jej użytkujemy i skąd się bierze. W jaki sposób nasze zachowania, jako konsumentów energii, mają wpływ na otoczenie, nasze zdrowie, bezpieczeństwo i portfele – mówi Milena Antonowicz koordynatorka kampanii PZS – Polacy naprawdę mogą decydować o energii i chcemy, żeby robili to świadomie. A przede wszystkim chcemy, by wiedzieli, że mogą również sami ją wytwarzać, czyli stać się prosumentami – dodaje.

Zabawa na prądotwórczych rowerach, podczas której uczestnicy na chwilę staną się prosumentami, jest częścią ogólnopolskiej kampanii Polskiej Zielonej Sieci: “Nowocześnie, energooszczędnie, odpowiedzialnie – inteligentne sieci energetyczne” i ma być zalążkiem dyskusji na tematy energetyczne.

– O tym, że nawet z pozoru niewielkie zmiany mają ogromne znaczenie w skali globalnej przekonujemy się każdego dnia. Ta zasada ma również, a może nawet przede wszystkim zastosowanie na rynku energii – kontynuuje Antonowicz – Dzięki regulacjom Unii Europejskiej, wycofując z użytku tradycyjne żarówki do 2020 roku, Europa zaoszczędzi ilość energii odpowiadającą jej rocznemu zużyciu w 11 mln gospodarstw domowych! Kolejnym krokiem do redukcji stale rosnącego zapotrzebowania na energię są regulacje dotyczące mocy odkurzaczy czy ekspresów do kawy. A gdyby tak oprócz zmniejszania mocy urządzeń obywatele Unii nie tylko ograniczali ilość konsumowanej energii, ale również zaczęli  ją wytwarzać w skali mikro? Postawa prosumencka (PROSUMENT = PROducent + konSUMENT) jest popularna na zachodzie Europy. Niemcy, Duńczycy czy Holendrzy codziennie zużywają energię, którą sami wytwarzają na własnych dachach za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych czy niewielkich wiatraków. W Polsce również możemy wytwarzać energię na potrzeby własne i na sprzedaż.

 

Stoisko czynne będzie na Jasnych Błoniach (okolice fontanny) w dniach 26 i 27 lipca w godz. od 12:00 do 17:00.

 

Więcej informacji na temat akcji: http://dlaklimatu.pl/energia-w-przestrzeni-miejskiej/

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: