W latach 60-tych amerykański lekarz Hunter Cambell Adams zwany również „Patchem Adamsem” realizował oryginalną ideę leczenia terapii śmiechem. W przebraniu klauna rozweselał pacjentów w szpitalu. Głęboko wierzył, że zadaniem lekarza nie jest jedynie leczyć pacjenta ale również podnosić jakość życia w każdej sytuacji zdrowotnej.
Od tego czasu na całym świecie powstała ogromna liczba organizacji, stowarzyszeń i fundacji wspierających i realizujących terapię śmiechem. Pracownicy i wolontariusze przebrani za doktorów Clownów wzorem Patcha Adamsa odwiedzają chorych w szpitalach i leczą śmiechem.
Od 1999 roku terapia śmiechem jest realizowana również w Polsce przez nas – pracowników i wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”.
Pomagamy chorym dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych organizując zespoły terapeutów „doktorów clownów”, którzy w kolorowych strojach i makijażu, obowiązkowo z czerwonym noskiem niosą małym pacjentom wspaniałą zabawową terapię. Bawiąc likwidujemy stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją chorego dziecka.
Pragniemy, aby żadne dziecko w Polsce nie kojarzyło pobytu w szpitalu z cierpieniem, bólem, zastrzykami i bolesną terapią.
Działa już 22 Przedstawicielstw Fundacji: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Poznaniu, Gdańsku, Raciborzu, Toruniu, Opolu, Łodzi, Lesznie, Kaliszu, Nysie, Gliwicach, Sudetach, Częstochowie, Lesznie, Bydgoszczy, Kielcach i Zamościu. Terapia śmiechem i zabawą cieszy się uznaniem wśród pracowników służby zdrowia i rodziców, gdyż ma znaczący udział w procesie leczenia, rehabilitacji i rewalidacji.
Misją naszej organizacji jest niesienie radości i uśmiechu dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych organizując zespoły terapeutów „doktorów clownów”, którzy w kolorowych strojach i makijażu, obowiązkowo z czerwonym noskiem prowadzą zajęcia z zakresu terapii śmiechem. Bawiąc likwidujemy stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją dziecka chorego i hospitalizowanego. Działania nasze skierowane są również dao innych osób w kryzysach tj. do osób starszych, z niepełnosprawnością i wywodzących się z rodzin dysfunkcyjnych, niepełnych.
Fundacja „Dr Clown” jest organizacją otwartą światopoglądowo, areligijną i apolityczną. Mogą do niej należeć wszystkie osoby, które pragną wspierać naszą ideę i misję.
Cele organizacji:
- prowadzenie terapii śmiechem na oddziałach szpitalnych, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, leczniczych, socjalnych
- wspieranie dziecka i jego rodziny oraz osób w szeroko pojętym kryzysie (emocjonalnym, bytowym, zdrowotnym) przez prowadzenie terapii śmiechem, z włączaniem w nią innych elementów tj. zajęć z zakresu terapii sztuką (formy teatralne, malarskie, muzyczne)
- minimalizowanie negatywnych skutków hospitalizacji, pobytu w palcówkach opiekuńczo-wychowawczych, leczniczych, poprzez wykorzystanie warsztatu terapeuty – doktora klauna
- propagowanie idei terapii śmiechem poprzez szkolenia, rozbudowywanie Fundacji- tworząc jej nowe oddziały, konferencje i warsztaty, kampanie medialne
- propagowanie idei wolontariatu w specyficznych warunkach szpitala i placówek socjalnych
- prowadzenie poradnictwa, wsparcia oraz świetlic dla dzieci i młodzieży, opartych na gelotologii
- stałe podnoszenie standardów funkcjonowania Fundacji poprzez szkolenia wolontariuszy i monitorowanie działania jej oddziałów
- nawiązywanie kontaktów z organizacjami o podobnych profilu, działającymi poza granicą
SZCZECIŃSKI ODDZIAŁ powstał w kwietniu 2010 pod wpływem wizyty Patcha Adamsa w 1. Szpitalu Klinicznym PUM. Zrzesza w chwili obecnej kilkunastu wolontariuszy. Jest to wyjątkowy oddział, ponieważ wszyscy wolontariusze są studentami PUM. Oddział ma podpisaną umowę z SPS ZOZ „Zdroje”, rozpoczęły się starania o nawiązanie porozumienia ze szczecińskimi szpitalami klinicznymi. Pełnomocnikiem w programie jest Tomasz Jackowski – thomas.jackowski@gmail.com