Sztuka na podwórku: podwórkowe rzeźby, cz. I

rzeźbaUczyńcie swoje otoczenie przestrzenią dla działań artystycznych! Mamy dla Was kolejny pomysł: po piosenkach, malowaniu i teatrzyku przyszedł czas na… rzeźbę! Nie, nie obawiajcie się: nie będziemy namawiać Was do dźwigania kawałów drewna czy kamieni, ciosania i dłutowania! Mamy dla Was pomysły prostsze i mniej pracochłonne, które możecie wykorzystać na podwórku. Za materiał posłuży Wam to, co znajdziecie we własnym domu – mąka, sól, stare gazety i… niepotrzebne przedmioty, które miały trafić do śmietnika.

Z prostych rzeczy wyczarujecie fantazyjne kształty! A gdy powstaną już Wasze prace – możecie zorganizować podwórkową wystawę rzeźby! Dzieła nie muszą być monumentalne – niewielkie rzeźby również mogą zachwycić kształtem i pomysłowością wykonania! Możecie je ustawić na stolikach bądź murkach dostępnych na podwórku. Wskazówki pomocne przy organizacji znajdziecie w artykule na temat przygotowań do podwórkowej wystawy malarstwa.

Zamieńcie się w rzeźbiarzy!
Wykorzystajcie to, że na podwórku macie o wiele większe niż w domu przyzwolenie na „brudzenie się”! Tutaj możecie poszaleć i zamienić się w rzeźbiarzy, wykonujących swoje dzieła z odpowiedniej masy. Własnymi dłońmi wyczarujecie postacie lub inne kształty, które potem możecie dowolnie ozdobić. Z jakiej masy je wykonać? Przedstawiamy Wam kilka pomysłów.

Ciastolina
Składniki:
2 szklanki maki pszennej
2 szklanki wody
1 szklanka soli
1 łyżka proszku do pieczenia lub kwasku cytrynowego
2 łyżki olejku do ciasta

Wszystkie składniki włożyć do garnka i gotować na małym ogniu, mieszając. Gdy masa zacznie się zbrylać w kulkę, zdjąć  z gazu i wyrabiać parę minut na stolnicy. Można zabarwić barwnikiem spożywczym lub naturalnymi przyprawami: kakao, kurkuma, cynamonem, papryką. Przechowywać w lodówce  w plastikowym pojemniku. Odmienne kolory można przełożyć folią spożywczą.

Przepis pochodzi z bloga rekodzielo-art.pl

Masa solna
Już starożytni Egipcjanie znali sposób na wykonanie trwałych figurek z tejże masy. Jej podstawowymi składnikami są mąka, sól i woda. Proporcje różnią się w zależności od tego, jakie wyroby chcemy formować z masy. Samo wyczarowywanie kształtów jest oczywiście świetną zabawą! Gotowe figurki suszy się na powietrzu lub w ciepłym piekarniku. Można je potem pomalować i zabezpieczyć lakierem bezbarwnym.

Podstawowy przepis na masę solną
200g mąki
200g soli
125 cm3 wody

Masa solna do wyrobu małych i dokładnych elementów
200g mąki
200g soli
100g mąki ziemniaczanej
150 cm3 wody

Mąkę wymieszać z solą i dodawać wody (tyle, aby masa była plastyczna ale nie zbyt rzadka), wyrabiać 5-10 minut. Z plastycznej masy lepić można różnego rodzaju kształty. W celu złączenia poszczególnych elementów należy lekko zwilżyć je w miejscu łączenia. Do ozdabiania i odciskania wzorów użyć można narzędzi takich jak widelce, grzebienie, łyżki, nożyki, patyczki – podobnie jak przy zabawie ciasto liną). Gotowe figurki suszy się na powietrzu (lecz trwa to kilka dni) lub w piekarniku o temp. ok. 50-70 st. Gdy zacznie się tworzyć skorupka, temperaturę stopniowo zwiększamy. Nie należy wkładać wyrobów do gorącego pieca, gdyż popękają. Im mniejsza temperatura na początku suszenia, tym lepiej. Przydatne wskazówki lepienia z masy solnej znajdziecie na stronie, z której pochodzą powyższe przepisy: http://www.abcgospodyni.pl/masa_solna.html. Inspiracji do  tworzenia możecie szukać na stronach:
http://masasolna.pl/
http://www.masasolna.ubf.pl

Papier-mâché
Papier-mâché to masa powstała z namoczonego i rozdrobnionego papieru, połączonego z klejem z mąki i wody,  a następnie wysuszonego. Wyroby z niej wykonywali już Chińczycy w II w. n.e.
Masa papierowa zrobiona może być z gazet, papieru toaletowego, ręczników papierowych, wytłaczanek po jajkach. Należy je porwać na małe kawałki , zalać wodą w garnku i odstawić na noc do namoczenia. (Jeśli nie mamy czasu – zalać gorącą wodą i odstawić na 2 – 3 godziny). Po tym czasie gotować ok. 30 minut.  Po wystygnięciu z miksować ją z wodą. Wody musi być sporo. Następnie odsączyć na sitku. Następnie zmieszać ją z maką pszenną, mąką ziemniaczaną i solą w proporcji:
na 1 l odsączonej masy papierowej,
2 łyżki soli,
2 szklanki mąki pszennej,
2 łyżki mąki ziemniaczanej;

Po wymieszaniu przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika. Przechowywać w lodówce najwyżej 2 dni.  Najlepiej przygotować taką porcję masy, aby od razu ją wykorzystać.
Tak przygotowaną masą można obklejać rozmaite formy (najlepiej po uprzednim pokryciu ich warstwą gazety), np. butelki po wodzie mineralnej (powstać z nich mogą wazony lub miseczki, mogą też stanowić kadłub i kończyny jakiegoś zwierzęcia)czy balon (który świetnie nadaje się na głowę postaci). Sporo inspiracji znajdziecie na stronie http://www.papier-mache.eu, z której pochodzi powyższy przepis. Warto zajrzeć też na stronę mimamo.pl gdzie przeczytacie, jak wykonać rzeźbę anioła czy wazony z balonów i pudełek po jogurtach.

Do dzieła! W następnej notce poszukamy pomysłów na kolejne, przestrzenne dzieła sztuki. Zaglądajcie do naszego działu Sztuka na podwórku!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: