XIII Spotkanie pod Platanami – Wielki Piknik Pasji

platany logo 201425 maja teren Jasnych Błoni zamieni się na jeden dzień w makietę miasta POZARZĄDOWO. Szczecińskie organizacje pozarządowe na blisko 150 stanowiskach będą prezentowały swoje działania i projekty. To nie tylko okazja do spotkania się z przedstawicielami organizacji, ale również możliwość wzięcia udziału w przygotowanych warsztatach, spotkaniach czy konkursach. Entuzjaści rozgrywek strategicznych spróbują swoich sił w szachach, warcabach czy brydżu. Do wyboru również –  zmagania sportowe oraz gry planszowe w formacie XXL!


Spotkanie rozpocznie się 25 maja, w niedzielne przedpołudnie o godz. 11.00 i trwać będzie do godz. 18.00.

Organizatorzy pragną, aby podczas tegorocznej, XIII już edycji Spotkania pod Platanami, teren szczecińskich Jasnych Błoni w trakcie trwania imprezy stał się makietą aktywnego miasta. Każdy, kto przyjdzie na Spotkanie POD PLATANAMI będzie mógł odwiedzić m.in.:
– Rondo Historii, czyli miejsce prezentacji i inscenizacji grup rekonstrukcyjnych;
– Zaułek Artystów, czyli galerię na świeżym powietrzu, a w niej wystawy malarstwa, rzeźby i rękodzieła;
– Plac Uśmiechów, a w nim atrakcje dla najmłodszych;
– Gościniec Smaków, czyli miejsce, w którym będzie można skosztować smaku regionalnych produktów;
– Zakątek Zdrowia i Urody, czyli miejsce, w którym organizacje pozarządowe będą promować zdrowy tryb życia;
– Szpaler Życzliwości, czyli miejsce, w którym udzielane będą porady;
–  Park Aktywnych, z warsztatami, grami i zawodami sportowymi;
– Skwer Zaufania, gdzie odbędą się prezentacje związane z bezpieczeństwem i pierwszą pomocą;
– Bulwar Marzeń, czyli miejsce, w którym każdy odwiedzający będzie mógł wyrazić swoje oczekiwania i marzenia w stosunku do szczecińskich organizacji pozarządowych;
– Aleję Mediów, czyli miejsce prezentacji szczecińskich gazet, rozgłośni radiowych i telewizyjnych, mediów elektronicznych;
– Aleję Biznesu, czyli miejsce, w którym będzie można zapoznać się z ofertą szczecińskich przedsiębiorców adresowaną do organizacji pozarządowych.
Podczas Wielkiego Pikniku Pasji działać będzie również RATUSZ, czyli stoisko organizatora, gdzie uzyskają Państwo informacje o zaplanowanych przedsięwzięciach.

Plan sytuacyjny tegorocznego Wielkiego Piknku Pasji znajduje się tutaj.
Lista organizacji biorących udział w XIII Spotkaniu pod Platanami dostępna będzie wkrótce.

Inne atrakcje dla uczestników Spotkania POD PLATANAMI to:

Gra miejska „Intryga ukryta pod platanami”
W jaką intrygę można dać się wciągnąć ryzykując tylko dobrą zabawę? W GRĘ MIEJSKĄ, w której zadania związane z tajemniczymi liczbami 10-15-25, przeplatają się z losami pewnej ważnej dla Szczecina rodziny. Start o godz. 11.30, finał gry i losowanie atrakcyjnych nagród Organizatorzy przewidują o godz. 14.00. Aby wziąć udział w grze należy zarejestrować swój zespół (3-5 osób) do 23 maja do godz. 12.00 na stronie rodm-szczecin.pl lub bezpośrednio w godz.: 10.30 -11.00 w punkcie startowym. Wszystkie drużyny otrzymają atrakcyjne pakiety startowe, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Jeśli chcesz przeżyć przygodę przyjdź ze swoimi przyjaciółmi lub rodziną i baw się dobrze pod platanami! Liczba grup biorących udział w Grze jest ograniczona!

Spotkanie z bajkową poezją, czyli czytanie bajek dzieciom przez szczecińskich i polickich pisarzy, którzy będą promować swoje książki dla dzieci i nie tylko. Zaprasza Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie. Czytanie odbędzie się w godz. od 12.00 do 13.00.

Promocja książki Rafała Podrazy „HELENA MAJDANIEC. Jutro będzie dobry dzień”. W programie rozmowy z Autorem o książce i o szczecińskiej piosenkarce, a także o wspominających ją szczecinianach -rodzinie, przyjaciółkach i przyjaciołach, znajomych, artystach szczecińskiej estrady. Spotkanie odbędzie się o godz. 16.00. Organizatorzy przewidują konkurs z nagrodami w postaci książek o Helenie Majdaniec.

Warsztaty dziennikarskie
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” w Szczecinie po raz kolejny czeka na spotkanie ze szczecinianami na Wielkim Pikniku Pasji i zachęca do rozmów, przekazywania swoich refleksji i opinii o problemach dla nich najważniejszych. Na stoisku będzie można spotkać dziennikarzy, którzy oprócz swojej codziennej pracy redakcyjnej, poświęcają czas twórczości wydawniczej. Każdy, kto lubi pisać może być dziennikarzem okazjonalnej gazetki. Z chętnymi przeprowadzone zostaną warsztaty nt. podstawowej wiedzy o pisaniu artykułu prasowego. Teksty napisane przez uczestników zamieszczone będą w gazetce pt. „Głos z Platanów”, która opublikowana zostanie na stronie internetowej Stowarzyszenia. Warsztaty skierowane są do osób powyżej 12 roku życia.

Najciekawsza prezentacja
W tym roku wyboru najładniejszego stoiska, ale także najciekawszej prezentacji, dokona specjalnie powołana Komisja, w skład której wejdą przedstawiciele sektora pozarządowego, Urzędu Miasta, mediów oraz biznesu. Organizacje pozarządowe, które najaktywniej prezentować będą swoje stanowiska staną przed szansą wygrania nagród rzeczowych o łącznej wartości 2000 zł (I miejsce – 1000 zł, II i III miejsce po 500 zł).

Konkursy, pokazy, warsztaty, gry, zabawy, turnieje
Dla organizacji, które w ramach Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI zaproponują jego uczestnikom najciekawsze i najbardziej atrakcyjne formy aktywnego udziału w imprezie (gry, warsztaty, konkursy, pokazy itp.) organizatorzy przekażą Bon Aktywizacyjny, upoważniający do zakupu niezbędnych materiałów do przygotowania i przeprowadzenia zaproponowanych warsztatów i innych form aktywizacji.

Występy i pokazy artystyczne
Część artystyczna wydarzenia odbędzie się na profesjonalnej scenie. Program sceny dostępny będzie wkrótce.

„Przedszkole pod Chmurką” – W godz. 11.00 – 18.00 wykwalifikowane przedszkolanki oraz studentki Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego zaopiekują się dziećmi w wieku 3 – 10 lat. W przedszkolu nie zabraknie zabaw, gier i konkursów, a najmłodsi otoczeni zostaną troskliwą opieką. W tym czasie rodzice i opiekunowie będą mogli spokojnie zwiedzić stoiska przygotowane przez organizacje pozarządowe.

Gazeta POD PLATANAMI
Rozdawana będzie zarówno w trakcie Spotkania POD PLATANAMI, jak i w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Tegoroczne wydanie skupia się na temacie miasta i działań, jakie organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i indywidualni działacze realizują w celu wprowadzenia zmiany w najbliższym otoczeniu. Mogą zgłaszać się organizacje, grupy, osoby, którym bliska jest ich mała ojczyzna i które realizują się przez działanie społeczne (szczegóły na stronie organizatora w zakładce Gazeta POD PLATANAMI).

VIII Tydzień Inicjatyw Pozarządowych
Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI jest hucznym zakończeniem VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, podczas którego przedstawiciele sektora pozarządowego zapraszają mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu. Wydarzenia Tygodnia rozpoczną się 17 maja i potrwają do 25 maja. To w tych dniach promowane będą szczecińskie organizacje pozarządowe, zwłaszcza przez pryzmat ich działalności, zorganizowanych festiwali czy wydarzeń. Jedną z przewidzianych w ramach TIP-u akcji będzie Akademia Ludzi Aktywnych, skierowana do młodzieży szkół  ponadgimnazjalnych. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.ala.twiks.pl. W ramach VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych organizowane są też Dni Otwarte, czyli okazja do zaprezentowania działalności organizacji i możliwość znalezienia wolontariuszy czy współpracowników. Szczegóły na stronie organizatora w zakładce Tydzień Inicjatyw Pozarządowych.

Pozarządowa Kropla Krwi
W ramach VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zachęca do wzięcia udziału w akcji honorowego krwiodawstwa. Pozarządową Kroplę Krwi można oddawać od 19 do 24 maja 2014 r. Wystarczy przyjść do stacji krwiodawstwa RCKiK w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego 80/82. Oddając krew należy powiedzieć magiczne hasło „PLATANY”.

 

Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI – WIELKI PIKNIK PASJI.
Data: 25 maja, w godz. 11.00-18.00
Miejsce: Jasne Błonia
Szczegóły na temat spotkania Pod Platanami na stronie www.platany.org
Wszystkich niezbędnych informacji dotyczących wydarzeń VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych i XIII Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI udzielają pracownicy Biura Organizacyjnego w Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie, tel. (+48) 91 424 04 64 lub 536 31 38 92.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: