Przemytnicy zdrowej żywności, czyli desery pełne skarbów

Kto z nas nie pragnie, aby dziecko chętnie zjadało warzywa, owoce i kasze? Powinny one być obecne w codziennej diecie pociechy, ale co zrobić, gdy młodzież nie chce ich jeść? Jak przemycić zdrowe produkty? Mamy dla Was kilka pomysłów!

Awokado Owoc ten jest niezwykle zasobny w wartości odżywcze: zawiera sporo dobrego tłuszczu (bogatego w cenny kwas oleinowy), witaminy z grupy B oraz A, C i E,  a także potas i luteinę. Na nasze nieszczęście – jest zielony. Mało które dziecko chętnie sięgnie po awokado, zwłaszcza, że samo w sobie jest dość mdłe w smaku. Ale jest sposób na to, by pociecha zjadła nawet cały owoc!

Krem czekoladowy z awokado

Miękki owoc awokado przekroić wzdłuż na pół, usunąć pestkę, wydrążyć miąższ, a następnie zblendować go lub dobrze rozetrzeć z dwoma łyżkami miodu i dwoma łyżkami kakao. Można serwować na pełnoziarnistych bułeczkach lub w pucharku jako deser czekoladowy. Dla urozmaicenia można posypać siekanymi orzechami czy wiórkami kokosowymi.

Szpinak Zielone listki rzadko znajdują amatorów wśród młodzieży, a szkoda, bo – podobnie jak inne zielonolistne warzywa – są kopalnią cennych składników: witaminy A i C, żelaza i kwasu foliowego. Jeśli na talerzu nie cieszą się powodzeniem, to może spodobają się w formie koktajlu? Szpinaku naprawdę nie będzie czuć!

Szejk Shreka

W blenderze połączyć: 2 szklanki liści szpinaku (bez zgrubiałych łodyżek), banana, obrane i wypestkowane jabłko, miąższ z jednej pomarańczy. Dopełnić wodą mineralną i gotowe! Możemy użyć również miękkiego miąższu mango, mandarynki czy gruszki.

Kasza jaglana Drobne, żółte ziarenka prosa to jedyna kasza, która nie zakwasza naszego organizmu. Jest lekkostrawna, nie zawiera glutenu, a ponadto jest bogata w witaminę E i lecytynę oraz krzem. Jej smak nie jest zbyt wyrazisty, dlatego też nie wszystkie dzieci chętnie ją jedzą. Na szczęście z kaszy tej można wyczarować sporo smakowitych deserów!

Sernik jaglany na zimno

2 szklanki kaszy jaglanej podprażyć na suchej patelni (do momentu, aż staną się sypkie i zaczną wydzielać lekki zapach), następnie przelać wrzątkiem na sicie. Dzięki temu pozbędziemy się goryczki. Przepłukaną kaszę zalać 4 szklankami mleka (krowiego lub roślinnego) i gotować na małym ogniu, aż wchłonie płyn i będzie miękka (ok. 15 minut). Nie mieszać! Po ugotowaniu lekko przestudzić, osłodzić 5 łyżkami miodu, dodać 300 ml jogurtu greckiego czy bałkańskiego i ekstrakt lub olejek waniliowy dla zapachu, a następnie dokładnie zblendować na gładką masę. Wyłożyć ją na herbatniki i wstawić na kilka godzin do lodówki. Na wierzch można wylać galaretkę.

Trufle jaglano-kokosowe

2 szklanki kaszy ugotować jak w poprzednim przepisie, używając wody zamiast mleka. 200 g wiórków kokosowych uprażyć na suchej patelni na złoty kolor. Następnie zmieszać je z lekko przestudzoną kaszą, osłodzić 5 łyżkami miodu, dodać zapach rumowy, waniliowy lub arakowy. Z ciepłej kaszy formować kulki, obtaczać je w kakao i wiórkach kokosowych. Najlepiej smakują po odstaniu kilku godzin w lodówce.

Komosa ryżowa (quinoa) Ta roślina z gatunku pseudozbóż jest prawdziwą bombą cennych składników: białka roślinnego zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy, a także wapnia, wielu innych mikro- i makroelementów i witamin. Najpopularniejsza i najtańsza w Polsce jest quinoa biała – ma charakterystyczny, lekko orzechowy smak. Sama w sobie może nie jest zbyt zachęcająca dla dzieci, jednak w połączeniu z naturalnymi, słodkimi dodatkami na pewno zniknie z talerza!

Szybki deser makowy z komosy

3/4 szklanki mielonego maku (dostępny w handlu) i garść rodzynek lub innych suszonych owoców namoczyć w niewielkiej ilości wrzątku. 1 szklankę komosy zalać 2 szklankami wrzącej wody, gotować 10-15 minut. Przestudzoną quinoę zmieszać z masą makową, osłodzić 3 łyżkami miodu, dodać siekane orzechy lub migdały i skórkę pomarańczową. Tak przygotowany deser można urozmaicić dodatkiem pokrojonych w plasterki bananów.

Szałwia hiszpańska (chia) Nasiona tej rośliny zawierają kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 w idealnej proporcji oraz sporą ilość błonnika, białka i minerałów. Nie posiadają swojego smaku, lecz przejmują go od płynu bądź masy, w których są zanurzone. Pęcznieją aż dziewięciokrotnie, dzięki czemu mała porcja jest w stanie nasycić organizm i dodać mu energii. Stosujemy je do koktajli czy owsianki.

Deser jogurtowy z chia i owocami

2 łyżki nasion chia zalać szklanką jogurtu. Odstawić na noc, mieszając kilkukrotnie w ciągu pierwszych 30 minut. Przed podaniem dodać świeże owoce – np. maliny, truskawki, jagody.

A jak zachęcić do jedzenia owoców? Może postarajmy się po prostu włączyć dzieci w ich krojenie – przygotowanie sałatki owocowej na pewno będzie świetną zabawą. Można też pokusić się o zrobienie owocowych szaszłyków bądź nawet motylków czy jeżyków.

Już wkrótce na naszej nowej stronie znajdziecie kilka pomysłów na owocowe przekąski.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: