6 zdrowych zamienników cukru

Biszkopty, herbatniki, słodzone napoje są stale obecne w diecie wielu maluchów. Niestety, nie wpływa to dobrze na ich zdrowie, dlatego dietetycy i lekarze zalecają ograniczenie tego typu produktów. Tylko jak to zrobić, skoro nasze dzieci uwielbiają słodycze? Przedstawiamy 6 naturalnych zamienników cukru.

Jeśli chcielibyście ograniczyć spożywanie przez dziecko pustych kalorii, jednocześnie nie narażając się na gwałtowne sprzeciwy Waszej pociechy, warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zastąpić kupne słodycze własnoręcznie przygotowanymi łakociami, nie zawierającymi zbyt wiele cukru, pustych kalorii, polepszaczy czy tłuszczów utwardzonych.
Obecnie jest wiele możliwości, by znaleźć zastępniki cukru – i w żadnym wypadku nie chodzi o aspartam i inne sztuczne słodziki, które są nawet gorsze od cukru, bowiem negatywnie wpływają na rozwój układu nerwowego dzieci. Można wybierać spośród naturalnych produktów, które oprócz sacharozy czy fruktozy zawierają i inne korzystne składniki. Poniżej przedstawiamy naturalne zamienniki cukru:

Melasa – syrop, będący produktem ubocznym przy produkcji cukru. Zawiera ok. 50% sacharozy (dla porównania: cukier biały – 99, 8%, cukier brązowy – 95%) oraz składniki mineralne (zwłaszcza żelazo i wapń). Oprócz melasy buraczanej dostępna jest na rynku melasa z karobu, czyli chleba świętojańskiego, niezwykle bogata w wapń. Melasa ma specyficzny smak i nadaje potrawom ciemniejsze zabarwienie. Można nią słodzić ciasta kruche, niektóre kremy, masy, twarożek, płatki i kaszki oraz napoje. 

Syropy i słody roślinne i zbożowe– zawierają głównie fruktozę, która nie jest tak kaloryczna jak cukier i ma niższy indeks glikemiczny. Ponadto zawierają również składniki mineralne. Na rynku dostępne są m.in. syropy: klonowy, z agawy, ryżowy, kukurydziany, jęczmienny, daktylowy. Większość syropów nie barwi potraw na ciemny kolor (z wyjątkiem daktylowego). Nie są też tak charakterystyczne w smaku jak melasa (najbardziej neutralne smakowo są syrop z agawy, klonowy i ryżowy), dlatego też mają szerszy zakres zastosowania – do kruchych ciast i ciasteczek, naleśników, napojów, wszelkich kasz i płatków, deserów.

Miód– jest wysokokaloryczny, ale zawiera głównie fruktozę, oraz witaminy i składniki mineralne; podnosi odporność, jednakże nie należy go stosować do potraw o temp. powyżej 50 st. C, gdyż wtedy traci te właściwości. Niestety, może uczulać niektóre maluchy, dlatego przy małych dzieciach trzeba go stosować z ostrożnością.

Owoce– świeże lub suszone. Składnikiem słodzącym jest w nich fruktoza. Ponadto są źródłem witamin i składników mineralnych. Owoce świeże można dodawać w postaci przetartej do deserów jogurtowych, serka, koktajli. Banany, jabłka, gruszki mogą zastąpić cukier w niektórych ciastach oraz w kaszkach. Owoce suszone można ugotować i przetrzeć lub zmiksować, sporządzając z nich słód, używany podobnie jak melasa i syrop. Z owoców świeżych sporządzać można bezcukrowe soki, które mogą być potem użyte do słodzenia napojów czy kaszek.

Stewia– roślina zielna o liściach kilkakrotnie słodszych od cukru. Można ją kupić w postaci suszu (liście całe lub rozdrobnione), z którego sporządza się napary wykorzystywane do słodzenia napojów. Nadaje napojom lekko mentolowy posmak.

Ksylitol (cukier brzozowy)– podobnie słodki jak cukier, odporny na temperaturę, daje uczucie świeżości i chłodu. Działa przeciwpróchniczo (!) Osłabia działanie substancji żelujących, więc nie nadaje się do galaretek. Niewskazany dla dzieci poniżej 3 lat ze względu na ryzyko biegunki.

A co z cukrem brązowym?
Cukier brązowy jest tylko odrobinę lepszy od cukru białego, ponieważ nie jest oczyszczony i zawiera składniki mineralne, których biały cukier jest pozbawiony. Jednak różnica w zawartości minerałów to zaledwie 3% w składzie – reszta to oczywiście sacharoza – tak samo kaloryczna i niezdrowa dla zębów jak w białym cukrze. Nie dajmy sobie wmówić, że cukier brązowy to zdrowy cukier. To jedynie mniejsze zło. Lepiej poszukać innych produktów słodzących.

Uwaga! Podane powyżej zamienniki cukru nie nadają się do wykorzystania w ciastach ucieranych (biszkoptowym i biszkoptowo-tłuszczowym – piaskowym). Niestety, strukturę takiego ciasta może stworzyć tylko połączenie cukru (białego lub brązowego) i ubitych jaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: