Rozmowy z maluszkami

Bardzo często dużym problemem w relacji malutkiego dziecka (które jeszcze nie mówi) oraz rodzica jest komunikacja. Wydawać by się mogło, że niemożliwe jest „dogadanie się” z kilkumiesięcznym bobasem. A jednak jest to możliwe. Zainspirowani Programem Baby Signs® – Migusie® postanowiliśmy spróbować przy pomocy języka znaków porozumiewać się z naszą córeczką.

Logicznym był dla nas fakt, że motoryka mała (umiejętność pokazywania rączkami znaków) rozwija się szybciej niż aparat mowy, dlatego też widzieliśmy tutaj szansę na sukces. Dodatkowo wieloletnie badania naukowe pod patronatem amerykańskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, na których opiera się ten Program, wskazują szereg korzyści wynikających z jego stosowania m.in. przyspieszenie mówienia, zmniejszenie frustracji, wspomaganie rozwoju intelektualnego dziecka. Zaczęliśmy więc wprowadzać w naszym domu Migusie w trakcie naszych codziennych czynności i zajęć. alt Na początku pokazywaliśmy Migusie z grupy „jedzeniowej”: Jeść, Pić oraz Jeszcze/więcej, a także ulubione (bo w największej liczbie w pokoju) zwierzątka: Miś i Rybka.
Na odpowiedź, czyli na pierwszy znak pokazany przez Natalkę czekaliśmy niecały miesiąc, a tym znakiem była Rybka (ruchy ust przypominające ruchy pyszczka ryby). Nasza córeczka miała wówczas niespełna 9 miesięcy. Natalka miała niespełna roczek, gdy komunikowała się z nami za pomocą wielu Migusiów, dziś używa ich około 50. Pokazuje nam kiedy ją coś Boli lub gdy jest Zmęczona i chce Spać. Pokazuje także, że nas Kocha, za coś Dziękuje czy Prosi o coś. Spontanicznie dzieli się swoimi odkryciami, kiedy pierwsza zobaczy jakieś zwierzątko czy ciekawy przedmiot. Bardzo pokochała książki – przeglądając je pokazuje znakami to, co jest w nich namalowane.
Migusie otwierają drzwi do świata uczuć, przeżyć i myśli maluszków. Obserwujemy satysfakcję na twarzyczce naszej córeczki, kiedy może coś pokazać – zwłaszcza nowy znak. Dostrzegamy jej kreatywność, kiedy na własne potrzeby wymyśla znaki na rzeczy lub przedmioty, które ją interesują. To wszystko wpływa na jej poczucie wartości i bezpieczeństwa.
altMożemy zdecydowanie stwierdzić, że Program Baby Signs ® – Migusie® wprowadził nową jakość w kontaktach w naszej rodzinie – także dziadkowie zachęceni przez Natalkę pokazują znaki. A wśród tych wszystkich korzyści wynikających z możliwości komunikacji, warto wspomnieć, że jest to także świetna zabawa zarówno dla dziecka jak i dla nas dorosłych.
Program Baby Signs ® – Migusie® zawitał wreszcie do Polski, a także do Szczecina, jako jednego z pierwszych miast. Są to dwugodzinne warsztaty dla rodziców wprowadzające w tajniki Programu, a w przyszłym roku także cykl spotkań dla maluszków.
Zapraszamy na stronę www.migusie.szczecin.pl

Monika i Marcin Adamscy

Niezależni Certyfikowani Instruktorzy Programu Baby Signs® – Migusie®

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: