Rozpoczął się nowy rok szkolny 2012/2013

3 września zaczął się nowy rok szkolny! Naukę w Szczecinie rozpoczęło blisko 41 tys. uczniów. Po raz pierwszy szkolny dzwonek usłyszało 3200 uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, w tym 903 sześciolatków. Do „zerówki” poszło w tym roku 2959 dzieci, w tym 1232 pięciolatków. Poniżej przedstawiamy informacje na temat projektów edukacyjnych w Gminie Miasto Szczecin.


Nowe projekty w roku szkolnym 2012/2013:

Portal edukacyjny województwa zachodniopomorskiego – Szczecin

Po zakończonej  reorganizacji sieci szkół związanej z likwidacją niektórych szkół Gmina Miasto Szczecin konsekwentnie inwestuje w oświatę. Pieniądze płyną nie tylko na bazę szkoleniową, ale także na narzędzia elektronicznej edukacji. W tym celu Miasto Szczecin przygotowało projekt pn. „Portal edukacyjny województwa zachodniopomorskiego – Szczecin”. Do jego realizacji przystąpiono w październiku 2010 r. Zakończenie projektu zaplanowane jest na drugą połowę 2012 r. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie działań związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego.
Portal edukacyjny pod względem funkcjonalnym podzielono na moduły stanowiące jego podstawowy element konstrukcyjny. Najistotniejsze moduły to: edukacyjny, społecznościowy i zarządzanie oświatą. Główną zawartość modułu edukacyjnego stanowią materiały edukacyjne. To duża baza multimedialnych treści edukacyjnych ukierunkowanych na naukę oraz wspomagających proces nauczania na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Moduł społecznościowy z kolei prezentuje różnego rodzaju aktualności (artykuły, wywiady, przeglądy, recenzje, itp.) w formie informacji tekstowych.
W przedmiotowym module godną zarekomendowania funkcją są DOBRE PRAKTYKI, w ramach których dokumentowane i promowane są warte polecenia działania edukacyjne. Szczeciński portal edukacyjny wprowadzi także nowe elektronicznie aplikacje umożliwiające dyrektorom szkół oraz Gminie Miasto Szczecin sprawniejsze niż dotychczas zarządzanie szczecińską oświatą.
www//pe.szczecin.pl/

Program „Szczecin Przyjazny Rodzinie”

W dniu 16 lipca 2012r. Rada Miasta Szczecin podjęła Uchwałę Nr XXI/588/12 w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Szczecin programu „SZCZECIN PRZYJAZNY RODZINIE” oraz o zmianie innych uchwał.
Adresatami Programu są rodziny, zamieszkałe na terenie Gminy Miasto Szczecin, mające na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci.
Głównym celem Programu jest niwelowanie różnic pomiędzy obywatelami zamieszkującymi na terenie Szczecina, którzy z różnych względów nie mogą korzystać z podstawowych dóbr dostępnych na terenie miejsca ich zamieszkania oraz stwarzanie im warunków do korzystania z różnych form preferencji, ulg i udogodnień, np. poprzez możliwość skorzystania ze zniżek w opłatach w przypadku korzystania z basenów.
W sferze działań oświatowych podjęto decyzję o udzieleniu wsparcia poprzez możliwość bezpłatnego udostępniania podręczników szkolnych (bez ćwiczeń) z zasobów bibliotecznych szkoły dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Pomoc skierowana jest do uczniów z tych rodzin, które uczęszczają do publicznej szkoły podstawowej, prowadzonej przez Gminę Miasto Szczecin i nie korzystają z rządowych programów wyrównywania szans edukacyjnych bądź innych ( „Wyprawka szkolna”, dofinansowanie z MOPR).
W celu skorzystania z takiej formy wsparcia rodzic lub opiekun prawny w roku szkolnym 2012/2013 składa wniosek w  szkole podstawowej, do której uczęszcza dziecko. Aktualne informacje na temat programu dostępne na stronie www.przyjaznyrodzinie.szczecin.pl

Rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych „Cyfrowa szkoła”

