Warsztaty rodzinne Rezerwatu Idei w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe zaprasza do udziału w rodzinnych warsztatach, realizowanych w ramach programu Rezerwat Idei. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-9 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1, na wystawie „Medialny Stan Wyjątkowy II”. Poniżej przedstawiamy harmonogram warsztatów.


Plan zajęć:
1 lutego, godz. 12.00–14.00 – Latarnia Magiczna
2 lutego, godz. 12.00–14.00 – Człowiek Maszyna. Kto jest kim?
8 lutego, godz. 12.00–14.00 – Latarnia Magiczna
9 lutego, godz. 12.00–14.00 – Coś innego…

Opis warsztatów:

Latarnia Magiczna
Magia kina to nie tylko fascynujące fabuły, ale także projekcja jasnego światła, która otwiera furtkę do innego świata. Na warsztatach dzieci dowiedzą się, jakie są rodzaje cieni i jak zbudować najprostszy projektor. Inspirując się przestrzenią wystawy, wykonają własne przeźrocze, które wyświetląna suficie, poznając działanie epidiaskopu. Poznają także zabawę w wykonanie „tajnego” portretu. Ta prosta technika, znana od kilkuset lat, pozwala przy pomocy światła ukrywać i ujawnić ukryte w specjalnych warstwach dodatkowe obrazy. Uczestnicy wykorzystają do tego fotografie swoich twarzy.

Człowiek Maszyna. Kto jest kim?
Po co na świecie jest tak dużo różnych maszyn? Co odróżnia maszynę od „nie-maszyny”? Dlaczego artyści też zaczęli budować maszyny? Czy maszyny, które trzymamy w domu, mówią coś o nas? Podczas warsztatów dzieci będą projektować i budować maszyny, których nikt jeszcze nie zrobił, np.: maszynę do oszczędzania czasu, maszynę do rozstrzygania sporów, maszynę do produkcji śmiechu. Każdy będzie konstruować swoją maszynę według własnych potrzeb – z kartonu, plastikowych rurek, patyków, papieru i drucików.

Coś innego…
Dzieci z najprostszych materiałów ukształtują nowe formy i nadadzą im znaczenia. Dowiedzą się, że nie wszystko, co nam coś przypomina musi być tym, co znamy. Zbudują obiekty, które pochodzą z oceanu, lasu, bagien lub urodziły się w tajemnych zakamarkach wielkiego miasta. Spróbują nadać im nazwę.Do stworzenia obiektów uczestnicy użyją białego sznurka, kawałków odblaskowego papieru i świecącej w ciemnościach farby. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie z powstałych obiektów ekspozycji. W zaciemnionej przestrzeni ultrafioletowe światło ujawni bogactwo sąsiadujących ze sobą wszechświatów.

Bilet dla dziecka (6–12 lat): 10 zł. Bilet dla towarzyszącego rodzica: 5 zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: