Antoni Gralak, Karol Pospieszalski, Tymon Tymański, Jim Black czy Chris Speed – to tylko część muzyków, którzy 10 lipca na wraku betonowca „Urlich Finsterwalder” dadzą jedyny w swoim rodzaju koncert w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. To będzie w pełni jazzowy Chopin na najoryginalniejszej scenie muzycznej w Polsce. Bilety na transport pod betonowiec są już w sprzedaży.
Bilety na transport
Podobnie jak w zeszłym roku koncert pozostaje imprezą bezpłatną. Opłata będzie pobierana tylko za transport pod muzyczną scenę. Na tegoroczny koncert popłynąć można statkami szczecińskiej białej floty – „Odrą Queen”, „Peene Queen” oraz „Dziewanną”, do dyspozycji są również niemieckie oldtimery, które zawitają do Szczecina z okazji obchodów Dni Odry. Bilet na transport, bez względu na wybór jednostki, kosztuje 50 zł. Trasę rejsu przedstawia załączona mapa.
M/S „Dziewanna” zabierze ponad 120 pasażerów. W zeszłym roku na statku zorganizowano didżejską imprezę towarzyszącą, również w tym roku planowana jest tego typu impreza. Fani elektronicznych dźwięków, pragnący podczas rejsu dobrze się zabawić, nie powinni zastanawiać się nad wyborem statku i zakupić bilet na „Dziewannę”.
Bliźniacze „Odra Queen” i „Peene Queen” zabiorą po 150 pasażerów. Na tych jednostkach atmosfera będzie nieco spokojniejsza, sprzyjająca delektowaniu się przyrodą, której urokliwość na trasie rejsu wprost zapiera dech w piersiach.
Z niemieckich oldtimerów zabraknie „Andreasa”, ale w rejs popłynie równie sympatyczna „Anna”, która jest prawie stuletnim lodołamaczem parowym. Zbudowana w 1911 roku ma prawie 17 metrów długości, pod koniec lat 60-tych parowy silnik został zastąpiony silnikiem wysokoprężnym. „Anna” zabierze na pokład 25 pasażerów.
Ponad stuletni pasażerski statek motorowy „Eintracht” zabierze 20 pasażerów. Statek zbudowany został w 1906 roku i nadano mu nazwę „Richard”. Pracował przede wszystkim na wschodnich wodach Berlina, Löcknitz, na starej Sprewie i na wodach Rüdersdorfer. W 1935 roku zmienił właściciela i nazwę na „Eintracht”. Od 1950 roku wykorzystywany był jako bardzo waży środek transportu, a z czasem coraz bardziej jako statek wycieczkowy. Obecnie należy do Towarzystwa Żeglugi Berlina i Brandenburgii i pływa często po Szprewie i Landwehrkanal jak również po innych wodach Berlina i Brandenburgii.
Ostatnią z historycznych jednostek, która zabierze pasażerów na koncert „Chopin na Betonowcu” to zbudowany w Szczecinie w 1896 roku holownik motorowy „Volldampf”. Jest w stanie pomieścić 25 pasażerów.
Bilety na transport można kupić w biurze festiwalowym „Boogie Brain” przy Deptaku Bogusława 48, w dni powszednie od godz. 10 do 18.
Wejście na statki rozpoczyna się o godz. 20. Wypłynięcie nastąpi dokładnie o godz. 21. Wszystkie jednostki zacumowane będą przy Nabrzeżu Wieleckim (przy ul. Jana z Kolna, okolice Wałów Chrobrego).
Prywatne jednostki
Osoby posiadające własne jednostki pływające, mogą uczestniczyć w koncercie za darmo. Dla jednostek prywatnych przygotowane zostały strefy kotwiczenia w bezpośrednim sąsiedztwie betonowca (widoczne na załączonej mapie). Jednostki, które chciałyby kotwiczyć w strefie A lub B będą musiały spełnić określone warunki, głównie dotyczące ich wielkości. Zamiar uczestnictwa w koncercie należy zgłosić organizatorom do dnia 9 lipca 2010 roku wysyłając maila na adresbetonowiec@boogiebrainfestival.pl z następującymi informacjami:
- nazwa i rodzaj jednostki,
- wielkość (długość, szerokość, wysokość z masztem, zanurzenie),
- armator,
- osoba prowadząca,
- przewidywana ilość załogantów (pasażerów).
UWAGA! Tylko jednostki zgłoszone organizatorom będą mogły brać udział w koncercie.
Do 1 lipca 2010 roku, po aktualnym określeniu warunków przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ochronę uczestników imprezy, ukaże się regulamin koncertu, w którym podane zostaną szczegółowe zasady uczestnictwa i bezpieczeństwa obowiązujące wszystkich uczestników koncertu.
Koncert „Chopin na Betonowcu” jest częścią projektu „Poza czasem i przestrzenią – Rok Chopinowski w Szczecinie” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Szczecin. Koordynatorem projektu jest Samorządowa Instytucja Kultury „Szczecin 2016”, a partnerem wspomagającym Stowarzyszenie Leaderów i Fundraiserów. Organizatorami poszczególnych wydarzeń są; Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Boogie Brain”, Klub 13 Muz, Filharmonia Szczecińska, Fundacja „Artelier”, Szczecińska Agencja Artystyczna i Teatr Kameralny Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Jest on także imprezą partnerską dla „Dni Odry 2010”, a dodatkowymi partnerami przy organizacji koncertu „Chopin na Betonowcu” są: Biuro ds. Morskich UM Szczecin – organizator obchodów „Dni Odry 2010” oraz firma „UW Service”, a także służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Dodatkowe pytania odnośnie koncertu prosimy kierować na adres betonowiec@boogiebrainfestival.pl.
źródło: www.szczecin.eu