Będzie on realizowany w okresie od dnia 4 kwietnia 2012 r. do dnia 31 sierpnia 2013 r. Program ten jest programem pilotażowym dla wieloletniego programu rządowego w sprawie rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych TIK w edukacji, którego realizację planuje się od 2014 r. Opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz, że rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w szkole, poprzez działania odpowiednio przygotowanych nauczycieli, świadomych korzyści edukacyjnych z wykorzystania TIK.
W ramach powyższego programu zostaną podjęte działania mające na celu: doposażenie szkół podstawowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych TIK, zapewnienie uczniom szkół podstawowych dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w szczególności mobilnego sprzętu komputerowego, do korzystania na zajęciach lekcyjnych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
Program pilotażowy będzie realizowany w Szkole Podstawowej Nr 7. Adresatami programu będą przede wszystkim uczniowie klas IV – VI. Z zakupionych w ramach programu pomocy dydaktycznych i innego sprzętu niezbędnego do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK powinni korzystać również uczniowie klas I – III i nauczyciele uczący w tych klasach.

Programy projakościowe

Celem ogólnym działań projakościowych zgodnie z Polityką Edukacyjną Miasta Szczecina zawartą w „Strategii Rozwoju Miasta Szczecina” jest wspieranie zdolności i talentów uczniów oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, czyli stwarzanie im warunków indywidualnego rozwoju poprzez:
– zorganizowanie w szkole działań wspomagających poprzez tworzenie systemu zajęć pozalekcyjnych w celu rozwijania szczególnych uzdolnień uczniów;
– zapewnianie systematycznych i odpowiednich środków finansowych przeznaczonych na pomoc merytoryczną uczniom, m.in. działalność kół zainteresowań, realizację indywidualnego toku i programu nauki;
– wspomaganie uczniów mających problemy z opanowaniem materiału poprzez organizację dodatkowych zajęć mających na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży;
– zorganizowanie w przedszkolu działań wspomagających rozwój intelektualny, emocjonalny, psychospołeczny dzieci.
Realizowane są następujące programy:
– Miejski Program Pracy z Uczniem Zdolnym
– Międzyszkolne Koła Przedmiotowe
– Indywidualny Tok Nauki
– Indywidualny Program Nauki
– Szkolne Koła Pracy z Uczniem Zdolnym
– Edukacja Informatyczna
– Klub Gimnazjalisty
– Miejski Program Wspierania Nauki Języków Obcych
– Program Wspierania Edukacji Uczniów z Trudnościami w Procesie Uczenia się
– Programy Naprawcze /zalecenie Kuratora Oświaty/
– Szkolne Koła Pracy z Uczniem z Trudnościami
– Program Wspierania Edukacji Zawodowej /realizacja w formie szkoleń/
– Miejski program pracy z wychowankiem przedszkola – Ogrody Wyobraźni
– Ogród szans – kompensacja i wyrównywanie braków
– Ogród talentów – edukacja artystyczna
– Ogród mądrej sowy – edukacja umysłowa
– Zielone ogrody – edukacja przyrodnicza i ekologiczna
– Ogród zdrowia – edukacja zdrowotna, ruchowa i bezpieczeństwo
– Ogród odkrywcy – działania badawcze
– Ogród edukacji dla Szczecina

Kształcenie artystyczne

Kształcenie artystyczne odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży, kształtuje charakter, zdolności poznawcze, a także wyzwala potencjał twórczy i kreatywny. Kształcenie artystyczne pobudza do działania twórczego, dlatego taki profil kształcenia został wyraźnie podkreślony w polityce edukacyjnej Miasta Szczecina.
Nurt kształcenia artystycznego rozwija się prężnie m.in. dzięki funkcjonowaniu już czwarty rok w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia oddziałów wychowania przedszkolnego prowadzących wczesne kształcenie muzyczne (2 oddziały). Ich zadaniem jest przygotowywanie przedszkolaków do podjęcia nauki w szkole muzycznej I stopnia i zapoznanie dzieci 5 i 6-letnich z nauką gry na takich instrumentach jak fortepian, skrzypce, gitara, perkusja, flet, klarnet, saksofon, akordeon, altówka i wiolonczela.
W celu rozwijania umiejętności artystycznych oraz wdrażania uczniów do aktywności twórczej nadal kontynuujemy w szkołach podstawowych program klas realizujących – w ramach innowacji pedagogicznej – podstawę programową kształcenia ogólnego i wczesne kształcenie artystyczne. W roku szkolnym 2012/2013 klasy o takim „profilu” kształcenia będą prowadzone już w 10 szkołach podstawowych: SP Nr 10, 14, 16, 35, 37, 44, 55, 61, 65, 74.

Kształcenie językowe

Priorytetem Miasta Szczecin w obszarze edukacji jest zwiększenie dostępności do edukacji wysokiej jakości. Jednym z elementów realizacji tego celu jest otwarcie systemu edukacji na świat. Ma się to odbywać poprzez stworzenie możliwości kształcenia w oddziałach dwujęzycznych w szkołach oraz wdrażanie międzynarodowej matury. Obecnie kształcenie językowe w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych zapewnia drożność systemu od przedszkola po maturę w następujących językach obcych: język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski.

Projekty kontynuowane w roku szkolnym 2012/2013:

Edukacja sportowa

Od 1 września 2012 r. rozpocznie się II edycja „Szczecińskiej Ligii z Klasą”, program adresowany do wszystkich poziomów kształcenia, którego celem jest popularyzacja i kształtowanie odpowiednich nawyków, zmierzających do systematycznego uprawiania różnorodnych form aktywności fizycznej, promowanie pozytywnych efektów zdrowego, sportowego stylu życia. Na obiektach wybudowanych w ramach programów „Moje boisko – Orlik 2012”, „Osiedlowe Centra Sportu i Rekreacji” i w Centrum Żeglarskim odbywać się będą cykliczne zawody, rozgrywki i imprezy współorganizowane przez nauczycieli, animatorów sportu a koordynowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Zadanie jest realizowane poza współzawodnictwem szkół prowadzonym przez Szkolne Związki Sportowe. W nowy rok szkolny wchodzimy z ponad dwustoma oddziałami sportowymi i oddziałami z rozszerzonym programem wychowania fizycznego. Tradycyjnymi dyscyplinami wiodącymi są pływanie, gimnastyka sportowa, piłka ręczna, piłka nożna, lekka atletyka, piłka siatkowa.

W roku szkolnym 2012/2013 kontynuowany będzie program Powszechnej Nauki Pływania adresowany do uczniów klas I – VI szkół podstawowych. Szczegółowe informacje o programie pojawią się 10 września.

Oświatowe inwestycje sportowe

PROGRAM MOJE BOISKO – ORLIK 2012

W roku szkolnym 2012/2013 dokończone zostaną budowy ogólnodostępnych boisk sportowych w kolejnych 2 szkołach, tj. Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Strzałowskiej oraz Szkole Podstawowej nr 71 przy ul. Bośniackiej. Obiekty będą pełnić funkcję integracyjną, zdrowotną i społeczną poprzez udostępnienie ich popołudniami i w wolne dni – organizowanie imprez sportowych.

BUDOWA I MODERNIZACJA OSIEDLOWYCH I DZIELNICOWYCH CENTRÓW SPORTU I REKREACJI

Program obejmuje budowę wielofunkcyjnych boisk sportowych. W ramach zadania rozpoczęte zostaną inwestycje przy Gimnazjum nr 10 przy ul. Siemiradzkiego oraz Zespołu Szkół nr 9 przy ul. Dąbrówki – I etap (budowa zespołów boisk wielofunkcyjnych).

PROGRAM BUDOWY I MODERNIZACJI SAL GIMNASTYCZNYCH

W ramach programu planowane jest, w zależności od wysokości środków w budżecie na 2013 r., rozpoczęcie budowy specjalistycznej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Sportowych przy ul. Małopolskiej. Realizowane będą również drobne remonty i modernizacje w pozostałych placówkach, ze względu na zaistniałe potrzeby.

ROZWÓJ INFRASTRUKTURY TURYSTYCZNEJ

Budowa Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej – kontynuacja rozpoczętej inwestycji.

Pozostałe inwestycje oświatowe

PROGRAM PRZYSTOSOWANIA OBIEKTÓW OŚWIATOWYCH  DLA POTRZEB DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W pierwszej połowie roku szkolnego zostanie wykonany podjazd dla niepełnosprawnych przy Zespole Szkół Nr 11 przy ul. Piasecznej 40 oraz platforma przy wejściu do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 9 przy ul. Małkowskiego 12.

W drugiej połowie roku szkolnego w programie tym zaplanowano prace inwestycyjno – remontowe w Szkole Podstawowej Nr 54 przy ul. Rayskiego 9 i w Szkole Podstawowej Nr 41 przy ul. Cyryla i Metodego 44.

PROGRAM POPRAWY STANU TECHNICZNEGO OBIEKTÓW OŚWIATOWYCH

Przy udziale środków przewidzianych na ten program realizowane są, m.in. remonty w szkołach, a także remonty związane z utworzeniem oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych: w Szkole Podstawowej Nr 51 przy ul. Jodłowej 21, w Szkole Podstawowej Nr 11 przy ul. Emilii Plater 20, w Szkole Podstawowej Nr 35 przy ul. Świętoborzyców 40, w Szkole Podstawowej Nr 37 przy ul. Lucjana Rydla 6, w Szkole Podstawowej Nr 45 przy ul. Benesza 75 oraz prace adaptacyjne  związane z połączeniem szkół: w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul Hożej 6, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 9 przy ul. Małkowskiego 12, w Szkole Podstawowej Nr 54 przy ul. Rayskiego 9.

PROGRAM BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

W ramach programu realizowane są głównie prace w zakresie zagospodarowania terenu wokół przedszkoli, tj. budowa lub modernizacja placów zabaw. W roku szkolnym 2012/2013 programem objęto 5 przedszkoli.

POPRAWA WARUNKÓW NAUKI W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej Nr 59 przy ul. Dąbskiej 105 o segment dydaktyczny i halę sportową.

Program Ekoszkoły

W kwietniu 2012 r. Gmina Miasto Szczecin podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który udzielił dofinansowania w formie dotacji w wysokości 272.665,29 zł na realizację zadania „EKOSZKOŁY – Program edukacyjny realizowany w 6 szkołach na terenie Miasta Szczecin”.

Projekt Ekoszkoły realizowany jest w sześciu szczecińskich szkołach: Gimnazjach nr 1, 7, 10 oraz w Szkołach Podstawowych nr 3 i 53, a także w Centrum Edukacji Ogrodniczej.
Rezultatem projektu będzie stworzenie niezbędnych warunków do nauki szeroko pojętej ekologii poprzez stworzenie ogrodów ekologicznych oraz „zielonych klas”, co niewątpliwie zaowocuje lepszymi wynikami nauczania, osiągnięciami dzieci i młodzieży w konkursach tematycznych i przedmiotowych. Efektem projektu będzie również rozbudzenie w uczniach zainteresowania troską o stan otaczającego środowiska,współodpowiedzialność za otoczenie i kształcenie umiejętności interpersonalnych i współpracy w grupie. Uczniowie biorący udział w projekcie pogłębią wiadomości przyrodnicze, stworzą nowe wartości i przekonania, co w konsekwencji wywoła zmianę stylu życia na model prośrodowiskowy.

Wyprawka szkolna

 W roku szkolnym 2012/2013 kontynuowany będzie Rządowy program pomocy uczniom w formie dofinansowania zakupu podręczników „Wyprawka szkolna”. Przewidywana liczba uczniów którzy otrzymają dofinansowanie to około 3012 osób.

Transgraniczna wymiana nauczycieli

Miasto kontynuuje realizację porozumienia zawartego dnia 10 października 2008 r. w Szczecinie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Gminą Miastem Szczecin, dotyczącego współpracy w zakresie wspierania nauczania języka polskiego w szkołach na terenie Brandenburgii:
– jeden nauczyciel zatrudniony w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6 będzie nauczał j. polskiego w Zespole Szkół „Talsand” w Schwedt w wymiarze 18 godzin tygodniowo.
Jednocześnie w ramach wymiany do 3 szczecińskich szkół (SP Nr 56, SP Nr 61, IX LO z ZSO Nr 6) oddelegowani będą nauczyciele zatrudnieni w macierzystych szkołach Brandenburgii, którzy:
– w szkołach podstawowych będą uczyć j. niemieckiego w wymiarze 12 godzin tygodniowo,
– w szkole ponadgimnazjalnej – IX LO – będą uczyć w oddziałach dwujęzycznych w języku niemieckim matematyki w wymiarze 10 godzin tygodniowo, chemii i geografii po 12 godzin tygodniowo.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: