Jazzowy Chopin na betenowcu

Chopin na betonowcu

Antoni Gralak, Karol Pospieszalski, Tymon Tymański, Jim Black czy Chris Speed – to tylko część muzyków, którzy 10 lipca na wraku betonowca „Urlich Finsterwalder” dadzą jedyny w swoim rodzaju koncert w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. To będzie w pełni jazzowy Chopin na najoryginalniejszej scenie muzycznej w Polsce. Bilety na transport pod betonowiec są już w sprzedaży.

 

 

„Chopin na Betonowcu” jest kontynuacją zapoczątkowanych w zeszłym roku koncertów jazzowych na betonowym tankowcu osiadłym na mieliźnie Jeziora Dabie (11 lipca 2009 roku odbył się „Jazz na betonowcu” w wykonaniu Gralaka i Makaruka).  Jazzowa interpretacja dzieł Chopina to nowoczesne ujęcie tradycyjnego tematu, które ma na celu dotarcie zarówno do młodych entuzjastów muzyki, zwykle traktujących tradycję klasyczną z pewnym lekceważeniem, jak i melomanów, dla których interesującym będzie świeże spojrzenie na znaną im twórczość polskiego kompozytora. Wspólne uczestnictwo owych dwóch grup (o odmiennych oczekiwaniach z jednej i wspólnym, muzycznym podłożu z drugiej strony) w tym wyjątkowym wydarzeniu, stać się może punktem zwrotnym w kwestii zrozumienia wzajemnych dążeń i motywacji. 
 
W koncercie udział wezmą znakomici polscy artyści, od lat uznawani za wybitnych przedstawicieli polskiej sceny muzycznej: Antoni Gralak (trąbka, tuba), Karol Pospieszalski (tuba), Ireneusz Wojtczak (saksofon), Bronisław Duży (puzon), Darek Sprawka (puzon, tuba), Klaudiusz Kłosek (trąbka), Ola Rzepka (perkusja), Tymon Tymański (kontrabas), Darek Makaruk(sampling), Piotr Pawlak (gitara), oraz amerykańscy artyści światowej sławy: Jim Black(perkusja)  i  Chris Speed (saksofon). Black i Speed (obaj urodzeni w 1967 w Seatlle) razem grają w zespole AlasNoAxis, z którym wydali cztery płyty, ale ich nazwiska pojawiają się przy wielu międzynarodowych projektach. Obecniej obaj mieszkają w Nowym Jorku. „Dzięki tym muzykom, w nowojorskich klubach ludzie zaczęli rozmawiać o betonowcu i siłą rzeczy o Szczecinie również. Obaj przyznali, że nie potrafią wyobrazić sobie sceny na wraku statku, ale to normalne, tu trzeba przyjechać, zagrać i te niesamowite doświadczenie trzymać długo w sercu” – mówi Bartek Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Boogie Brain”, które organizuje koncert.
 
Tegoroczny koncert na betonowcu, który przy zaangażowaniu tak wybitnych artystów stanie się dziełem sztuki najwyższej klasy, może obejrzeć bezprecedensowa w historii organizacji widowisk na wodzie liczba osób. Idea organizacji wydarzeń na wraku niemieckiego tankowca odbiła się szerokim echem w Polsce i zagranicą. Zaangażowanie wszystkich stateczków szczecińskiej białej floty pozwoli uczestniczyć w koncercie ogromnej liczbie osób nieposiadających własnych łodzi. Natomiast skuteczne nagłośnienie wydarzenia wśród miłośników turystki wodnej doprowadzi do tego, że oprócz wyjątkowego wydarzenia muzycznego będziemy mieli do czynienia z wielkim świętem żeglarzy. Zatem koncert „Chopin na betonowcu”, nie dość że jest projektem trafiającym do wielu pokoleń, to jeszcze poszerza swoje oddziaływanie na kilka pól ludzkiej aktywności pozaartystycznej, ale również biorącej się z pasji. Trudno o większy konglomerat odbiorcy z dziedziny sztuki.
 

Bilety na transport

Podobnie jak w zeszłym roku koncert pozostaje imprezą bezpłatną. Opłata będzie pobierana tylko za transport pod muzyczną scenę. Na tegoroczny koncert popłynąć można statkami szczecińskiej białej floty – „Odrą Queen”, „Peene Queen” oraz „Dziewanną”, do dyspozycji są również niemieckie oldtimery, które zawitają do Szczecina z okazji obchodów Dni Odry. Bilet na transport, bez względu na wybór jednostki, kosztuje 50 zł. Trasę rejsu przedstawia załączona mapa.

M/S „Dziewanna” zabierze ponad 120 pasażerów. W zeszłym roku na statku zorganizowano didżejską imprezę towarzyszącą, również w tym roku planowana jest tego typu impreza. Fani elektronicznych dźwięków, pragnący podczas rejsu dobrze się zabawić, nie powinni zastanawiać się nad wyborem statku i zakupić bilet na „Dziewannę”.

Bliźniacze „Odra Queen”„Peene Queen” zabiorą po 150 pasażerów. Na tych jednostkach atmosfera będzie nieco spokojniejsza, sprzyjająca delektowaniu się przyrodą, której urokliwość na trasie rejsu wprost zapiera dech w piersiach.

Z niemieckich oldtimerów zabraknie „Andreasa”, ale w rejs popłynie równie sympatyczna „Anna”, która jest prawie stuletnim lodołamaczem parowym. Zbudowana w 1911 roku ma prawie 17 metrów długości, pod koniec lat 60-tych parowy silnik został zastąpiony silnikiem wysokoprężnym. „Anna” zabierze na pokład 25 pasażerów.

 

Ponad stuletni pasażerski statek motorowy „Eintracht” zabierze 20 pasażerów. Statek zbudowany został w 1906 roku i nadano mu nazwę „Richard”. Pracował przede wszystkim na wschodnich wodach Berlina, Löcknitz, na starej Sprewie i na wodach Rüdersdorfer. W 1935 roku zmienił właściciela i nazwę na „Eintracht”. Od 1950 roku wykorzystywany był jako bardzo waży środek transportu, a z czasem coraz bardziej jako statek wycieczkowy. Obecnie należy do Towarzystwa Żeglugi Berlina i Brandenburgii i pływa często po Szprewie i Landwehrkanal jak również po innych wodach Berlina i Brandenburgii.

Ostatnią z historycznych jednostek, która zabierze pasażerów na koncert „Chopin na Betonowcu” to zbudowany w Szczecinie w 1896 roku holownik motorowy „Volldampf”. Jest w stanie pomieścić 25 pasażerów.

Bilety na transport można kupić w biurze festiwalowym „Boogie Brain” przy Deptaku Bogusława 48, w dni powszednie od godz. 10 do 18.

Wejście na statki rozpoczyna się o godz. 20. Wypłynięcie nastąpi dokładnie o godz. 21. Wszystkie jednostki zacumowane będą przy Nabrzeżu Wieleckim (przy ul. Jana z Kolna, okolice Wałów Chrobrego).

 

Prywatne jednostki

 

Osoby posiadające własne jednostki pływające, mogą uczestniczyć w koncercie za darmo. Dla jednostek prywatnych przygotowane zostały strefy kotwiczenia w bezpośrednim sąsiedztwie betonowca (widoczne na załączonej mapie). Jednostki, które chciałyby kotwiczyć w strefie A lub B będą musiały spełnić określone warunki, głównie dotyczące ich wielkości. Zamiar uczestnictwa w koncercie należy zgłosić organizatorom do dnia 9 lipca 2010 roku wysyłając maila na adresbetonowiec@boogiebrainfestival.pl z następującymi informacjami:

  • nazwa i rodzaj jednostki,
  • wielkość (długość, szerokość, wysokość z masztem, zanurzenie),
  • armator,
  • osoba prowadząca,
  • przewidywana ilość załogantów (pasażerów).


UWAGA!
Tylko jednostki zgłoszone organizatorom będą mogły brać udział w koncercie.

 

Do 1 lipca 2010 roku, po aktualnym określeniu warunków przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ochronę uczestników imprezy, ukaże się regulamin koncertu, w którym podane zostaną szczegółowe zasady uczestnictwa i bezpieczeństwa obowiązujące wszystkich uczestników koncertu. 

 

Koncert „Chopin na Betonowcu” jest częścią projektu „Poza czasem i przestrzenią – Rok Chopinowski w Szczecinie” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Szczecin. Koordynatorem projektu jest Samorządowa Instytucja Kultury „Szczecin 2016”, a partnerem wspomagającym Stowarzyszenie Leaderów i Fundraiserów. Organizatorami poszczególnych wydarzeń są; Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Boogie Brain”Klub 13 Muz, Filharmonia Szczecińska, Fundacja „Artelier”, Szczecińska Agencja Artystyczna i Teatr Kameralny Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Jest on także imprezą partnerską dla „Dni Odry 2010”, a dodatkowymi partnerami przy organizacji koncertu „Chopin na Betonowcu” są: Biuro ds. Morskich UM Szczecin – organizator obchodów „Dni Odry 2010” oraz firma „UW Service”, a także służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Dodatkowe pytania odnośnie koncertu prosimy kierować na adres betonowiec@boogiebrainfestival.pl

 

źródło: www.szczecin.eu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: