Dzieci za granicą – jakie powinny posiadać dokumenty?

Jakie dokumenty należy zabrać dla dziecka za granicę?

Zagraniczne wycieczki stały się w Polsce niezwykle popularną formą spędzania wakacyjnego urlopu. Decydując się na podróż z dzieckiem, musimy jednak pamiętać o zabraniu dla niego odpowiednich dokumentów, aby nasze wymarzone wakacje nie skończyły się zaraz na granicy…

   
 
  
Europa, Azja, Ameryka…
 
O tym, jakie dokumenty musimy przygotować dla dziecka, decyduje głównie jego i nasza sytuacja prawna oraz cel podróży. Granice przekroczyć można na podstawie wpisu do paszportu rodzica lub opiekuna, własnego paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego, z tym że ten ostatni obowiązuje jedynie w krajach Unii Europejskiej. Wszelkie niezbędne formalności załatwimy w wydziale paszportowym Urzędu Wojewódzkiego (w Szczecinie wydział paszportowy znajduje się przy ul. Wały Chrobrego 4), a w przypadku dowodu – w Urzędzie Miasta.
 
Z mamą, dziadkiem, a może same?
  
Należy jednak pamiętać o tym, iż aby wyrobić dziecku dokument pozwalający na przekroczenie granicy, wymagana jest zgoda obojga rodziców bądź opiekunów prawnych. W przypadku jej braku, np. z powodu rozstania, niezbędne jest orzeczenie sądu rodzinnego, w którym stwierdzone będzie odebranie praw jednemu z rodziców lub opiekunów. Dokument taki należy wtedy przedstawić urzędnikowi podczas załatwiania formalności w wydziale paszportowym czy urzędzie miasta. 
A co jeśli chcemy, aby nasze dziecko wyjechało z osobą trzecią, np. z dziadkiem? Wtedy niezbędny jest oczywiście paszport lub dowód osobisty, jak również potwierdzona notarialnie zgoda obojga rodziców(!). Co prawda, dokumenty te nie są zazwyczaj wnikliwie sprawdzane na granicy, jednak nadgorliwy urzędnik może nie zezwolić na wyjazd dziecka.
 
Idziemy do urzędu
 
Aby wyrobić odpowiednie dokumenty, pamiętajmy wcześniej o dopełnieniu wszelkich formalności. W urzędzie paszportowym potrzebowali będziemy:
– wniosku o wydanie paszportu; pamiętajmy, że dla dzieci do lat 13 ramka z podpisem pod zdjęciem pozostaje niewypełniona, 
– pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych na wydanie paszportu dziecku,
– jeśli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wydanie paszportu dla dziecka, potrzebne jest orzeczenie sądu opiekuńczego, zastępujące zgodę drugiego rodzica, 
– 2 fotografie, 
– jeżeli rodzice mają nowe dowody osobiste, w których nie wpisuje się dzieci, muszą dostarczyć także: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, 
– własnoręczność podpisu rodziców, dotycząca wyrażenia zgody na wydanie paszportu dziecku powinna być poświadczona notarialnie lub przez pracownika organu paszportowego.
 
Dzieciom wyrobić możemy również dowód tymczasowy. Tym, które nie ukończyły jeszcze trzynastu lat, wniosek składają rodzice bądź opiekunowie. Dzieci w wieku powyżej 13 lat składają natomiast wniosek osobiście w obecności prawnego opiekuna (tu również wymagana jest zgoda obojga rodziców bądź opiekunów). Taki dokument ważny jest przez 5 lat bądź do ukończenia 18 roku życia. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: